Dünya

12.03.2011 - 01:45 | Son Güncelleme: 12.03.2011-1:46

Nükleer korku

Japonya’yı vuran depremin ardından Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sistemi, elektrik arızasından dolayı devreye giremedi. Arızanın onarılamaması üzerine ‘nükleer alarm’ ilan edildi. Binlerce kişi tahliye edildi

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Japonya’yı vuran 8.9’luk depremin ardından Fukuşima Nükleer Santrali’nin otomatik soğutma sisteminin devreye girmemesi tüm dünyayı nükleer sızıntıya karşı alarma geçirdi. Ülkede ‘nükleer olağanüstü hal’ ilan edilirken, yetkililer dün akşam saatlerinde muhtemel bir patlamayı önlemek amacıyla basıncın yükseldiği santraldeki radyoaktif buharın dışarı salınacağını açıkladı. CNN’e konuşan bir uzman ise santralin soğutulamaması durumunda Çernobil tarzı bir facia yaşanabileceğini ancak bunun şu an için uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

Sızıntı nedeniyle tahliye
8.9 büyüklüğündeki sarsıntının ardından otomatik önlem sistemlerinin devreye girerek depremden etkilenen kuzeydoğu bölgesinde 4 nükleer santralin faaliyetlerini durdurmasına rağmen, iki santralde sorun yaşandı. Miyagi bölgesindeki Onagawa nükleer santralinde çıkan yangın iki saat içinde söndürüldü. Ancak başkent Tokyo’ya 270 kilometre uzaklıktaki Fukuşima’daki santralin soğutma sisteminde elektrik kesintisi nedeniyle meydana gelen arıza bir türlü onarılamadı. Bunun üzerine Japonya Başbakanı Naoto Kan’ın, normalin 8 kat üzerindeki radyoaktivite oranı nedeniyle santralin 10 kilometre yarıçapı civarındakilerin tahliyesi için emir verdiği bildirildi. Japon Jiji ajansında Sanayi Bakanlığı’na dayandırılan haberde, ülkenin kuzeydoğusundaki santralde sızıntı riski bulunduğu da belirtildi. Kyodo ajansındaki haberde ise, radyoaktivitenin normalin 1000 kat üzerinde olduğu kaydedildi. Yetkililer daha önce 3 bin kişiyi tahliye ettiklerini açıklamıştı. Haberde, kaynak olarak bir güvenlik komitesi gösterildi.

Basınç 1.5 katına yükseldi
Akşam saatlerinde ise alarm durumu devam ederken önce Japonya Ticaret Bakanı Banri Kaieda ‘küçük bir sızıntı’nın meydana gelebileceğini açıkladı. Bakanın hemen ardından bir açıklama yapan Japonya Nükleer Güvenlik Ajansı da, santralin 1 numaralı reaktöründeki basıncın normal seviyenin 1.5 katına ulaştığını ve bir patlamanın önüne geçmek için basıncın radyoaktif buharın dışarı salınması ile düşürüleceğini açıkladı. Ajans yetkilileri, buharın içindeki radyoaktif elementlerin doğayı ve insan sağlığını etkilemeyeceğini söyledi. Ülkenin kuzey bölgelerinden sorumlu bakan Yukio Edano da, “Bir reaktörden radyoaktif malzeme sızabilir fakat miktarın çok küçük olması bekleniyor ve rüzgarın yönü dikkate alınacak. Vatandaşlar güven içinde” diye konuştu. Japonya elektriğinin yüzde 30’unu 53 nükleer santralden elde ederken, milyonlarca insanın depremin ardından karanlıkta kaldığı düşünülüyor.

 


"Sevenler ağlarmış" adlı şarkıyı seslendiren sanatçı kimdir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.