Pazar

16.04.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.04.2017-2:30

LÖSEV’den uyarı var

Kanserin çok fazla türü var, bununla birlikte çok fazla da kanserle savaşan dernek var. Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) en önemlilerinden.

Sitene Ekle

Elif İpek Türer / ipek.turer@milliyet.com.tr

Kanserin çok fazla türü var, bununla birlikte çok fazla da kanserle savaşan dernek var. Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) en önemlilerinden. Vakıf, 1998 yılından bu yana sayıları 23 bine ulaşan lösemi hastası çocuk, yetişkin kanser hastaları ve onların ihtiyaç sahibi yakınlarına maddi, manevi, sosyal ve eğitim desteklerini aralıksız sürdürüyor. Bu destekleri de halkın ve kurumların bağışlarıyla gerçekleştiriyor ve tamamen kurumsal çerçevede yürütüyor.

Bu anlamda LÖSEV’e halkın eseri diyebiliriz aslında. Ama bu durum aynı zamanda LÖSEV üzerinden yapılan dolandırıcılığa da sebep oluyor. Suç şebekeleri LÖSEV’in adını kullanarak 81 ilde kapı kapı dolaşarak ya da sokaklarda yollarını keserek “LÖSEV’den geliyoruz, gazete ve dergimizi almak istemez misiniz?” sorularıyla halktan çeşitli miktarlarda para talep ediyor. Üstelik bununla da kalmayıp kaynak saç işlemi uygulayan kuaförleri tespit ederek, oralara gidip “Lösemili çocuklar için saç topluyoruz. Saç bağışı yapmak ister misiniz?” diyerek duygu sömürüsüyle kişileri kandırmaya da başlamışlar.

İhbar edin

Özellikle Kurban Bayramı ve Ramazan ayında artan durumlara karşı LÖSEV yetkilileri tüm bu sahtekarlıkları tespit ederek “LÖSEV bağış toplayan değil bağış kabul eden bir kurumdur, kapı kapı dolaşıp para istemez. Yaptıkları şey hem itibarımızı zedeliyor hem de lösemili çocuklarımızın hakkına kastediyor. Bu tarz durumları hemen 155 Polis İmdat ve 0312 447 06 60 LÖSEV İmdat telefonlarına ihbar edin” diye halkı uyarıyor. Bağış yapmak isteyenleri de kurumsal yollara yönlendiriyorlar: “3406’ya boş mesaj atabilir, internet üzerinden ya da bankaların LÖSEV hesabına bağış yapabilirler.” 

Bağış kutusunu çalanlar ceza aldı

Dolandırıcılar sadece LÖSEV’in adını kullanarak sahtekarlık yapmakla kalmayıp “LÖSEV Kumbara” çalışması adı altında bir alışveriş merkezinde lösemili çocuklara yardım toplamak amacıyla konulan kumbarayı da geçtiğimiz yıllarda çalmışlardı. Kameralardan tespit edilen bu hırsızların kamu davası geçtiğimiz ocak ayında sonuçlandı ve ceza almaları kesinleşti.


Ünlü komedyen oyuncu Kemal Sunal hangi sebeple ölmüştür?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.