Dünya

10.03.2011 - 02:02 | Son Güncelleme: 10.03.2011-2:02

Mısır’da Hıristiyan-Müslüman çatışması: 13 ÖLÜ

Hüsnü Mübarek rejiminin yıkılmasının ardından Mısır’da artan dinlerarası gerginlik önceki gece kanlı bir çatışmaya dönüştü

Sitene Ekle

Başkent Kahire’de geçen hafta kiliselerinin kundaklanmasını protesto eden Kıpti Hıristiyanların, Müslümanların saldırısına uğraması sonucu 13 kişi silahla vurularak öldü.
Kahire’nin güneyindeki Helvan’da Müslüman bir genç kadın ile Kıpti bir genç arasındaki ilişki nedeniyle iki aile arasında çıkan gerginlik sonucu bir kilise kundaklanmıştı. Olayı protesto eden en az bin Kıpti önceki akşam toplandı. Göstericilerin Müslüman bir grup tarafından önleri kesilince çatışma çıktı. AFP’ye konuşan Kıpti Papaz Samann İbrahim, bazı Müslümanların ateş açtığını söyledi. Sağlık Bakanlığı da 13 kişinin vurularak öldüğünü, 140 kişinin yaralandığını açıkladı. Tanıklar AFP’ye, ölenler arasında Hıristiyan komşularını korumak isteyen bir Müslümanın da olduğunu söyledi. Orduyu kendilerini korumamakla suçlayan Kıptiler “bizi Müslüman Kardeşlere sattılar” diye tepki gösterdi. Müslüman Kardeşler ise devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yandaşlarının şiddeti tahrik ettiğini söyleyip halka birlik çağrısı yaptı.
İsyan hareketinin merkezi Tahrir Meydanı’nda da dün iki grup arasında çatışma çıkarken, en az iki kişi yaralandı. Demokrasi gelene kadar toplanmaya devam edeceklerini duyuran yüzlerce muhalif dün pala ve bıçaklı kişilerin saldırısına uğradı.


Etiketler:
Turist Ömer tiplemesiyle tanıdığımız ünlü sinema oyuncumuz kimdir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.