13.02.2019 - 08:15 | Son Güncelleme: 13.02.2019-8:15 A-A+

‘MUHAFIZ’I İZLEYEN İSTANBUL’A GELMEK İSTİYORNetflix’in dev arşivinde Türk ve filmleri sayısı giderek artıyor. Bir rakam vermek gerekirse, 100’lü sayıları geçti. Ve sürekli yeni dizi ve filmler ekleniyor. ‘Hakan: Muhafız’ dizisini ilk ayında dünyada 10 milyon kişi izledi. Bu sayının daha da arttacağını söylüyor Türkiye, Orta Doğu ve Afrika iletişim sorumlusu Artanç Savaş... Şimdi iki proje daha geliyor. Bunlardan biri Beren Saat’in başrolünü oynayacağı Göbeklitepe’yle ilgili fantastik bir tarihi hikaye. Dizinin önümüzdeki sene Netflix’te yerini alması bekleniyor. Ve Karga Seven Pictures’ın ‘Ottoman Rising’i... Malum, onun da ilk bilgileri gelmeye başladı. Mart ayında çekimleri başlayacak, eylül ayında yayında... Savaş, Netflix’in yayın politikasının böyle olduğunu söylüyor. Yani yeni ülkelerle dizi işlerine girdiğinde o ülkenin kültürünü ve tarihini öne çıkarmak. Osmanlı dönemi, bu açıdan önemli. Tabii Mezopotamya uygarlıkları bir de... “Ama bu demek değil ki, Türkiye’den örneğin bir polisiye çıkmayacak ya da daha farklı konular. Bunlar da zaman içinde olacak” diyor. Çok sayıda proje geldiğini ve talebin yüksek olduğunun da altını çiziyor Savaş. Türkiye pazarında Netflix’in her anlamda beklentisi yüksek. Abone sayısı vermiyorlar. Elimizdeki şimdilik tek veri İngiliz uluslararası veri sağlayıcı kuruluş olan IHS Markit bilgileri. Savaş, “Netflix’in pazar payı yüzde 5 civarında” diyor. 
‘Dizi, turizmi arttıracak’
Savaş, Netflix’e olan ilginin giderek arttığını söylüyor. Hem açık hem internet ortamında izlenen dizilerin hem de yerli filmlerin bu platformda giderek sayılarının artması, ABD ve batılı izleyicinin de ilgisini çekiyor. Özellikle ‘Hakan: Muhafız’dan sonra yabancı tur operatörlerinden Netflix’e, ‘İstanbul’a turistik seyahat ortaklığı’ teklifleri bile gelmiş. Bu Netflix için az rastlanan bir olay. Şu sıralar revaçta olan ülke İspanya. Yeni beş dizi daha yaptırdı Netflix. 
Türkiye, MENA Bölgesi’nde tartışmasız platformun çok önem verdiği ülke. Hem izleyici hem de üretim açısından. Türk dizilerinin özellikle Orta Doğu ve Latin Amerika’daki olağanüstü başarısı Netflix’in de gözünden kaçmıyor. Netflix için İspanya kadar önemli bir üretici ülke olmaya aday, Türkiye...
Etiketler
Bilgi Yarışmasıİstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı başkentidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.