Kütahya

Yerel Haber
17 Mayıs 2016 - 12:41

KÜTAHYA’DA ÇİNİ VE SERAMİK ŞENLİĞİ

IHA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından Çini ve Seramik Şenliği düzenlendi.
DPÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Birnaz Er, Türkiye’de çini ve seramiğin başkentinin Kütahya olduğunu dile getirdi.
Er, "Hedefimiz, Kütahya’da ilk kez gerçekleştirilen şenliği gelenekselleştirerek, daha büyük katılımlarla devam ettirmektir” dedi.
DPÜ Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcı Öğretim Görevlisi Akif Yılmaz, “Gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik ile Kütahya’mıza büyük bir değer katacağımıza inanıyorum. Bu etkinliği gerçekleştirmekten son derece mutluyuz. Emeğini ve yüreğini veren Rektörümüze, Kütahya Belediyesi’ne, sponsorlarımıza, katılımcılara çok teşekkür ederim" dedi.
Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen sergi açılışında, Rektör Prof. Dr. Remzi Gören, Rektör Yardımcı Prof. Dr. Şükrü Şentürk, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, SKS Daire Başkanı Doç. Dr. Ercan Taşkın, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Vedat Kacar, Hacettepe Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Mutlu Başkaya, International Mascabal Sempozyum President Öğretim Görevlisi Kim Yong Moon, Kütahya Çini Sanatının öncülerinden Mehmet Koçer, Mehmet Gürsoy, İsmail Yiğit, Sabit Acer gibi birçok katılımcı yer aldı.
Etkinlik kapsamında gerçekleşen panel iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Panelin ilk oturumunda çini sanatının duayenlerinden Mehmet Koçer, Mehmet Gürsoy, İsmail Yiğit, Sabit Acer tebliğlerini sundular.
Çini sanatçıları çinin sanat boyutuna değinerek konu hakkında bilgiler verdiler.
Panelin ikinci oturumunda Yrd. Doç. Dr. Vedat Kacar, Hacettepe Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Mutlu Başkaya, International Mascabal Sempozyum President Öğretim Görevlisi Kim Yong Moon, seramik sanatıyla ilgili tebliğlerini sundular.
Akademisyenler panelde, Kütahya çiniciliğinin ve seramiğinin gelişmesi için pazarlama olanaklarını geliştirmesi gerektiğini, yurt dışında bulunan hediyelik eşya mağazalarını örnek alarak turistik eşya pazarlama olanaklarını yaratması gerektiğini belirtiler. Ayrıca Güney Koreli International Mascabal Sempozyum President Öğretim Görevlisi Kim, Yong Moon ve Öğretim Görevlisi Mutlu Başkaya, Mascabal Sempozyumu’nun seramik sanatına olan katkılarından bahsederek seramiğin böylesi etkinliklerle gelişerek devam etmesi gerektiğini belirttiler.
Etkinlik daha sonra atölye çalışmalarıyla devam etti. Atölye çalışmalarında, Öğretim Görevlisi Mutlu Başkaya (Seramik Şekillendirme Teknikleri), Öğretim Görevlisi Kim Yong Moon (Çamur Torna) Öğretim Görevlisi Vefa İrdelp (Sagar Fırını- Obvara Pişirim-Rakku Tekniği), Ömer Numan Özyağman (Çini Dekor), İsmail Yiğit (Çini Uygulama) teknikleri gerçekleştirildi. (EFE)

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.