Ege

Ege

07.10.2017 - 03:29 | Son Güncelleme: 07.10.2017-3:31

‘Konak tramvayı yıl sonu tamam’

İzmir Büyükşehir Başkanı Kocaoğlu tramvaydaki çalışmaların son aşamaya geldiğini açıkladı

Sitene Ekle

İZMİR DHA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, önceki gün ‘Akıllı Trafik Sistemi’ni anlattığı toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yolcu yoğunluğunu raylı sisteme yönlendirecek önemli adımlar attıklarını söyleyen Kocaoğlu, Konak tramvayındaki çalışmaların da artık son aşamaya geldiğini vurguladı. Karşıyaka tramvayının Çiğli Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni de kapsayacak şekilde uzatılacağı bilgisini veren Kocaoğlu, şunları söyledi:

‘Demir ağla öreceğiz’

“Biz 13.5 yıldır yatırımlarımızın büyük bölümünü altyapı yatırımlarına ayırdık. Göreve geldiğimde 11 kilometre raylı sistem vardı, günde 70-75 bin kişi taşınıyordu. Şimdi 650 bin yolcu raylı sistemle taşınıyor. Yılbaşından sonra Konak Tramvayı’nın da devreye girmesi ile 800-850 bin kişi taşıyacağız. Eğer bu yatırımları yapmasaydık, 850 bin kişinin otobüsle taşındığını hayal edin. 1000 civarında otobüsün daha trafiğe çıkmasıyla kentin ne hale geleceğini düşünün. Narlıdere Metrosu’nun ihale hazırlıkları bitti. Buca Metrosu, Kalkınma Bakanlığı’nda onay bekliyor. 2018 yılında temelini atmayı planlıyoruz. Raylı sistem ağımız bu yılbaşında 178 kilometre oluyor. 21 kilometrelik Buca Metrosu ile 200 kilometreyi bulmuş olacağız. Onun arkasından Ulaşım Master Planı’nda birçok metro, tramvay önerileri var. Onların da projelerini hazırlayarak gerçekten kenti demir ağlarla örüp yerin üstünden ve altından ulaşımın büyük bölümünü raylı sisteme aktarmaya çalışıyoruz.” 


Aşağıdakilerden hangisi Marmara bölgesi illerinden değildir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX