Özyeğin derse girdi

Goldman Sachs Vakfı’yla birlikte kadın girişimcilik programı başlatan Özyeğin Üniversitesi’nde, işadamı Hüsnü Özyeğin de kadınlara girişimcilik sırları verdi


Özyeğin derse girdiÖzyeğin Üniversitesi 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı’na katılan 29 kadın, toplam 1.255 başvuru arasından seçildi.

SONGÜL HATISARU İstanbul

Özyeğin Üniversitesi, ilk kadın girişimcilerini mezun etti. Kadın girişimcilere destek olmak için 20 ülkede sürdürülen ve Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği 10.000 Kadın Girişimci Sertifika Programı, Goldman Sachs Vakfı tarafından dünya genelinde 100 milyon dolarlık bir bütçeyle yürütülüyor. 
Aralarında gazeteci Seda Kaya Güler’inde olduğu 29 kadın sertifikalarını Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin’in elinden aldı. Cemile Sultan Korusu’nda yapılan ödül töreninin ardından yemeğe geçildi.
Hüsnü Özyeğin çok önemsediği projenin onuruna verilen ve 3 saati aşan yemeğin sonuna kadar kaldı, girişimci adaylarını masalarında ziyaret etti, fikirlerini dinledi, tavsiyelerde bulundu. 

İşe kantinde başlamış...
Verilen yemekte Özyeğin Üniversitesi  Girişimcilik Merkezi Akademik Direktörü Ali Beba ve Rektör Yardımcısı Şirin Tekinay, Özyeğin’e üniversitede ders verme teklifinde bulununca öğrendik ki, Özyeğin kadın programında bazı derslere katılıp girişimcilik sırlarını anlatmış. Seda Kaya Güler, süpriz bir şekilde derse giren Özyeğin’in projeleri dinledikten sonra herkese projesinin finansman kısmını, kime satmayı planladığı gibi sorular sorduğunu söyledi.
Kadınlara, satmayacak işlere girmemeleri ve çalışanları transfer olduğunda üzülmemeleri uyarısında bulunan Özyeğin, “İyi yanından bakarsanız bu ekolünüzün piyasaya hakim olacağı, network’nüzün genişleyeceği anlamına gelir” vizyonunu aktarmış. Özyeğin’in kendi girişimcilik serüveni ise okulun kantininde çalışmasıyla başlamış. 

Proje Davos’ta doğdu
1980’li yıllarda Genel Müdürü olduğu Yapı Kredi Bankası’nda, teftiş kurulunda hiç kadın çalışan olmadığını anlatan Özyeğin, Harvard Business School’a ilk kadın öğrencinin 1965’de alındığını belirttikten sonra, “İsviçre’deki bankamızın müdürünün ülkenin ilk kadın genel müdürüymüş” dedi.
Özyeğin, 2008 Davos Zirvesi’nde, Goldman Sachs’ın kadın girişimciler projesinden haberdar oldu. Üniversitesini projenin Türkiye partneri yapan Özyeğin’in hedefleri büyük. Özyeğin projeyi başta Suriye olmak üzere bölge ülkelerine de götürmek istiyor. “Biz Türkiye’de 10 yılda 10 bin kadına rahatlıkla eğitim veririz” diyen Özyeğin’e destek sözü veren Goldman Sacks Direktörü Halil Emecan, programa katılanların işyerlerinde yüzde 50’den fazla istihdam, yüzde 75 oranında da kâr artışı olduğunu söyledi. 

Kimi dergi çıkaracak kimi fındığı büyütecek
Kadınların bir bölümü var olan işini büyütmek istiyor. Bir bölümü iş hayatına yeni atılacak. İlk 29 mezun, akademisyen ve KAGİDER’in üyelerinin olduğu juriyle,1.255 başvuru arasından seçildi. Seda Kaya Güler’in, Fay Weldon’ın filmi de çekilen “Bir Dişi Şeytan’ın Hayatı ve Aşkları”adlı romanından esinlenerek hazırladığı projeler çok beğenildi. Seda Kaya, programda aldığı pazarlama ve organizasyon derslerinin ardından şimdi bir kadın dergisi çıkarmaya hazırlanıyor.
Mezunlardan Gülay Öztürk takı sektöründe markalaşmış, Gülderen Dikyol Gücavlı ise Şehir Mücellihanesi şirketiyle CD paketliyor. Fındıkshop açan Gülbahar Ergelen fındık yağının yemek ve kozmetikte kullanılabileceğini anlatarak seçildi. Kadınlardan kimi evcil hayvanlara konuk evi açacak, kimi ozon gazı makinesi geliştirecek. 3 yılda 340 kadın ücretsiz eğitilecek.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum:
Finans
 • BIST 100
 • 103186.00
 • 0.67
 • EURO
 • 6.04
 • -0.10
 • DOLAR
 • 5.32
 • 0.06
 • ALTIN
 • 227.25
 • 0.36