24.11.2015 13:50 | Son Güncelleme:

Mahir Ünal kimdir?

Mahir Ünal 64. hükümetin Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini onayladı. Yeni kabinede çarpıcı isimler var. Bunlardan biri de yeni Kültür ve Turizm bakanı olan Mahir Ünal. Peki Mahir Ünal kimdir? İşte Mahir Ünal ile ilgili detaylar..

Mahir Ünal 64. hükümette yer alan bakanlardan biri. Peki Mahir Ünal ile ilgili detaylar neler. İşte Mahir Ünal'ın biyografisi.

Mahir Ünal, 1 Temmuz 1966'da Kahramanmaraş Elbistan'da doğdu. Babasının adı Mehmet Reşat, annesinin adı Fitnat'tır.
 
Öğretim Görevlisi; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Anabilim Dalında yaptı.
İTO'da müşavir olarak çalıştı. 2004 ve 2009 yerel, 2007 genel seçimlerinde AK PARTİ seçim kampanyası strateji ekibinde danışmanlık yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Irak, Malezya, Kıbrıs ve Lübnan gibi birçok ülkede seçim kampanyalarında strateji ekiplerinde görev aldı. Kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmeti verdi. Özel bir üniversitede Davranış Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Bir vakıf üniversitesinde MBA'da örgütsel davranış dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Anabilim Dalında doktorası devam etmektedir.
Arapça ve İngilizce bilen Ünal, 1 çocuk babasıdır.
 
 
Başbakan: Ahmet Davutoğlu
 
Başbakan Yardımcısı:Tuğrul Türkeş
 
Başbakan Yardımcısı:Mehmet Şimşek (Ekonomiden Sorumlu)
 
Başbakan Yardımcısı:Numan Kurtulmuş
 
Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan
 
Başbakan Yardımcısı: Lütfü Elvan
 
Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ
 
Maliye Bakanı: Naci Ağbal
 
Tarım Bakanı: Faruk Çelik
 
İçişleri Bakanı: Efkan Ala
 
Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz
 
Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
 
Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu
 
Enerji Bakanı: Berat Albayrak
 
Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı :Süleyman Soylu
 
Milli Eğitim Bakanı : Nabi Avcı
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Binali Yıldırım
 
Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzinoğlu
 
 
AK Parti'nin çekirdek kadrosu


İstifa ettikten sonra mesleğini özel sektörde devam ettirdiğini ve başörtüsü mücadelesini siyasi alana taşımaya karar verdiğini söyleyen Ramazanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Pınarhisar Cezaevi'nden çıktığı dönemde oluşan harekete "bu çorbada benim de bir tuzum olsun, bir çıkış arayalım" düşüncesiyle dahil olduğunu ifade etmişti.

Partinin kuruluş aşamasında oluşan Erdemliler Hareketi sürecindeki istişarelere değinen Ramazanoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile aile dostluğumuz vardı. 4 Ağustos 2001 tarihinde Afyon'da yapılan büyük istişare toplantısı öncesinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'Yarın Afyon'a gidiyoruz Sema Hanım, bir parti kuruyoruz, sizin de bu partinin kurucusu olmanızı istiyoruz' demişti. Arkasından 14 Ağustos 2001'de Bilkent Otel'de hem Türkiye'ye hem dünyaya yeni bir partinin, yeni bir siyasi hareketin ilanı yapıldı. AK Parti'nin kurucu, çekirdek kadrosundan biri de bendim. Tabii ki benim için aktif siyasi hayat o şekilde başlamış oldu" dedi.

Parti kurulduktan 10 gün sonra Yargıtay Başsavcılığınca partisi hakkında Anayasa Mahkemesine suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlatan Ramazanoğlu, kapatma davasına gerekçe gösterilen 6 başörtülü kadın adaydan birisi olarak "travma" yaşadıklarını söyledi.

"Anayasal suç işleme gibi gerçekten çok ağır bir suçlamayla karşılaşmıştık. Ama biz davamızdan asla tereddüt etmedik, dimdik durduk, inandığımız yerde durduk" diyen Ramazanoğlu, Anayasa Mahkemesinin, Yargıtayın ihtar talebinin reddine karar verdiğini ve AK Parti'nin icraatlarına devam ettiğini anlattı.

"Sanki ülkenin zencileriydik"

Başörtüsü probleminin yıllardır Türkiye'nin kanayan yarası olduğuna dikkat çeken Ramazanoğlu, üniversitede, okulda, bürokraside ve siyasette kendilerine yaşam hakkı tanınmadığını ifade etti.

"Sanki ülkenin zencileriydik" diyen Ramazanoğlu, 2013 yılında 4 kadın milletvekilinin hac dönüşü başlarını örterek Meclis'e girmesiyle bu konuda mesafe alındığını belirtti. Ramazanoğlu, "İlk defa 7 Haziran'da başörtülü kadınlar aday oldular. Benim için de 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı olmam başörtüsü mücadelemin taçlanmasıdır" diye konuştu.

Kurucu olduğu partide 13 yıl sonra milletvekilliği adayı olmasını değerlendiren Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

"Sema Ramazaoğlu başörtülüydü ve başörtüsü ile Meclis'e girmesi mümkün değildi. Başörtüsüyle Meclis'te, üniversitede kapılar bizim için açık kapılar değildi. Biz mücadelemizi yine partimizin arka planında, bazı organlarında, kurumlarında ve mutfağında çalışarak, her daim sahada olarak sürdürdük. Ta ki başörtüsü Meclis'te temsil edilmeye başladı, artık benim için de Meclis'in kapılarının açıldığı an oldu."

"İlk misyon, ilk aşk, ilk heyecan"

AK Parti'nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı ciddi bir oy oranının tek başına iktidara yeterli olmadığını, parti olarak milletin uyarısını dikkate aldıklarını anlatan Ramazanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hem MKYK'nın hem MYK'nın şekillenmesinde ilk misyon, ilk aşk, ilk heyecanı taşıyan ekibin bunun içerisinde olmasına dikkat edildi. Tabii ki bundan önce hizmet eden arkadaşlarımız da bu aşkı, bu şevki taşıyordu ama demek ki arada iyi gitmeyen şeyler oluşmuştu.

1 Kasım seçimleri için fabrika ayarlarına dönmek olarak da tanımlanabilecek kurucu kadronun da içinde olduğu bir liste oluşturuldu. Adaylarımız halktan çok olumlu bir tepkiler alıyor. Çok makul, halkın istekleri ve AK Parti'nin ruhunu taşıma özellikleri gözetilmiş bir liste oldu."
Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5