Ege

08.07.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 08.07.2010-20:01

Mimarın oğlu, üvey anneden miras istiyor

İzmir’de 2006’da vefat eden ve Atatürk Stadı, Vakıflar Binası, İzmir Ticaret Odası Lokali, Kültürpark’ta Pakistan Pavyonu gibi simge yapıların mimarı İsmail Harbi Hotan’nın ilk eşinden olan oğlu, Hotan’ın ikinci eşi Bihter Firuzan Hotan ile çocuklarına miras davası açtı.

Sitene Ekle

Dava sürecinde vefat eden eşi Erol Hidayet Hotan adına davayı sürdüren eşi Emine Hotan, kayınpederinin üzerinde hiç bir mal varlığı bulunmadığını, tüm mal varlığının eşinin üzerine yapıldığını öne sürerken, Bihter Firuzan Hotan’ın avukatı ise müvekkilinin İzmir’in tanınmış aileleri Uşakizade ve Evliyazade Ailelerinin ferdi olduğunu ve 3.5 milyon lirayı bulan servetinin eşinden değil, kendi ailesinden kaldığını iddia etti.
İsmail H. Hotan 1935’te Fahriye Melahat Onguner ile evlendi, Erol Hidayet doğdu, 5 yıl sonra boşandı. Harbi Hotan daha sonra Bihter Firuzan Hotan ile dünya evine girdi. Eski eşi ve oğluyla hiç görüşmeyen Hotan’ın 2. evliliğinden iki çocuğu oldu. Erol Hidayet, mirastan pay almak için 2008’de dava açtı. Dava sürerken 2009’da vefat etti. İsmail Bey’in hiç mal varlığının kalmadığını kaydeden Emine Hotan, “Böyle ünlü bir mimar 1 lira dahi bırakmaz mı? Ailenin 3.5 milyon lira mal varlığı olduğu tespit edildi” dedi. Narlıdere Huzur ve Bakımevi’nde ikamet eden Bihter Hanım’ın avukatı ise “İsmail Bey’in taşınmazı yoktu veya taşınmaz satın alacak gücü bulunmamaktaydı” dedi.


Etiketler:
"Ben Sana Mecburum, Aysel Git Başımdan"adlı şiirleriyle bilinen şair kimdir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.