Geri Dön

Dünyanın polislere özel ilk otomobili!..

Polisler için özel geliştirilen dünyanın ilk polis aracı "Carbon E7" ortaya çıktı

Dünyanın polislere özel ilk otomobili!..

Tüm dünyada polis teşkilatları, özellikle devriye görevleri için seri üretim (özellikle de ülkelerinde üretilen) otomobil modelleri arasından kendilerine en uygununu seçip kullanırlar. Kimisi polisler için özel modifiyelere sahip olsa da, genelde kural pek değişmez.

Amerika'da da durum pek farklı değil tabii. Ancak Amerikan Carbon Motors şirketi, bu "makus talihi" değiştirmek üzere harekete geçmiş. Ve böylece tamamen polisler için özel geliştirilen dünyanın ilk polis aracı "Carbon E7" ortaya çıkmış. Tamamen agresif çizgiler taşıyan, kompakt boyutlara sahip farklı bir sedan olan Carbon E7, polislerin zorlu görevlerin altından rahatlıkla kalkabilecek kadar dayanıklı ve ekonomik araç gereksinmesini karşılayacak şekilde geliştirilmiş.

Çevreci kanun aracı...

Kaputunun altında 3.0 lt 6 silindirli ve çift turbo beslemeli bir dizel motor yatan Carbon E7, 300 HP güce sahip. Gerektiğinde biyodizel de kullanabilecek şekilde geliştirilen motoru, çevreci kaygılara da cevap veriyor elbette. 0-100 km/s hızlanması da 6.5 sn sürüyor. Yani yüksek hızdaki takipler için ideal.

Bu motor, adı açıklanmayan bir başka üreticiye yaptırılırken, alüminyumdan yapılan şasisi tamamen Carbon Motors tarafından geliştirilmiş. Aracın 400 bin km yol yapacak bir ömüre sahip olması amaçlanmış. Amerikan polisinin şu an kullandığı araçlardan daha pahalı (motoru, malzeme teknolojisi ve donanımları nedeniyle) olan Carbon E7, aşırı teknolojik araçlarla da donatılmış. Nitekim 360 derece dönebilen ve aracın hem içini hem de dışını gözetleyen, gece görüş kabiliyetine de sahip bir kamera ve video sistemine sahip. Anlayacağınız, aracın pek çok yerinde kamera bulunuyor. Bunun dışında araç bilgilerini ön cama yansıtan "Head-up display" sistemi, otomatik plaka tanıma ekipmanı gibi şeyler de mevcut.

Kurşun geçirmez alüminyum gövdesi, Amerikan polislerinin alışık olduğu araç durdurma ve yol kesme görevlerini de başarıyla yerine getirebilecek cinsten. Nitekim önünde ve arkasında iri "boynuzları" olan araç, arkadan 120 km/s dolayındaki hızlarla doğabilecek darbelere karşı da dayanıklı kılınmış.

Şimdilik sadece Amerika'daki polis teşkilatlarına tanıtılan aracın, ileride Kanada ve Meksika'da da tanıtılması düşünülüyormuş. Bakalım yüksek fiyatına rağmen kabul görecek mi?

Neleri Var?

----------- * Doğrudan sipariş üzerine imal ediliyor

* Geniş kapsamlı garanti

* Alüminyum şasi ve gövde parçaları

* Aluminum spaceframe body structure

* Geriye doğru açılan özel emniyetli arka kapılar

* ABS, ESP

* Geniş görüş açısı ve özel ayarlanmış yerden yükseklik

* Ön kapılar ve gösterge panelinde kurşun geçirmez zırh

* Tabanca ve diğer ekipmanlarla rahat oturmayı sağlayan, ısıtmalı-soğutmalı özel koltuklar

* Head-up display, geri görüş ve 360 derece dışarıyı kaydeden kamera ile video ekipmanı

* Sürücüye özel akıllı anahtar

* Otomatik plaka tanıma sistemi

* Arka koltuk gözetleme ve kaydetme sistemi

* Gece görüş sistemi

26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni26 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber