Arabanın kapı sesi neden önemli?

Bir aracın kalite algısı için çıkardığı sesler oldukça önemli. Akustik mühendislerinin işi de, kapı sesinden otomatik cam sesine kadar birçok noktada doğru sesi yakalamak.

Arabanın kapı sesi neden önemli?

SEAT’ın Barselona’daki Martorell Üretim Merkezi’nde bulunan akustik mühendisleri, markanın tüm modellerinde sürücü ve yolcuların konforlu bir yolculuk yapmaları için kapı sesinden, motor sesine hatta silecek sesine kadar ayrıntıları inceliyor.

İspanya Barselona’daki üretim merkezi Martorell’de bulunan Akustik Departmanı’nda çalışan mühendisleri, tüm modellerin her parçasından çıkan sesleri incelemek ve bu seslerin sürücüler ile yolcuların akustik konforunu sağlamak için çalışıyor.

Akustik Mühendisleri, sürücü ve yolcuların, motordan, cam sileceğine, sinyal lambalarından, kapı açılma ve kapanmalarına kadar duyduğu tüm sesleri analiz ediyor. Araçlar satışa sunulmadan önce kulağa hoş gelmeyen sesleri gidermek için iyileştiriliyor.

İdeal kapı sesi nasıl olmalı?

Mühendislere göre, örneğin araç sahiplerinin en dikkat ettiği seslerin başında kapı kapanma sesi geliyor. İdeal bir kapı kapanma sesi, kaliteli bir algısı veren yumuşak bir “tık”lamadan ve sonrasında kapının sıkı kapandığı hissi veren bir sesten oluşmalı. Ses ve işitme duyusu her ne kadar insandan insana değişse de, Seat Mühendisleri, analizlerinde bilgisayar sistemlerini kullanıyor.

Nasıl ölçülüyor?

Her iki kulağına yerleştirilmiş birer mikrofon bulunan bir manken, otomobilin içine oturtuluyor. İnsan kulağının tüm fonksiyonlarına sahip bu mikrofonlar, otomobilin içindeki sesleri kaydediyor. Sonrasında sesler, özel yalıtımlı odalarda dinlenerek, çeşitli sistemler ile analiz ediliyor. İnsan kulağını rahatsız edecek noktalar için yalıtım ve yeniden tasarım gibi iyileştirme süreçleri başlatılıyor.

Motor sesi çalışmaları

Akustik Mühendisleri, olan sesleri analiz etme dışında, özel modeller için motor sesi de tasarlıyor. Örneğin, spor model CUPRA’nın kendisine has güçlü sesini çıkarması için, egzoz sistemi özel olarak tasarlandı.

Akustik Departmanının çalışmaları, araçların konforunu ve ses yalıtımını iyileştirme konusunda önemli bir yere sahip.

Kaynak: Haber 7

Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber