Ege

14.09.2018 - 01:30

Pedalı bırakmayan sanayiciler

Sitene Ekle
EKO Bakış  |  Murat Şahin msahiniletisim@gmail.com Tüm Yazıları »

Bisiklet nasıl pedal çevirmeden yol alamıyorsa, sanayici de yatırım yapmadan mutlu olamıyor. Kurlardaki belirsizliğe, faiz ve enflasyonun yükselmesine, birçok firmanın yatırım kararlarını askıya almasına rağmen içindeki ülke sevdasını ve yatırım aşkını dindiremeyen sanayiciler yatırım yapmaya devam ediyor. Bugünlerde birçok büyük firma konkordato ilan etse de tedbir için projelerini askıya alsa da bazı firmaları hiçbir şey durduramıyor. Bugün sizlere bu örneklerden sadece birini anlatacağım. Bu dönemde işçi çıkarmak yerine, yeni çalışan arayan, yıl sonuna kadar toplam 2.5 milyon euro yatırım yapacak olan Renkler Makine… Şirketin  Kemalpaşa ve Manisa Organize Sanayi Bölgelerinde üç üretim tesisi ve iki lojistik merkezi bulunuyor.  Mayıs ayında Kros Otomotiv A.Ş. tarafından hisselerinin tamamı alınan Renkler Makine, ekonomide yaşanan tüm sorunlara rağmen yatırım kararından vazgeçmedi. Bu yılın sonuna kadar da 35 milyon euro ciro yapmayı hedefleyen şirket, bu cironun 2.5 milyon eurosunu da yatırıma dönüştürecek. 

Büyük projelere imza atıyor

Geçtiğimiz günlerde sohbet etme imkanı bulduğun Renkler Makina Genel Müdürü Güntaç Kocatürk, sürekli yaptıkları yatırımlarla makine ve teknoloji parkurlarını yenilediklerini söyledi. 3 üretim tesisi ve 2 lojistik merkezlerinde toplam 465 kişiye istihdam sağladıklarını ve bu sayının da sürekli arttığına dikkat çeken Kocatürk. “Geçtiğimiz aylarda 1.5 milyon euro yatırım yaptık. Yılsonuna kadar toplam 2.5 milyon euro yatırım yapacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan dolayı yatırımlarımızı durdurmadık. En son transfer robot, kaynak robot yatırımımız oldu, önümüzdeki süreçte bir kaynak robotu ve transfer robotları yatırımları yapmayı düşünüyoruz. Tren ve yüksek hızlı tren hatları için kaynak sertifikaları olarak bilinen TS EN 15085 belgesini aldık. Alstom ve Siemens’in ortaklığında bu yönde bir projemizde olacak. Orta vadedeki büyük yatırım planımız; şu an yönetimine devam ettiğimiz 5 lokasyonu tek çatı altında birleştirmek olacak. Renkler Makine olarak gelecek mottomuz; orta vadede Beyaz Yaka/Mavi Yaka fark etmez; kişilerin en çok çalışmak isteyeceği firma konumuna yükselmek” diyor. 

Aselsan ile işbirliği 

Fransa, Hollanda, İspanya, Mısır, Cezayir, Hindistan, Almanya, İtalya, Fransa, Rusya Amerika, Endonezya, gibi ülkelere de üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini vurgulayan Kocatürk, dünyaca ünlü Schneider Elektrik, Siemens ve Bosch’un da stratejik ve onaylı tedarikçisi olduğuna dikkat çekiyor. Otomotiv sektöründe de  Gates, Cummins, Ege Fren, Aeton gibi firmalarla da çalıştıklarını anlatan Kocatürk, Türkiye’de stratejik ürün kapsamında yer alan 4.5 G ve baz istasyonlarını da Aselsan işbirliği ile üreteceklerini de belirtti. Güntaç Bey’in söylediklerinden heyecan duymamak mümkün değil. Yüksek teknolojiye dayalı, ithalatın önüne kesen, cari açığı azaltan, yerli ve milli üretimden başka çaresi olmayan Türkiye’de bu amaca hizmet eden, zor günlerinde bile ülkesine yatırım heyecanını kaybetmeyen sanayicilerin herkese örnek olmasını diliyorum.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.