Geri Dön

Tam kararında tarifler

Tam kararında tarifler

Üç Mantarlı Risotto

MALZEMELER

1 su bardağı arborio pirinci
1 adet kuru soğan
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
3 adet istiridye mantarı
4 adet kestane mantarı
3 adet shitake mantarı
5 kepçe et suyu
3 küp tereyağı
3 yemek kaşığı parmesan peyniri
2 adet pirzola l Tuz l Karabiber

Günün manisi

Her malzemenin önemlidir miktarı
Risottonun olayı mantarı
Siz yine de dikkat edin
Yerken kaçırmayın fazla kantarı

YAPILIŞI

İlk olarak mantarları dilediğimiz gibi dilimledikten sonra 1 küp tereyağı ve 1 kaşık zeytinyağıyla tavada pişirip kenara park ediyoruz.
Başka bir tavada küçük küpler halinde doğradığımız soğanı ve dilimlediğimiz sarımsakları zeytinyağında 3 dakika boyunca soğanlar kendini salana kadar soteliyoruz. Daha sonra içine pirinci ekleyip tüm malzemelerle iyice kaynaşması için 1 dakika kadar çeviriyoruz. Ardından 2 kepçe et suyu ekledikten sonra sürekli karıştırıp pirincin suyu çekmesini sağlıyoruz. Pirinç suyu çektikçe nişastasını salacağı için kremamsı bir yapı oluşacaktır. Suyunu çeken pirincin içine 2 kepçe daha et suyu koyuyoruz ve tekrar karıştırarak çektirme işlemi uyguluyoruz. Çektire çektire bir hal olduktan sonra, son olarak 1 kepçe daha et suyu ekleyelim ve aynı çektirme işlemini yapıp pirinç çok hafif sulu kaldıktan sonra içine 2 küp tereyağı ve parmesan peyniri rendemizi ekleyerek risottomuzu bağlayalım. (Unutmayın ki risotto dediğin dişe gelir. O yüzden pirinçlerin hafif tıkır olması uygundur.)
Risottomuzun içine sotelediğimiz mantarları ekleyip tuz ve karabiberle lezzetlendirdikten sonra üstüne döküm tavada pişirdiğimiz pirzolaları ekleyip afiyetle yiyoruz.

24 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte gündemde öne çıkan magazin gelişmeleri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber