26.04.2018 12:17 | Son Güncelleme:

Küçük cennet Sapanca

Sapanca, Marmara bölgesindeki Sakarya iline bağlı bir ilçedir. İlin en gözde bölgesidir. İzmit, İstanbul ve Adapazarı'na çok yakındır. İlçe ile aynı adı taşıyan bir göle sahiptir. Doğa harikası olarak bilinen ve değerli su kaynağı olan Sapanca Gölü, birçok balık türünü barındırır. Sazan, alabalık, turna gibi birçok balığı bir arada bulunduran göl, kaynağını dağlardan gelen kar suları ile sağlamaktadır. Sapanca’nın temiz ve sessiz gölünde, ormanlı tepelere bakıp huzurlu bir şekilde tatilinizi yapabilir veya ruhunuzu dinlenebilirsiniz.

Sapanca'da gezilecek yerler

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Adapazarı ve İstanbul arasında kalmaktadır ve Kocaeli il sınırına yakın bir bölgede yer almaktadır. Göl, insanların yaz ve kış mevsimlerinde çok sık ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Gölün çevresinde ormanlar ve tepeler bulunmaktadır. Gölün yakınlarında bulunan Arifiye ormanında piknik ve kamp alanları bulunmaktadır.

Kırkpınar

Kırkpınar’da bölgenin en ünlü mekânlarını bulunmaktadır. Burada bulunan şelale ve tepeler eşliğinde yürüyüşler ve bisiklet turları yapabilirsiniz. Çok sayıda otel, kafe, restoran ve butik mekânlar bulunmaktadır.

Maşukiye

Maşukiye, Sapanca Gölüne çok yakın bir yerdir. Doğanın sizi tüm muhteşemliği ile baş başa bıraktığı ve doğaya ait her şeyin bulunduğu bir köydür. Sonbahar ve ilkbahar renkleriyle fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. Şehrin kalabalığı, gürültüsü ve stresinden uzaklaşmak için ve uzun yürüyüşler yaparak doğada zaman geçirmek için tercih edilebilecek yerlerden biridir.

Sapanca Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı Osmanlı'dan kalma bir yapıdır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı rivayet edinen kapıdan, ipek yolunun geçtiği söylenmektedir. Sapanca’ya yolunuz düşerse görmeden geçmemeniz gereken tarihi yapılardan biridir.


Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları, Selçuklular döneminden beri insanların şifa bulduğu sulardır. Yeşilin bin bir tonuyla huzur bulacağınız doğa ile iç içe olan kaplıcalarda tüm stresinizi atabilir ve ruhunuzu tedavi edebilirsiniz.

 

Rahime Sultan Camii

Sapanca Uzunkum’da bulunan camii, Abdülmecit’in dördüncü karısı tarafından yaptırılmıştır. Özgün yapıları ile tarihi dokuyu hala korumakta olsa da 17 Ağustos depreminde zarar görmüştür.

Sapanca Çiğdem Yaylası

Sapanca Çiğdem Yaylası Türkiye’deki en güzel yaylalardan biridir. Yayla çiğdemlerin açtığı sonbahar ve ilkbaharda muhteşem bir güzellikle var olmaktadır. Bölgedeki en iyi trekking ve yürüyüş rotalarından birine sahiptir demek yanlış olmaz.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0