İstanbul

Yerel Haber
04 Aralık 2015 - 16:37

MODERNİZE KUŞ EVLERİ TASARLANDI

IHA

Osmanlı toplumunun iyilikseverliğinin en güzel örneklerinden kuş evlerini, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, modernize ederek tasarladı.
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Görevlisi Aslı Ağırbaş’ın verdiği Parametrik Tasarım dersi kapsamında, Metaball geometrisi kullanılarak tasarlanan kuş evleri lazer kesimle üretilerek üniversitenin Haliç Yerleşkesi’ndeki ağaçları süsledi. Sadece insanlar için değil hayvanlar için de tasarım yapılabileceği konsepti ile başlayan derste, deniz canlılarının popülasyonunun artması için batırılan gemiler, Osmanlı toplumundaki köşk, saray, cami, çeşme gibi yapıların cephelerine yapılan kuş evleri gibi konulara yer verildi. Temel algoritmik tasarım süreci ele alındıktan sonra öğrenciler dijital eskizlerle tasarımlarını geliştirdiler. Kuş evini metaball geometrisi kullanarak farklılaştırıp modernize eden öğrenciler, Rhino ve Grasshopper programlarını kullanıp lazer kesim tekniği ile tasarımlarını hayata geçirdiler. Modernize kuş evleri güz dönemi sonuna kadar Haliç Yerleşkesi bahçesinde görülebilir.

İstanbulYerel Seçim Sonuçları

İstanbul Hava Durumu

12°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.