Medyada nefret söylemi

Sosyal Değişim Derneği ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De İnisiyatifi’nce düzenlenen “Uluslararası Nefret Suçları Konferansı”nda medyanın rolü tartışıldı


DERYA SAZAK

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Yasemin İnceoğlu’nun değerlendirmesi şöyle:
“Medyadaki söylem toplumsal iktidarın söylemini yeniden üretirken, kurbanlarının, söylemin temsil ettiği potansiyel tehlike karşısında kendilerini korumasız, savunmasız hissetmelerine neden olur. Bir yandan kişinin belirli bir gruba aidiyeti yüzünden küçük düşürülmesi, aşağılanması, hedef gösterilmesi, diğer yandan nefret söylemi üreten gruba güç ve özen atfetmesi açısından oldukça zararlıdır. Söylenenlerden çok söylenmeyenler, normal, rasyonel ve mantıklı görünenler nefret söyleminin teşhisinde örtük ve maskeli bir görünüm arz ederler.
Halen tartışmalı bir konu olan nefret söylemi, AB ülkelerinde bir suç olarak tanınmaya başlamasına rağmen, ABD’de düşünce özgürlüğüne vurgu yapılarak, özgürlüğe ancak “şiddeti teşvik etme” durumlarında kısıtlama getirileceği belirtilmektedir. İfade özgürlüğü temel insan haklarından biri olsa da, bireyler kendi açıklamalarından doğabilecek potansiyel nefret söylemi konusunda dikkatli davranmalıdırlar. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, devletlere, nefret söyleminin sahibi ile bunu yayımlayan medyayı birbirinden net olarak ayırt etmesini tavsiye etmektedir.
Nefret söylemini haberleştirmenin yanı sıra, bizzat medyanın kendisinin de ürettiği nefret söyleminin izlenmesi, gerek ulusal gerek yerel ölçekte medya eğitim seminerlerinin yaygınlaştırılması, özellikle köşe yazarları, internet siteleri ve okur yorumlarının kullandıkları nefret dilinin nefret suçlarına yol açacağı tehlikesi ve de Türkiye’nin ivedilikle nefret suçları yasasına kavuşması gerekliliği konuları gündemde tutulmalıdır.”

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: