Çorum

Yerel Haber
10 Kasım 2017 - 17:01

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, Baltacı Mehmet Paşa'nın İzinde

IHA

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, Osmanlı tarihine damga vurmuş Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası’ndaki mezarının memleketi Osmancık’a taşınması için girişimde bulunmaya hazırlanıyor. Dernek Başkanı Bilal Çevrim, ön araştırma yapmak ve Yunanistan’daki yetkililerle temasta bulunmak üzere Limni Adası’na gitti.
Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, aslen Osmancıklı olan ve iki dönem başvezirlik makamında bulunan Baltacı Mehmet Paşa’nın araştırılması, ilçe turizmine kazandırılması, mezarının ilçeye getirilmesi ya da anıt yapılması için çalışma başlattı.

"Saray entirikalarının kurbanı oldu"
Araştırma yapmak üzere Yunanistan’ın Limni Adası’na giden Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Prut Savaşı’nda önemli bir zafer elde etmesine rağmen saraydaki entrikaların kurbanı olduğunu söyledi. Tarihin en ünlü isimlerinden Rus Çariçesi Katerina ile yapmış olduğu barış anlaşmasının Baltacı’ya dünya çapında ün kazandırdığını kaydeden Çevrim, “Osmancıklı Baltacı Mehmet Paşa, iki dönem sadrazamlık yapmış ve Prut Savaşı gibi önemli bir savaşın başkomutanlığını yapmış bir devlet adamıdır. Aslen savaşta önemli bir zafer elde etmiş, Osmanlı Devleti’nin işgal edilen topraklarını geri kazanmış, barış antlaşması karşılığında da savaş tazminatı almıştır. Ancak saraydaki rakiplerinin entrikalarına kurban olmuş ve azledilerek Limni Adası’na gönderilmiştir” dedi.

"İlçemiz için önemli bir turizm potansiyelidir"
Cemiyet Başkanı Bilal Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın ünlü Çariçe Katerina ile barış antlaşması imzalamasının tarihin en önemli olayları arasına girdiğini belirterek, “Bugün Baltacı Mehmet Paşa’nın ünü dünyaca bilinmektedir. Halen tarihin en çok konuşulan devlet adamlarındandır. İlçemiz için önemli bir turizm potansiyelidir. Ancak mezarının Limni Adası’nda olması, ilçede adına herhangi bir anıt olmaması nedeniyle pek fazla değerlendirilememiştir. Baltacı Mehmet Paşa’nın Osmancık için önemi ön plana çıkarılmalıdır. Gazeteciler Cemiyeti olarak bu çalışmadaki amacımız budur” şeklinde konuştu.

Mezarı Osmancık’a taşınmalı
Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının Osmancık’a taşınması için girişimde bulunacaklarını kaydeden Çevrim “Limni Adası’nda ve Yunanistan’da bu konuda ön araştırmalar yapacağız. Uygun zemin ve imkan olursa Baltacı’nın memleketine getirilmesi hem tarihi bir olay olacaktır hem de Osmancık’ın ve Çorum’un tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Bu güne kadar böyle bir girişimde bulunulmamış olması, en azından bir anıtının dahi yapılmamış olması ilçemiz için bir şanssızlıktır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇorumYerel Seçim Sonuçları

Çorum Hava Durumu

7°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.