İzmir

Yerel Haber
16 Aralık 2014 - 13:58

KOSBİ’DEN 5 YILDIZLI ARITMA

IHA

İzmir’in önde gelen firmalarına ev sahipliği yapan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSBİ), başlatılan çevre duyarlılığı projesi kusursuz işliyor. Bünyesinde 490 sanayi tesisini barındıran KOSBİ’de hayata geçirilen arıtma tesisi sayesinde fabrikalardan gelen evsel ve endüstriyel nitelikli atık sular Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen alıcı ortam deşarj standartların altında değerlerde arıtılarak doğaya veriliyor.
Şimdilik günlük 10 bin metreküp kapasiteye sahip Merkezi Atıksu Arıtma Tesislerinde gelinen noktayla ilgili açıklamalarda bulunan KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Bölge olarak çevre duyarlılığı adına başlattıkları arıtma tesisi çalışmaları sayesinde her gün binlerce metreküp atıksuyu işlediklerini söyledi. Porsuk, sürdürülebilir bir büyüme için çevrenin korunmasına çok önem verdiklerini belirterek, “Bölge sanayisinin çevreyle uyumlu bir biçimde büyümesi için çalışıyoruz. Bu amaçla bölgemizde merkezi atık su arıtma tesisinin yapımına 2010 yılında başlamıştık. Bakanlık tarafından onaylanan Günlük 40 bin metreküp proje kapasiteli tesisin ilk etapta 10 bin metreküplük bölümünü hizmete açtık. Fabrikalarımızda oluşan evsel ve endüstriyel nitelikli atık sular toplam uzunluğu 62 km olan OSB kanalizasyon hattımız aracılığıyla ve kendi cazibesi ile Merkezi Atıksu Arıtma Tesisimize geliyor ve burada çeşitli arıtma kademelerinden geçtikten sonra ekosistemin kabul edebileceği nitelik ve kalitede arıtılarak doğaya geri veriliyor.
Tesisin işlemesiyle ilgili olarak bilgiler veren Porsuk, Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi’nin nihai kapasitesinin 40 bin m³/gün olarak projelendirildiğini belirterek, “İlk etapta 20 bin m³/gün kapasite için betonarme, 10 bin m³/gün makine ve ekipman montajı tamamlandı. Tesisimizin teknolojisi fiziksel, kimyasal ve biyolojik kademelerden oluşmakta ve evsel ve endüstriyel arıtım kabiliyetine sahip. Şu anda 110 firmanın fiziki bağlantısı yapılmış durumda, ilk etap proje debimiz olan 10.000m3/gün kapasiteye ulaşmış durumdayız. İnşaatı 1. Etap ile birlikte tamamlanan, ancak ekipman yatırımı yapılmayan 2. Etap tesisin yatırımı için İzmir Kalkınma Ajansından destek almaya hak kazandık. 2. Etap tesisin 2015 yılı içerisinde devreye alınmasını planlıyoruz” dedi.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

9°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.