Geri Dön

Kimler geldi kimler geçti...

Genç kuşakların yalnız televizyondan tanıdığı, çocukların gerçekten siyah-beyaz sandığı oyuncular bugün nerede?

Kimler geldi kimler geçti...

Geçmiş zaman olur ki...
Kimler geldi kimler geçti...

Genç kuşakların yalnız televizyondan tanıdığı, çocukların gerçekten siyah-beyaz sandığı oyuncular bugün nerede?

ALİN TAŞÇIYAN / PELİN ÖZDOĞRU

Evlenip sinemayı bıraktı. Sinemayı bırakıp ticarete atıldı. Türk sinemasının yaşı henüz çok genç olan, Batı’da en verimli çağında sayılacak pek çok oyuncusu bugün setlerden uzakta. Kariyerlerini azimle sürdüren yıldızlar ise ancak dizilerde rol bulabiliyor. Arada bir çektikleri bir filmle, festivallerle hâlâ parladıklarını göstermeye çalışıyorlar.
Yılda ortalama on beş filmin çevrilebildiği bir ülkede kadın oyuncular çareyi evlenip sinemayı bırakmakta bulmuş; erkek oyuncular da başka alanlara yatırım yapmakta...
Televizyon kanalları çoğalıp bol bol dizi sipariş ettikçe, Yeşilçam filmleri nostalji kotasından defalarca yayınlandıkça belleklerimiz tazelendi. Ülkede yalnız şarkıcı ve mankenlerin rol yapma yeteneğine sahip olmadığını, deneyimli, eğitimli oyuncular olduğunu anımsadık. Türk sinema endüstrisinin bol keseden film ürettiği ellili, altmışlı, yetmişli yıllardan birçok yüz yeniden karşımıza çıktı. Nereden nereye geldiler? Ortaya çıkmayanlar ne yapıyor? Sinemaya dönmeyi düşünüyorlar mı?
Yüzlerce oyuncu var belleklerimizde. Bir kısmının ölüp gittiğine inanamıyoruz filmlerini izledikçe. Bir kısmının da hâlâ yaşadığını duyunca şaşırıp seviniyoruz.

Köşkte düğün var
Hülya Koçyiğit ve Ekrem Bora, dönemini kapatmayan, ününü filmler ve televizyon dizileriyle sürdüren Yeşilçam oyuncularından. Bora’yı son olarak "Marziye" de izledik. Koçyiğit ise bugünlerde "Nisan Yağmurları" ile ekranda. Sağda, arkada duran üçlüden Güzin Özipek (solda), "Bizimkiler"in büyükannesi, önceki yıl öldü. 1975’te yitirdiğimiz Necdet Tosun’un (sağda) oğullarından Erdal, babasının izinden yürüyor. "Bir Demet Tiyatro"nun Tombalak’ı Gürdal’ı ise, geçtiğimiz sene kaybettik. Ortalarında duran güzel ise Hülya Koçyiğit’in kızkardeşi Nilüfer. Gelecek vaat eden Nilüfer Koçyiğit, sinemayı bırakıp evlendi. Kocası Bekir Çelenk ile birlikte 12 Eylül’den sonra yurt dışına gitti. Çelenk’in ölümünden sonra da sinemaya dönmedi...

Direksiyonu erken bıraktı
Sezer Sezin’i en çok "Şoför Nebahat" rolüyle anımsarız.1967’de sinemayı bırakarak hata ettiğini düşünüyor. Dekorasyon, tekstil, deri işleriyle uğraştıktan sonra çalışmayı bıraktı. Kadir İnanır’ın öDerman Beyöde oynama teklifini "senaryoda ışık görmediği" gerekçesiyle reddetti.

Sinemayı bıraktılar...
Ediz Hun, sinemayı bırakınca kendini politika ve çevreye adadı. ANAP milletvekili Hun, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı... "Sevmek Zamanı"nın yıldızı Sema Özcan ise evlendikten sonra sinemayı bıraktı; Londra’ya yerleşti...

Sinema güzeli ile Trophy şampiyonu
Yapımcı Ümit Utku’nun iki gözdesi bir arada: Oğlu Menderes Utku, nam-ı diğer "Afacan". Sinema güzeli Zeynep Aksu, asıl adıyla Füsun Demiroğlu.
Menderes Utku, bugün Camel Trophy şampiyonu bir serüvenci.
Aktris oldu diye babasının eve almadığı, barıştıktan sonra köşesine çekilen Demiroğlu’nun ise tüm ailesi sinemacı oldu: "Hamam" ve "Harem Suare"nin yönetmeni Ferzan Özpetek ile AFS Film’in sahipleri Asaf ve Sıddık Özpetek erkek kardeşleri...

Güney, mutlu son sevmez...
Yılmaz Güney ile Nebahat Çehre mutlu günlerinde... Evlilikleri kavga ve dayakla sona erdikten sonra "Çirkin Kral" Türk sinemasının en iyi yapıtlarına imza attı. Ama hapse düştü. Yaşamı bir politik sürgün olarak Fransa’da sona erdi. Çehre, iki evlilik daha yaptı; evli olmadığı dönemlerde hep setteydi. Çekiciliğini koruyan Çehre, şimdi "Derman Bey" adlı dizide.

Anılarını yazıyor
"Hüseyin Baradan, Çekilin Aradan" ile adını bir filme veren ilk yardımcı oyuncu! İlk mesleği foto muhabirliğine döndü. İzmir’de yaşayan Baradan anılarını "Bu Gözler Neler Gördü" adlı kitabında topladı.

Televizyonun ilk göz ağrıları
"Aşk-ı Memnu" televizyonun en sevilen dizisiydi. (Soldan sağa) Itır Esen, duru güzelliğini sinemada eskitmedi. Yönetmen Yavuz Turgul ile evlendikten sonra sinemayı bıraktı. Çolpan İlhan, hâlâ perdenin, ekranın, sahnenin ve podyumun yıldızı. Şükran Güngör de öyle. Son olarak "Güle Güle" ile Altın Portakal kazandı. Ersin Pertan, eşi Annie ile kurduğu Sanmal AŞ adına yapımcı ve yönetmen olarak film çekiyor. Salih Güney, ABD ile Türkiye arasında gidip geliyor, turizmle uğraşıyor. Müjde Ar, başrollerine TÜRSAK Başkanlığını ekledi. Suna Keskin ise Enis Fosforoğlu ile birlikte tiyatro ve televizyon çalışmaları yapıyordu.

Dansöz ve müritleri!
Leyla Sayar, can yakan güzelliğe sahip bir vamptı. Yeşilçam’ın bir dönem gözdesiydi. Oyunculuğun yanı sıra dansöz olarak da çok popülerdi. Sinemayı bıraktıktan sonra tümüyle değişti. Kendini dine veren Sayar, tesettüre girdi. Dini kitaplar yazdı. "Öğretisini" müritlerine aktarmaya kalkınca DGM’de yargılandı...

Borsanın altın çocuğu
Yeşilçam’ın "altın çocuk" lakaplı yıldızı Göksel Arsoy, bugün borsanın tuttuğu altın olan işlemcilerinden biri. Seksenlerden önce film portföyünü dolduran Arsoy, Göksel Reklamcılık ve Göksel Turizm şirketlerinin sahibi, başarılı bir iş adamı.

Güzel öğretmen ve haylazları
Neredeyse her hafta ekrana gelen "Hababam Sınıfı"... Sobanın içindeki Güdük Necmi / Halit Akçatepe "Bizimkiler" adlı dizide rol alıyor. İnci dişlerini sergileyerek gülen Damat Ferit / Tarık Akan hala başrollerde. Bir yandan da Bakırköy’de Taş Kolej’i işletiyor. En önde duran Ahmet Arıman "İkinci Bahar"ın kuruyemişçisi. Arkada oturan Tulum Hayri / Cem Gürdap, Gölcük’te bir benzin istasyonunda çalışıyor. İnek Şaban / Kemal Sunal’ı, ülkenin en sevilen komedyenini temmuz ayında yitirdik...PAZAR


İstanbul'a kar yağacak mı? Bünyamin Sürmeli canlı yayında açıkladıCNN TÜRK meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli İstanbul'a kar gelecek mi sorusunun cevabını Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem 13 programında yanıtladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber