Oynatma Listesi
HABERLER

Yozgatlı kaporta ustası kendi imkanlarıyla ‘Formula 1’ aracı yaptı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Fahri Taşkan isimli kaporta ustası çocukluktan beri ‘Formula 1’ aracına sahip olmanın hayalini kuruyordu. Hayalini gerçekleştirmek için atölyesinde kolları sıvayan Taşkan, hurda parçaları toplayarak gerçeğini aratmayan ‘Formula 1’ aracı yaptı.

Sorgun'da ‘Formula 1’ tutkunu kaporta ustası Fahri Taşkan, hurda otomobil, traktör parçaları ve inşaat profillerinden oluşan ‘Formula 1’ aracı yaptı. Hurda parçalarla gerçeğini aratmayan ‘Formula 1’ aracı yapan Taşkan, araca da ‘Formula 66’ adını koydu. Çok sevdiği ‘Formula 1’ aracını alacak gücü olmadığı için hurda parçalarla kendi aracını yapan Taşkan, en büyük hayalinin ‘Formula 1’ yarışlarını canlı izlemek olduğunu söyledi.
Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği ‘Formula 66’ yarış aracı 4 ay gibi bir sürede tamamlanırken araç 9 bin liraya mal oldu. ‘Formula 66’ yarış aracı hız parkurunda ise 180 kilometre hıza ulaşıyor.
Kendi imkanlarıyla hurda malzemelerle gerçeği aratmayan ‘Formula 1’yarış aracı yapan kaporta ustası Fahri Taşkan, “Ben kaporta ustasıyım. Benim çocukluğumdan beri hayalimdi bu aracı yapmak. Bunların ben büyük tutkunuyum. Bunları ben maddi imkanlarla elde edemeyeceğim için ben de imalatını yapmak istedim. Bu araca 4 ay zaman harcadıktan sonra ortaya çıkartabildim. Kendi imkanlarımız ile yaptığımız bir araç. Aracın dış kaporta aksamını bakalit, alt şaselerini çelik, çatı profillerinden debriyaj fren sistemi traktör sisteminden, arka motor da eksi hurda araçların parçalarından toparladık. Aracımız benzinle çalışıyor. Hız parkurlarında denediğimiz de 180 kilometre hıza ulaşıyor. Halkın araca büyük bir ilgisi var. Buraya gelen herkes fotoğraf çekiniyor binip gezmek turlamak istiyor." dedi

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER