Cumartesi

09.09.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.09.2017-2:30

Modadan ‘giyilebilir sanat’a

Sanatsal koleksiyonlarıyla dikkat çeken Başak Cankeş Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da sergileyeceği tasarımlar ve aynı hafta Contemporary Istanbul’da sergilenecek tablolarını anlattı

Sitene Ekle

Ayşim Özgür / aysim.ozgur@milliyet.com.tr

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, 12-15 Eylül tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Etkinliğin ana sponsoru olarak her sezon bir tasarımcıyı seçen Mercedes-Benz’in bu sezon desteklediği isim ise son birkaç dönemdir hazırladığı sanatsal koleksiyonlar ve farklı sunumlarla dikkat çeken Başak Cankeş. Cankeş’in tasarımları aynı hafta Contemporary Istanbul’da da sergilenecek. Moda ve sanat dünyasındaki yolculuğuyla son koleksiyonu “Aşkın Cenazesi”ni kendisinden dinledik.

Moda dünyasına nasıl girdiniz?

Amacım el sanatlarıyla uğraşmaktı. İlk başlarda isteğimin moda tasarımı yapmak olduğunu sanarak başladım bu işe. İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunuyum. Ardından Londra’da, Central Saint Martins’de moda, işletme ve styling üzerine kurslar aldım ve birkaç tasarımcının asistanlığını yaptım. İlk markam, ortağım Rabia Turgay’la kurduğumuz bir beyaz gömlek markasıydı. Sonra o markayı desenlerimle devam ettirdik ve şimdi o markayla tamamen Rabia ilgileniyor. Bunların ardından Alaçatı’da bir dükkan ve galeri açma projesi doğdu ve ilk dükkanımı açtım.

Neden Alaçatı’yı tercih ettiniz?

Çok sevdiğim ve orada kendimi özgür hissettiğim için. Aslında Bashaques markası böyle doğdu. Bir konsept mağaza ve sanat galerisiydi. Ardından ilk sanatsal koleksiyonum için fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek’in “An” sergisindeki fotoğraflarını dostum Fırat Neziroğlu’na dokutturdum. İki ödül kazandı bu koleksiyon. Biri Akdeniz Moda Ödülleri yarışması diğeri de İngiltere’de düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım yarışması. Bu yıl beni heyecanlandıran ise The International  Woolmark Prize’a Türkiye’den aday gösterilen kadın tasarımcı olmak. 

Kırmızıdan ilhamla

Şimdi MBFWI’daki koleksiyonlarınızı klasik defilelerle değil farklı sunum biçimleriyle tanıtıyorsunuz.

Aslında yalnızca ilki klasik bir moda defilesi gibiydi. İkincisinde modeller çok yavaş yürüyordu podyumda, daha teatraldi. Üçüncüde ise Salvador Dali hayranlığım üzerinden sürrealizmi Türk minyatürüne uyarladık.

O koleksiyonla Contemporary Istanbul’a da katıldınız değil mi?

Evet, sürrealizmin Türk kültürüne Dali üzerinden uyarlanmasını anlatan o koleksiyonun adı “Gala’nın Hareme Girişi”ydi ve Contemporary Istanbul’da VIP Lounge’da sergilenebildi sevgili Ali Güreli sayesinde. Geçtiğimiz sezon MBFWI’de “Balerinin Sıraltındaki Hayali” isimli bu koleksiyonun sunumunda, son odada küçüklüğümdeki bale point’lerimi çiniye döktüğüm tabloları sergilemiştik. Yahşi Baraz sağ olsun çok beğendi son tabloları, bu sezon da Contemporary Istanbul’da onun galerisinde tablolarım sergilenecek moda haftasıyla eşzamanlı olarak. Adı “Büyümek.”

Bu sezon MBFWI’da tanıtacağınız koleksiyonu anlatır mısınız?

Bu koleksiyon “Aşk Cenazesi” adını taşıyor. Hayatımda ilk defa hiçbir koleksiyonumda kullanmadığım ve kullanmayı da çok sevmediğim kırmızıdan ilham aldım. Parçaların tamamı koyu bordoya kaçan bir kırmızı ve ilk defa hiç desen yok tasarımlarda. Bu sefer hem hikaye anlatmaya çok heyecanlandım. Çok ipucu vermek istemiyorum ama biraz insanları düşündürtmek de istiyorum bu hızlı geçen aşk hayatları ve mutsuzluklarla ilgili. Bir insana âşık olurken aslında ona değil de kafamızdaki hayale âşık olduğumuzla ilgili bir düşüncem var. Bu hayal ya çok çabuk kırılıyor ya da çok hayalperestsen yıllarca karşındaki insanı başka bir yere oturtabiliyorsun. Aşkın yaratıcılıkla da ilgisi var yani bence. Beyninde kadın ya da erkek fark etmez, karşındakini yaratıyorsun. Ve sonra onun aslında öyle olmadığını görüyorsun.

Bu fikir aklınıza yaşadığınız kişisel bir deneyimden sonra mı geldi?

Evet. Gerçekten kendi yaşadığım bir aşk hikayesinden doğdu ve o acı, materyale akıttığım andan itibaren de yok oldu. Hem kıyafetle hem dansla, koca bir buz dağının içindeki bir kalbe ulaşmaya çalışıp içinden aslında kalp çıkmamasıyla ilgili yoğun bir şey izleyecekler.

 


Bilardo oynanan sopaya ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.