Geri Dön

Savaşın yüzleri

O bakışların ardında ne acılar, ne yaşanmışlıklar gizli... Bitmek bilmeyen bir yol hikayesi onlarınki...

Savaşın yüzleri

O bakışların ardında ne acılar, ne yaşanmışlıklar gizli... Bitmek bilmeyen bir yol hikayesi onlarınki... Evlerinden, yurtlarından hatta hayatlarından sürülen bu insanlar, nereye gitseler tutunamayanlar... Terör örgütü DAEŞ’in elinde tuttuğu Musul kent merkezinde mahsur kalan siviller onlar... Musul’un batı yakasının DAEŞ’ten alınması için başlatılan operasyon sürerken yaklaşık 5 bin kişi Irak güvenlik güçleri tarafından güvenli bölgelerdeki sığınmacı kamplarına naklediliyor.

Buz üstünde balık avı

Savaşın yüzleri

Doğu Anadolu’nun ikinci en büyük gölü olan Çıldır Gölü, yılın her mevsimi balık avlayan Akçakale köylülerinin ekmek kapısı. Yazın sandallarıyla gölde avlanan balıkçılar kış mevsimi gelince kıyıya çekiyor. Bu kez de donan ve kalınlığı yer yer 50 santimetreyi bulan göl yüzeyindeki buzları kırarak balık yakalıyorlar.

Sınır Vahide’ye emanet

Savaşın yüzleri

Adı Vahide, her an tetikte, ülkemizi koruyan Mehmetçik’in en büyük yardımcısı. Sınır hattında kaçakçılığı önlemek için TSK, sınırı Kobra 2 araçlarına ve eğitimli köpek Vahide’ye emanet etti. Kobra ve Vahide, Gaziantep, Kilis, Hatay’da sınır hattı boyunca çift taraflı kaçak geçiş teşebbüsünü engelliyor.

“Tayyare geliyor kaybol”

Savaşın yüzleri

Kamyonun altında şaşkın şaşkın gülen bu çocuklar, birkaç dakika öncesine kadar top peşinde heyecanla koşuşturuyordu. Güçlü siren sesini duyan çocuklardan biri, “Tayyare geliyor kaybol” deyince hem çocuklar hem de yetişkinler kamyonun altına girip tam siper yaptı. Milliyet Arşivi’nden aldığımız 1965 yılında çekilen bu fotoğrafta İstanbul’da yapılan Sivil Savunma Tatbikatı’nın son kısmı olan Alarm Tatbikatı’ndan bir an görüyoruz.

Öyle telaşsız, öyle narin...

Savaşın yüzleri

Çiçek gibi açmış sarı minik kuyruğu, kalemle çizilmişçesine özenli desenleri, kirpiğe benzeyen yan yüzgeçleri, dikeni andıran gözleri ve uzun ağzıyla engin maviliğin içinde nazikçe yüzüyor. Öyle telaşsız, öyle narin ki... Muhabirimiz Gökhan Karakaş’ın mineral açısından dünyanın en zengin denizi, Kızıldeniz’in Şarm El-Şeyh bölgesinde çektiği fotoğraf, renkli sualtı dünyasının kapısını aralıyor.

Bir sokak kültürü; seyyar satıcılar

Savaşın yüzleri

Bir yanda kültür endüstrisinin çılgın tüketim toplumu; diğer yanda tarihe meydan okurcasına ayakta kalmaya çalışan seyyar satıcılar, sokak kültürü... Manisa’nın Kula ilçesindeki bu seyyar satıcı, dar sokaklarda binlerce yıllık bir kültürü yaşatıyor ve bizi adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Geçmişi fısıldayan şehir

Savaşın yüzleri

Doğal güzelliklerin tarihi değerlerle bütünleştiği anlar vardır. Bu fotoğrafta o anlardan birini görüyoruz; günbatımında kusursuzca ışıldayan tarihi Harran’ı... Adını ilk defa çivi yazılı tabletlerden öğrendiğimiz mistik şehir... Topraklarımızda kurulan binlerce yıllık geçmişe sahip ilk İslam üniversitesinin gölgesinde çekilen bu fotoğraf bize adeta geçmişi fısıldıyor.

Kırmızı Bank bundan sonra Milliyet.com.tr'deKırmızı Bank, geçmişte yaşanan ilginç olayları eğlenceli bir bakış açısıyla yeniden yorumluyor. Melis Öztop'un sunumuyla Kırmızı Bank bundan sonra milliyet.com.tr'de sizlerle olacak... İlk bölüm için takipte kalın...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber