Yazarlar
17.10.2014 - 02:30

Pembe Kurdele kanser sigortası, Beren’in pembe basketbol topu

Sitene Ekle
Ufuk Turu  |  Meral Tamer mtamer@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Gazetedeki masamda pespembe bir basketbol topu duruyor. Anadolu Sağlık Merkezi beni, güzel ve başarılı sanatçımız Beren Saat’in o topla başlama atışını yapacağı Anadolu Efes ile Unics Kazan arasındaki sezonun ilk Euroleague maçına davet ediyor.
Dün akşam Abdi İpekçi’de oynanan maça, başka bir randevum olduğu için maalesef gidemedim; ancak meme kanseri konusunda farkındalık yaratmak üzere Türkiye’de ilk kez, sahada pembe topla bir basket maçının başlangıcını yaptığı için hem Beren’i, hem de fikrin sahibi Anadolu Sağlık Merkezi’ni buradan alkışlıyorum. 4.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş biri olarak erken teşhis için farkındalık yaratacak bu tür girişimleri çok önemsiyorum.
Her yıl tüm dünyada ve Türkiye’de ekim ayında “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak çeşitli etkinlikler yapılıyor. Biliyorsunuz özel günler vardır; özel haftalar da vardır; ama tek bir konuya tam bir ay boyunca dikkat çekildiği başka bir mevzu hatırlamıyorum. Dünyada her yıl 1.5 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuyor ve meme, nispeten kolay bir kanser türü olduğu için erken teşhis, % 100’e yakın hayat kurtarıyor.

Fiba Emeklilik’in ürünü
Yine bu ayın etkinlikleri çerçevesinde önceki gün İstanbul Florence Nightingale Hastanesi İdari Direktörü Dr. Sinan Nazif Aran ve Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert’le biraraya geldik. Fiba Emeklilik, 2 yıl önce kadınlar için (güçlü bir sosyal sorumluluk ayağı da olan) bir sigorta ürünü geliştirmiş. “Kendinizi ve başka kadınları korumak ister misiniz?” sloganı ile satışa sunulan “Pembe Kurdele Paketi”, başta meme kanseri olmak üzere 6 farklı kadın kanserini (rahim, yumurtalık, rahim ağzı v.s.) kapsayan özel bir sigorta ürünü. Yılda sadece 100 lira ödüyorsunuz ve size kanser teşhisi konacak olursa (Tanrı korusun) 30 bin lira tazminat alıyorsunuz. Bu parayı tedavide kullanmak zorunda da değilsiniz; yani sağlık sigortasındakinin aksine size ödeme yapılması için raporlar-faturalar falan ibraz etmeniz gerekmiyor. Bu ürün, kanser teşhisi konan kadın için bir tür finansman. Dilerseniz tedavinizde kullanırsınız, dilerseniz seyahate çıkarsınız; eğer tedavi süresince çalışamayacak durumdaysanız da evin bütçesine katkı yaparsınız.

Sosyal sorumluluk  
Ürünün sosyal sorumluluk ayağına gelince... Ödenen her 100 liranın 30 lirası, meme sağlığı konusunda bilinç ve farkındalık yaratmak için kullanılıyor. Fiba Emeklilik, ilk 2 yıl farkındalık çalışmalarını Marks&Spencer ve Meme Vakfı ile yürütmüş; şimdi Anne Çocuk Eğitim Vakfı AÇEV ve Grup Florence Nightingale Hastaneleri ile yollarına devam ediyorlar.
Projenin ilk ayağında 10 bini aşkın genç kıza ve 1100 Marks & Spencer çalışanına meme sağlığı eğitimi verilmiş; 50 bin kişiye meme sağlığı kitapçığı dağıtılmış. Şimdiyse hem AÇEV aracılığıyla Doğu’daki kadına da ulaşmayı hedeflerken, hem de sosyal medya aracılığıyla her yaştaki kadına dokunmak istiyorlar.


Yazarlarda Ara
Bul
Truva atı hangi ilde bulunmaktadır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.