Gündem
28.01.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.01.2014-2:30

Kömür hayatlarını kararttı!

Tarım yaptıkları toprakları kömür madeni için kamulaştırılan Manisa’daki Yırca köyü sakinleri yaşamlarını kömür posalarından ayrıştırdıkları atık kömürden kazanıyor

Sitene Ekle

ARİF BALKAN

Yaşamlarını atık kömür toplayarak kazanan Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca köyü sakinleri yıllar önce kamulaştırılan topraklarının hasretini çekiyor. Tarlalarının maden için kamulaştırıldığını belirten Yırca köyü muhtarı Mehmet Ali Eker, “Köyün tamamı atık kömür posalarından sağladıkları kömürü satarak geçiniyor. Bir zamanlar envai çeşit sebze ve meyvelerin yetiştirildiği tarlalarda şimdi kömür topluyoruz” diyor.
Dev kamyonların bıraktığı atık kömürlerden ‘en büyük parçayı’ kapmak için birbirleriyle yarışan köylüler, yıllar önce maden için kamulaştırılan topraklarının hayaliyle yaşıyor. Ege Linyit İşletmesi (ELİ) tesislerinden kırıcıya giren kömürlerin daha sonra elekten geçilrilmesi ve posasının da Soma’nın ‘Yırca kömür dağı’na kamyonlarla taşınmasıyla başlayan kömür karası yaşamlar, elekten geçmiş kömür posalarının ayıklanmasıyla sürüyor. ELİ yetkililerinin sadece köyde yaşayanların kömür toplamasına izin verdiklerini kaydeden genç, yaşlı, kadın, erkek onlarca köylü, dışarıdan gelenlere müsaade edilmediğini de belirtiyor. Köylüler, kamulaştırma sonrası eskisi gibi tarım ve hayvancılıkla uğraşamadıklarını belirterek tarlalarında şimdi ‘kömür’ topladıklarını söylüyor.  

‘Ne gençlerimiz mutlu ne de biz’

Köy muhtarı Mehmet Ali Eker, kamulaştırılan tarlalarında şimdi kömür atıklarını toplayarak geçinmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Atık kömürlerin bir kısmını yakacak olarak kullanıyoruz. Bir kısmını da satarak kazanç sağlıyoruz. Köyün tamamı bu işle ilgileniyor. Kömür posaları geldiğinde yaklaşık 20-25 ton kömür topluyoruz. Günlük kişibaşı 30 lira ya kazanıyoruz, ya kazanmıyoruz” diyor. Uzun yıllar kömür toplayarak geçinen 68 yaşındaki köy sakinlerinden Aydın Arslan da kamulaştırmadan önce topraklarının epey bereketli olduğunu söylüyor iç çekerek... Arslan, “Kavunumuz Türkiye’nin en güzel kavunuydu. Çiftçiydik madenci olduk” diyor.
Köy sakinlerinden Emrah Sevinç ise kamulaştırılan topraklarının geri verilmesini çok istediğini ancak bunun artık mümkün olmadığını bildiklerini söylüyor. Sevinç, “Bizim içinde bulunduğumuz durum Türkiye’deki köylere örnek olsun. Kömür madeni geleceği haberini duyduğumuzda gençlerimize iş olanağı sağlar diye sevindik. Ancak topraklarımız kamulaştırıldı” ifadelerini kullanıyor.


Etiketler: Soma, Manisa
Bilgi YarışmasıDelikanlım adlı parçasıyla çıkış yapan sanatçımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.