Cumartesi

15.12.2018 - 08:15

Kış güzeli Abant

Sitene Ekle
Sırt Çantam  |  Nükhet Everi nukheteveri@yahoo.com Tüm Yazıları »

Yılın her mevsimi gidilebilecek ve her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen, kışın karlar altındayken de adeta bir masal diyarına dönüşüveren bir yerden bahsetmek istiyorum bu hafta size.

Gerek orman yoğunluğu gerekse doğal yaşam açısından Türkiye’nin en zengin bölgelerinin başında gelen Bolu’da yer alır Abant. Güzel bir kış kaçamağı yapmak istiyorum ve illa da kayak olması gerekmiyor derseniz muhteşem seçenekleriyle bir rüya beldesi olan Abant Tabiat Parkı’nı öneriyorum size. Bolu’ya 34 km mesafede bulunan Abant’a İstanbul ve Ankara’dan ulaşmak oldukça kolay. Şayet özel aracınızla gelmeyecekseniz Bolu’dan kalkan otobüslerle de ulaşabilirsiniz bölgeye. Ayrıca pek çok seyahat acentesi de buraya çok zevk alacağınız oldukça keyifli geziler düzenliyor.

Konaklama ve yeme içme konusunda son derece iyi ve profesyonel bir bölgedir Abant. Abant denince aslında akla ilk gelen Abant Gölü. Bu göl Abant dağları üzerinde bulunan 1325 metre yükseklikte volkanik bir göl ve kışın her şey kar altında kaldığı ve hatta bazen göl de donduğu için inanılmaz romantik bir yere dönüşüveriyor; fotoğraf tutkunlarına da sonsuz güzellikte kareler sunuyor. Kar kış zor olur demeyin. Yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Kolaydan zora doğru sıralayalım isterseniz.

Pek çok yürüyüş parkuru var

Gölün etrafında bulunan 7 km’lik yürüyüş parkurunda yürümenin keyfini çıkarın. Yazın buralar çok kalabalık olur, kışın ise sessizliğin ve yalnız kalmanın tadını çıkarabilirsiniz. Hele outdoor konusunda biraz profesyonelseniz yürüyüşünüzü göl kenarıyla sınırlamayın, biraz zor da olsa yaylalara doğru yürümeyi  deneyin. Pek çok yürüyüş parkuru var.

Yürümek istemeyenler için battaniyelere sarılıp yapabileceğiniz fayton turları ve şişirilmiş lastiklerle kar üstünde kaymak gibi aktiviteler de var. Piknik yapmak seçeneklerden bir diğeri. Buralara kadar gelmişken Gölcük de görülmesi gereken yerlerden. Özellikle de Gölcük’ün donmuş hali çok güzeldir. Yine doğa tutkunları için en keyiflisi jeep safari yapmak olabilir. Yaylalara doğru yapacağınız bir jeep safari emin olun ömür boyu unutmayacağınız bir eğlenceye ve anıya dönüşecektir. Kışın bisiklete mi binilir demeyin. Binilir, hem de o kadar keyifli olur ki. Mutlaka deneyin derim. Göl çevresinde dolaşın mutlaka.

Profesyoneller için kış kampı 

Abant Gölü çevresindeki zengin doğal yaşam çok renkli, sayısız ağaç çeşidinin bulunduğu bölge pek çok hayvana da ev sahipliği yapıyor. Özellikle kışın karşınıza tavşan, sincap, tilki mutlaka çıkar. Çakal, kurt ve yaban domuzu da görmeniz mümkün. Ormanlık alanda mutlaka geyiklerle karşılaşırsınız. Yaban kazı ve ördeği, karabatak, balıkçıl, şahin, doğan, atmaca ve baykuş kuş gözlemiyle ilgileniyorsanız mutlaka bir yerlerde göreceğiniz çevre kuşlarıdır. Kış fotoğrafçılığı fotoğrafçılığın en zor alanlarından biridir. Gerek Abant’ın her köşesi, gerekse buz tutan gölün üzeri bu konudaki becerilerinizi geliştirmek için sonsuz imkânlar sunacak size. Eğer kamp tutkunuysanız kış kampı için de ideal bir yer Abant ve çevresi. Bu oldukça zor bir şeydir elbette ama outdoor konusunda profesyonel olanlar için son derece  keyifli bir deneyim olacaktır.

Şömine başında keyif

Ben size en az bir ya da iki gece kalmanızı öneriyorum bölgede. Bolu’da konaklayıp günü birlik Abant’a ulaşmanız da mümkün. Abant’ta konaklamayı tercih ederseniz hararetle öneririm, Abant yolu üzerinde gayet iyi pansiyon ve oteller var. Abant’ta da son derece kaliteli, her zevke ve keseye hitap eden pek çok otel ve pansiyon olduğunu belirtmeliyim. Nasıl olsa yer bulurum demeyin, mutlaka rezervasyon yaptırın gitmeden önce. Tüm bu yorucu ama bir o kadar da güzel aktivitelerin ardından da akşamları dışarıda kar yağarken şömine başında keyif yapmanın zevkini çıkartın.

Rusya havasahasında iken düşen ve devlet başkanı, din adamları, askeri yetkililerini bir anda yitiren ülke hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.