Dünya
17.02.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.02.2015-2:30

Mısır Libya’da IŞİD’i vurdu

Mısır, Hıristiyan 21 vatandaşının Libya’da IŞİD tarafından öldürülmesinin ardından cihatçıların Derna’daki silah depolarını ve eğitim kamplarını vurdu. Hava operasyonuna Libya ordusu da katıldı, 40’tan fazla militan öldü.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suriye ve Irak’ın önemli kısmında kontrolü ele geçiren cihatçı örgüt IŞİD’in Kuzey Afrika’da yayılmasına Mısır müdahale etti. Libya’daki iç karışıklıktan yararlanarak ülkenin doğusunda, Akdeniz kıyısındaki Derna kentini üsse dönüştüren IŞİD’in rehin tuttuğu 21 Hıristiyan (Kıpti) vatandaşını infaz etmesi üzerine Mısır ordusu, IŞİD hedeflerini vurdu. Önceki sabaha karşı düzenlenen hava operasyonunda; cihatçıların askeri tesisleri, eğitim kampları ve silah depoları hedef alındı. Mısır, sınır komşusuna operasyon düzenlerken Libya ordusuyla koordinasyon içerisinde hareket etti. Libya Hava Kuvvetleri Komutanı Sakir el Curuşi, Mısır devlet televizyonuna verdiği demeçte ‘40 ila 50 militanın öldüğünü’ öne sürdü. Curuşi, ‘Mısır’la koordinasyon içerisindeki hava saldırılarının bugün de devam edeceğini’ belirtti.

İlk kez kabul etti
Libya’da IŞİD ve İslamcı silahlı grupların yükselişini tehdit olarak gören Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi yönetimi, Fransa’yla 5 milyar euroluk anlaşma imzalayarak 24 Rafale savaş uçağı, bir deniz fırkateyni ve askeri ekipman almayı planlıyor. Mısır’ın daha önce İslamcılarla mücadele eden gruplara destek için Libya’ya hava saldırısı düzenlediği tahmin ediliyor ama Kahire yönetimi dünkülerin aksine; önceki saldırıları üstlenmemişti.

Kıpti Papa’ya ziyaret
Sisi dün Mısır nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan Kıpti Ortodoks Kilisesi’nin lideri Papa 2. Tavadros’u ziyaret etti. Sisi taziye dileklerini iletirken Kıptı Kilisesi açıklamasında, “Devletimizin bütün kurumlarının Libya krizinin başından beri üstlendiği role ve Mısır vatandaşlarının haklarını koruyacağına güveniyoruz” ifadeleri yer aldı. Sisi de önceki gün yaptığı açıklamada Mısır’ın ‘karşılık verme hakkına sahip olduğunu’ vurgulamıştı. İnfaz edilen 21 Mısırlı, geçim sıkıntısı nedeniyle Sirte’de çalışmayı kabul eden işçilerdi. İşçiler aralık ayının sonu ve ocak ayının başlarında iki grup halinde kaçırılmıştı.
Öte yandan, Tobruk’a kaçan hükümeti tanımayan ve Trablus’ta kurulan isyancı meclis, Mısır’ı ‘Libya’nın egemenlik haklarını ihlal etmekle’ suçladı.

‘BM devreye girsin’
Akdeniz’in öbür tarafında Libya topraklarının karşısında yer alan İtalya da Libya’da büyüyen tehlikeye dikkat çekti. Birleşmiş Milletler’den ‘karşılık beklediğini’ duyuran İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Sisi’yle yaptığı telefon görüşmesinden sonra “Libya’da durum zor ama eğer uluslararası toplum isterse; müdahale edebilmek için bütün araçlara sahip” açıklamasını yaptı. 

Derna ve Sirte IŞİD’in kontrolünde

Libya’da devletin kontrolü ülkenin büyük kısmında kaybolurken IŞİD, Derna kenti ve Sirte’nin merkezinde kontrolü ele geçirmişti. Başkent Trablus ve Libya’nın ikinci büyük kenti Bingazi’de de IŞİD güçlü şekilde varlık gösteriyor. Libya İçişleri Bakanı Ömer el Sinki, Yemen ve Tunus kökenli 400 kadar militanın ülkedeki IŞİD’i oluşturduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz ay Trablus’ta Corinthia Otel’e düzenlenen baskını üstlenen IŞİD, bir Amerikalı ve bir Fransız dahil 9 kişiyi öldürmüştü.


Bilgi Yarışması2000 yılında Ağrı Dağı tırmanışında düşerek ölen dağcımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Boks işini yapan sporcuya ne ad verilir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.