Dünya

20.01.2010 - 00:40 | Son Güncelleme: 20.01.2010-0:46

KKTC’ye kötü haber

İngiliz mahkemesi 1974’ten önce kendisine ait bir arazide ev yapan çifte dava açan Rumu haklı buldu. KKTC’de yabancılara mülk satışının durması, eskiden Rumlara ait mülklerin sahibi yabancıların mallarını satması bekleniyor

Sitene Ekle
KKTC’ye kötü haber

NEVSAL ELEVLİ Londra SEFA KARAHASAN Lefkoşa

İngiltere İstinaf Mahkemesi, 1974 öncesinde kendisine ait olan KKTC’deki bir arsa üzerine villa inşa ettikleri gerekçesiyle İngiliz Orams çifti hakkında dava açan Rum Meletis Apostolides’i haklı buldu. Emsal oluşturabileceği belirtilen ve itiraz hakkı olmayan karar, KKTC’de emlak sahibi olan çok sayıda yabancıyı etkileyebilir; ülkede yabancılara emlak satışını durdurabilir.
Basit bir mülkiyet davası halinde başlayan dava şöyle gelişti: İngiliz David ve Linda Orams çifti, 2004’te KKTC’deki Lapta’da satın aldıkları eski Rum malı bir araziye villa inşa etti. Arazinin sahibi Apostolides, İngiliz çiftin kendisine ait araziyi işgal ederek ev yaptığı gerekçesiyle Rum mahkemesinde dava açtı.
Mahkeme, Orams’ların villayı yıkarak tazminat ödemesine hükmetti. Apostolides, İngiltere’de de mahkemeye başvurdu ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında mahkeme kararlarının karşılıklı tanınması ve uygulanmasını öngören tüzük gereği kararın İngiltere’de uygulanmasını talep etti. 

Cherie Blair savundu
İngiliz Yüksek Mahkemesi bu tüzük uyarınca, Güney Kıbrıs’ta alınan mahkeme kararını duruşma yapmadan tanıdı. Bu kez İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair’in savunduğu Orams çifti temyize başvurdu. Başvurunun sonucunda Oramslar haklı bulundu.
Apostolides de Eylül 2006’da temyize gitti. İngiliz İstinaf Mahkemesi, davanın AB hukukunu ilgilendirmesinden dolayı nihai kararını vermeden önce, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’ndan (ATAD) görüş istedi. ATAD, 28 Nisan 2009’da, Rum mahkemesinin Apostolides lehine aldığı kararın tüm AB ülkeleri tarafından dikkate alınması yönünde tavsiye kararı verdi.
ATAD’ın bu tavsiye kararının ardından nihai kararı dün İngiltere İstinaf Mahkemesi verdi.
İngiliz mahkemesinin kararından Kuzey Kıbrıs’ta eskiden Rumlara ait olan arazilerde evi ve yatırımı bulunan bütün yabancılar etkilenecek. Rumlar, KKTC’de mülk alan kişilerin AB ülkelerindeki mülklerine ve banka hesaplarına el koydurabilecek. Kuzey Kıbrıs’ta mülkü bulunan yabancıların, ülkelerindeki mal varlıklarına el konulacağı endişesiyle mülklerini satma yoluna gitmeleri bekleniyor. 

KKTC tepkili
KKTC yönetimi, İngiltere İstinaf Mahkemesi’nin kararına sert tepki verdi. Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, “Bu zihniyetle bir yere varamazsınız. Rumlar dava yoluyla bir zafer kazanıldığını düşünüyorsa yanılırlar. Rumlar davalarla bizi yıldıramaz” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca da, kararın Rum tarafının tek yanlı olarak AB’ye alınmasının bir sonucu olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur da, “Kuzey’e geçecek Rum avukatların engellenmesini” istedi.

Mahkeme masrafı 1 milyon sterlin
Linda Orams Milliyet’e yaptığı açıklamada, kararın kendileri için hayal kırıklığı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Farkında olmadan son derece karmaşık politik bir anlaşmazlığın içine girdik. Karar sadece bizi değil birçok yabancıyı da etkileyecek” dedi. Orams çifti 1 milyon sterlini aşan mahkeme masrafını da ödemek zorunda.

3 MİLYAR TL
Orams çiftinin Lapta bölgesinde ve 1 dönümlük arazi üzerine inşa ettiği villanın değeri yaklaşık 350 bin TL. KKTC’de yaşayan yaklaşık 15 bin yabancının sahip olduğu mülklerin toplam değeri 3 milyar TL.


Etiketler:
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.