Gündem
23.03.2014 - 14:06 | Son Güncelleme: 23.03.2014-14:18

Binlerce kişi evlerini boşaltıyor

İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan Melen Projesi kapsamında sular altında kalacak olan Sakarya’nın Kocaali İlçesine Bağlı Ortaköy beldesi ve beldeye bağlı 3 köyde yaşayan vatandaşlara evlerini tahliye etmeleri için tebligat gelmeye başladı.

Sitene Ekle

İHA

Ortaköy beldesi ve Köyyeri, Karalar ve Beyler köyünün yanı sıra Gümüşoluk köyünün bir kısmı İstanbul’un içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla gerçekleştirilen Büyük Melen Projesi kapsamında inşa edilen Melen Barajı nedeniyle sular altında kalacak. Bu bağlamda sular altında kalacak olan Ortaköy ve bağlı köylerde yaşayan yaklaşık 5 bin kişiye geçen haftadan itibaren Devlet Su İşleri tarafından evlerini boşaltmaları için tebligat yapılmaya başlandı. Proje kapsamında istimlak edilen arsalarının parasını alarak köyden göç eden çok sayıda vatandaşın olması köylerdeki nüfus yoğunluğunu azaltmış olsa da göç etmeyen köy halkı kendilerine tahsis edilecek olan alandaki çalışmaların henüz bitmemiş olmasından dolayı evlerini boşaltmak istemiyor.

Konuyla ilgili konuşan Halil Kuş, şunları söyledi: “Yerleşim yeriyle ilgili sorunlarımızın giderilmesini istiyoruz. Süreç çok ağır işliyor, yetkililerin bu konuda adım atmasını bekliyoruz. Ortaköy halkı olarak buradaki yerleşimimizin bize tahsis edilecek olan yerde de devam etmesini istiyoruz. Halk olarak tek isteğimiz bu, başka bir isteğimiz yok. Mezar yerimiz bile yok. Bir ay içerisinde evlerimizin boşaltılması söyleniyor, hepimizin elinde bir tebligat var. Diğer mahalledeki arkadaşlarımıza komşularımıza geldi, yarın bana da sıra gelecek. Bizim mağduriyetimiz evlerimiz yapılınca giderilmiş olacak bizde devlete olan hakkımızı helal etmiş olacağız.”

Büyük Melen Projesi’nin hızlandığını ve köy halkının beklediğinden daha çabuk boşaltma tebligatı yapıldığını belirten Oktay Sargın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim beklediğimizden daha çabuk geldi bu tebligatlar ve bize tanınan 1 aylık süre çok kısa. İnsanların buna bir ön hazırlığı yok, bize vereceklerini taahhüt ettikleri toplu yerleşim alanında da işler istediğimiz hızda ilerlemiyor. Biz burada evlerimizden çıktığımız zaman direk oradaki yeni evlerimize gitmeyi hayal ettik. BU proje İstanbul’un içme suyu problemini çözecektir ama bizimde helalliğimiz alınmalı. Oradaki insanlar mağdur olmasın diye proje hızlandırıldı fakat bu arada biz mağdur ediliyoruz.”

Özellikle mezar yeri probleminin bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Ramazan Avcı, “İki gün önce amcamı kaybettim. Defin öncesi işlemleri bir saatte halletmemize rağmen nereye defnedeceğimiz konusunda 4 saat boyunca düşündük. Ben cenazemi götürecek yer bulamadım” dedi.

Vatandaşlar, mezarlıkta beş yıldır hiçbir defin gerçekleşmemesine rağmen hâla taşınamayan mezarlıkların olduğunu bildirdi. Melen Projesinin hızlanması sonrası ilköğretim okulu kapatılarak öğrenciler taşımalı eğitimle çevre köylere gönderildi.
 


Etiketler: istanbul, Melen Projesi
Bilgi Yarışması"Mum Kokulu Kadınlar" filmiyle ün kazanan bayan oyuncumuz kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.