Dünya
12.12.2015 - 12:37 | Son Güncelleme: 12.12.2015-12:39

O ülke "İslam devleti" oldu

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, "kaderi Allah'ın ellerinde olan ülkesinin, bugünden itibaren İslam devleti olduğunu" açıkladı.

Sitene Ekle
Yahya Jammeh, Batı Afrika ülkesi Gambiya'nın sahil kenti Brufut'ta yaptığı  açıklamada, "Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren  Gambiya bir İslam devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslam  devleti olacağız" ifadesini kullandı. 
 
Ülkesinde 1994 yılından bu yana Devlet Başkanı olan Jammeh'in  açıklaması, Gambiya Devlet Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı. 
 
Resmi rakamlara göre, Gambiya'nın bir buçuk milyonluk nüfusunun yüzde  90'ını Müslümanlar oluşturuyor. 
 
Yerel basında yer alan haberlerde de, Jammeh'in "İslam devleti"  ilanının, ülkedeki azınlıkların özgürlüklerine gölge düşürmeyeceğini vurguladığı  kaydedildi. 
 
Jammeh'in, Gambiya'daki Hristiyanların dini ibadetlerini yerine  getirmeyi sürdüreceği, "İslam devleti" ilanının, ülkede kadınların giyimlerine  kısıtlama getirilmek için kullanılmasına izin verilmeyeceğini dile getirdiği  belirtildi. 
 
Afrika'da "İslam devleti" olan bir diğer ülke de Moritanya. 
 
  
 

Etiketler: İslam, Afrika, Gambiya
Bilgi Yarışmasıİran'a hangi ülke komşu değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Fırat ve Dicle birleşip nereye akarlar?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.