Bir kültür koruyucusunu kaybettik

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Araz, Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.


KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Yazar ve araştırmacı Nezihe Araz, dün saat 11.00 sularında vefat etti. 1922 yılında Konya’da doğan Araz’ın uzun süredir rahatsız olduğu belirtildi.
Ankara eski milletvekili Rıfat Araz ile Adeviye Araz’ın kızı olan yazar, 1950 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. 

57 yıllık gazeteci

Araz, 1952’de Resimli Hayat dergisinde gazeteciliğe başladı ve Milliyet, Havadis, Yeni Sabah, Akşam, Tasvir, Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Hürriyet ve Meydan gazetelerinde yazı ve röportajları yayımlandı. Araz’ın kültür hayatımıza katkıları da çok genişti.
Selim İleri, 02.12.1988 tarihli Millliyet’te yayımlanan yazısında, yazarı “Tanıdığım Nezihe Araz... Her şeyden önce bir kültür koruyucusu, bir kültür savunucusu. Bizi eski kültürümüze bağlayan son köprülerden biri” sözleriyle tanımlıyordu.
Gerçekten de Araz, “Mustafa Kemal’le 1000 Gün”, “Kuvayi Milliye Kadınları”, “Mustafa Kemal’in Ankara’sı”, “Mustafa Kemal’in Devlet Paşası” gibi araştırmalarıyla Erken Cumhuriyet tarihine, “Aşk Peygamberi” kitabıyla Mevlana’nın, “Dertli Dolap”la Yunus Emre’nin hayatına, “Kadın Erenler” ve “Anadolu Evliyaları”yla da Anadolu kültürüne ışık tutmuştu. Araz, Orta Anadolu Yörükleri arasında yaptığı araştırmaları ise “Kırk Pencereli Konak” adıyla yayımlamıştı.
Meydan Larrousse, Larrousse Gençlik ve Türkiye Ansiklopedisi’nin yapımcılığında da çalışan Araz’ın şiirleriyse “Benim Dünyam” ve “Yalnız Ağaç” kitaplarında yayımlandı. 

Ödüllü oyunların yazarı

Üretken bir oyun yazarı da olan Araz’ın Devlet Tiyatroları’nca çeşitli tarihlerde oynanan oyunları ise “Bozkır Güzellemesi”, “Öyle Bir Nevcivan”, “Alacakaranlık”, “İmparatorun İki Oğlu”, “Afife Jale”, “Cahide” “Ballar Balını Buldum”dur. Yazar, “Öyle Bir Nevcivan”la 1984 Muhsin Ertuğrul Ödülü’nü, “Afife Jale” ile 1987 Kültür Bakanlığı En İyi Tiyatro Yazarı Ödülü’nü ve 1988 İsmet Küntay Tiyatro Ödülü’nü kazandı. “Cahide”nin 1998’deki temsilinde Cahide Sonku’yu Nükhet Duru canlandırdı. 
Kent Oyuncuları’nın sergilediği “Hayattan Yapraklar” adlı TV dizisini ve yine Kent Oyuncuları’nın sahnelediği “Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan”, “Sihirli Fındıklar” adlı müzikli çocuk oyunlarını da Araz yazdı. Araz’ın filme çekilen senaryoları arasında ise Halit Refiğ’in yönettiği “O Kadın”, “İhtiras Fırtınası” ve “Hanım” da bulunuyor. 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, Araz’ın cenaze törenine ilişkin ayrıntıların daha sonra belirleneceği ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Gül, Araz’ın vefatı nedeniyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç’e bir başsağlığı telgrafı gönderdi. Başbakan Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da başsağlığı mesajı yayımladı.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: