22. Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı!

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 22. yılında yine dopdolu bir program ile kapılarını açıyor.

22. Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı!

03-21 Ekim 2012 tarihleri arasında üç hafta boyunca şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak olan 22. Akbank Caz Festivali’nin programı, 06 Eylül 2012, Perşembe günü Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın ev sahipliğinde Hilton ParkSA Otel’de gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile açıklandı.

Akbank Caz Festivali’nin ağırladığı sanatçı ve topluluklarla sadece ülkemizde değil, uluslararası platformlarda da merakla beklenen bir etkinlik haline geldiğini belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye’nin en uzun soluklu caz festivalini düzenlemekten gurur duyduklarını söyledi. Hakan Binbaşgil, toplantıda yaptığı konuşmada, “Kalıcı değerler yaratmak ve bu değerleri sürdürülebilir kılmak, Akbank kültürünün bir parçası. Bu kapsamda kültür ve sanat alanında da uzun soluklu projeler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu sene 22. yılını kutlayacak olan Akbank Caz Festivali, sürdürülebilirliği temel alan bakış açımızı yansıtıyor. Akbank Caz Festivali, geride bıraktığı 22 yıl boyunca dünya çapında pek çok müzisyeni ağırladı ve unutulmaz performanslara sahne oldu. Festival, zengin konser programının yanı sıra atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch gibi aktiviteler ile bu yıl da dopdolu. Festivali bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Liselerde Caz Atölyeleri daha da zenginleştiriyor, bu sene dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Kampüste Caz etkinliği ile festival ritminin Anadolu’ya ulaşmasını sağlıyoruz. Bu etkinliklerle lise ve üniversite çağındaki gençlere ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Her yıl olduğu gibi festival’in 22. yılında da dünyaca ünlü caz sanatçılarını ülkemizde ağırlarken, yetenekli genç müzisyenlere de performanslarını sergileme imkânı sunacaklarını belirten Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise “22. Akbank Caz Festivali, klasik cazdan avangart tınılara, dünya müziklerinden elektronikanın sınırlarına dek uzanan işitsel tecrübelerle takipçilerine geniş bir çeşitlilik sunuyor. Diğer yandan festival kapsamında iki yarışma da düzenliyoruz: JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması ve Akbank Sanat Facebook sayfası üzerinden gerçekleştirilen Tişört TasarlıCAZ! yarışması. Bu yarışmalarla hem caz severlere içlerindeki sanatçı ruhu ve yaratıcılığı yansıtma fırsatı sağlıyoruz hem de onları festivalin bir parçası yapıyoruz.” diye konuştu.

Organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilen ve yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Uluğ tarafından genel programı açıklanan 22. Akbank Caz Festivali’nin bu yıl öne çıkan isimleri; Anthony Braxton & Diamond Curtain Wall Quartet, Eleni Karaindrou, İbrahim Maalouf, Gregory Porter ve The ACT Jubilee Night olacak. Festivalin bu yılki mekanları arasında ise; İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi, Akbank Sanat, Babylon, Babylon Lounge, The Seed, Nardis, Salon, GarajIstanbul ve Caddebostan Kültür Merkezi bulunuyor.

22. Akbank Caz Festivali hakkında detaylı bilgi almak için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanı sıra Akbank Sanat iPhone uygulaması ve facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

22. Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı

22. Akbank Caz Festivali’nden Seçmeler

CAZIN USTALARI

22. Akbank Caz Festivali, “Cazın Ustaları” bölümünde bu yıl okyanusun her iki yakasından caz tarihinin büyük seslerini bir araya getiriyor. Amerikan cazının yanı sıra Avrupa caz sahnesinin saygın isimlerinin yer aldığı bu bölümde cazın kilometretaşları; Miles Smiles, The ACT Jubilee Night ve Anthony Braxton Diamond Curtain Wall Quartet yer alıyor.

Amerikan caz müziği geleneğinin gelişmesinde çok etkin bir rol oynayan 20. yüzyılın en etkili caz müzisyenlerinden Miles Davis’in mezunlarından Larry Coryell’in, Rolling Stones’un basçısı Darryl Jones, Joey DeFrancesco, Omar Hakim, Bill Evans ve Miles Davis’in tek trompet öğrencisi Wallace Roney gibi tüm yıldızlarını bir araya getirdiği Miles Smiles, 7 Ekim, Pazar günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştireceği konser ile müzikseverleri caz müziğinin sınırlarında bir yolculuğa çıkaracak.

Avrupa cazının ustaları 22. Akbank Caz Festivali’nde çok özel bir konser için bir araya geliyor. İsveç’in caz dünyasına en önemli katkılarından biri olan trombon virtüözü ve vokalist Nils Landgren, postmodern cazın yenilikçi isimlerinden ECHO Jazz Ödülü sahibi Alman piyanist Michael Wollny, İskandinav müzik sahnesinin en saygın gitaristlerinden biri olan Johan Norberg, enstrümanıyla kontrbasın sınırlarını yeniden çizen İsveçli Lars Danielsson, göz kamaştırıcı bir diskografiye sahip Alman baterist Wolfgang Haffner, ipeksi ses rengi ve kusursuz yorumu ile dinleyicileri büyüleyen Danimarka’nın caz divası Cæcilie Norby, bariton saksafonun Fransa’dan çıkmış en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Céline Bonacina ve lirizm yüklü sololarıyla dinleyenleri kendine hayran bırakan Finlandiyalı trompetçi Verneri Pohjola’dan oluşan The ACT Jubilee Night, Festival kapsamında 7 Ekim 2012, Pazar günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

Amerikan caz sahnesinin efsane isimlerinden biri olan müzisyen, besteci, filozof ve eğitmen Anthony Braxton, 17 yıl aradan sonra yeniden Akbank Caz Festivali’nde. Daha 1970’lerde 400’ün üzerinde besteye ve 70'i kendi gruplarıyla olmak üzere, 120'nin üstünde albüme imza atan cazın kilometre taşlarından biri olan Anthony Braxton, bu kez Diamond Curtain Wall Quartet ile Festival kapsamında sahne alıyor. Alto saksafon ve diğer üflemeli çalgılarda Anthony Braxton; sopranino, soprano ve alto saksafon’da James Fei; kornet ve diğer nefesli çalgılarda Taylor Ho Bynum; kemanda Erica Dicker’den oluşan Anthony Braxton & Diamond Curtain Wall Quartet projesi, 17 Ekim 2012, Çarşamba günü The Seed’de olacak.

SES VE GÖRÜNTÜYE DAİR BİR BULUŞMA

“ELENI KARAINDROU HOMMAGE á THEO ANGELOPOULOS”

Unutulmaz melodiler göz alıcı kareler eşliğinde çok özel bir konserde bir araya geliyor. 22. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise; günümüzün en önemli film ve tiyatro müziği bestecilerinden biri olan Yunan piyanist & besteci Eleni Karaindrou. Her biri ayrı bir başyapıt olarak değerlendirilen “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ağlayan Çayır” gibi Theo Angelopoulos filmleri için bestelediği müziklerle dünya çapında bir hayran kitlesine sahip olan Eleni Karaindrou, Akdeniz ve Balkanlar’ın yerel enstrümanları ile klasik Batı müziği enstrümanlarını birlikte kullanarak kendine has müzikal renkleriyle ülkemizde de en çok sevilen yabancı sanatçılar arasında yer alıyor. Ender Sakpınar yönetiminde 31 kişilik görkemli bir orkestra eşliğinde 6 Ekim 2012, Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan Eleni Karaindrou konseri, 24 Ocak 2012’de hayatını kaybeden usta yönetmen Theo Angelopoulos’un anısına düzenleniyor.

22. Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı

FARKLI COĞRAFYALARIN MÜZİKLERİ CAZDA BULUŞUYOR

Kuzey Avrupa’nın melodik lirizmden Hindistan ve Orta Doğu’nun müzikal renklerine farklı coğrafyaların müzikleri 22. Akbank Caz Festivali’nde buluşuyor.

Ellinin üzerinde albüm kaydeden ve müzikleri Ken Loach, Jean-Luc Godard gibi pekçok yönetmenin filminde yer alan, Norveçli ünlü piyanist Ketil Bjørnstad, 11 Ekim 2012, Perşembe günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak. Kuzey Avrupa cazının büyülü atmosferi altında gerçekleşecek konser, Festival’in unutulmazlarından biri olmaya aday.

Festival’in bu yılki önemli isimlerinden bir diğeri ise, caz trompete yepyeni bir boyut kazandıran günümüzün en yenilikçi müzisyenlerinden biri olan İbrahim Maalouf. Kuzey ülkelerine has lirizm duygusunu doğuya özgü renklerle bir araya getiren sanatçının müziği cazdan rock müziğine, Arap ezgilerinden usta işi doğaçlamalara kadar onlarca farklı rengi barındırıyor. Nassim Maalouf, Amin Maalouf gibi birçok değerli sanatçının yetiştiği bir aileden gelen Lübnanlı trompet ustası, 9 Ekim 2012, Salı günü Garajİstanbul’da sahne alacak.

Günümüzün en yenilikçi caz müzisyeni ve bestecilerinden olan Rudesh Mahanthappa, elektronik müzik ile geleneksel Hint müziğini birleştiren Samdhi projesi ile 14 Ekim 2012, Pazar günü Babylon’da.

Uzun yıllar sergiledikleri ikili performansları sonrası, 2005 yılında ilk albümleri Wameedd’i yayınlayan İsviçreli trompet sanatçısı Werner Hasler ve ünlü besteci Kamilya Jubran Festival’in unutulmaz konserlerinden birine imza atacak. Jubran’ın vokali, udun karakteristik sesi ve Hasler’in trompet ve elektronikler üzerindeki hakimiyeti ile hayat bulacak konser 8 Ekim 2012, Pazartesi günü Babylon’da gerçekleşecek.

Doğaçlama müzik üretmek ve kaydetmek amacıyla kurulan, canlı performanslarında misafir sanatçılar ağırlayarak her seferinde oluşuma yeni bir soluk getirmeyi başaran KonstruKt, 21 Ekim 2012, Pazar günü Akbank Sanat’ta cazseverlerle buluşacak.

Canlı kayıtlar eşliğinde ürettiği elektronik müzik ile dinleyicileri büyüleyen Anchorsong, bir ressamın beyaz tuvali dolduruşuna benzetilen muhteşem performansı ile 5 Ekim 2012, Cuma günü Babylon’da sevenleriyle olacak.

CAZIN TÜM RENKLERİ

22. Akbank Caz Festivali’nin en zengin başlıklarından biri olan “Cazın Tüm Renkleri” Amerika’dan Almanya’ya, Türkiye’den İskoçya’ya engin bir müzikal yelpazede şekilleniyor.

Müzik otoritelerinin “bir sonraki en büyük erkek caz vokali” olarak nitelendirdiği Gregory Porter, caz, funk, R&B, blues ve gospel tınıları üzerine kurduğu büyüleyici vokaliyle 22. Akbank Caz Festivali’nin kaçırılmayacak performanslarından birini vaat ediyor. Sanatçı 2012 yılında müzikseverlerle buluşan “Be Good” albümünün tanıtım turnesi kapsamında, 11 Ekim 2012, Perşembe günü Babylon’da sahne alacak.

22. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konserinde ise, Zürihli besteci ve piyanist Nik Bärtsch, davulda Kaspar Rast, basta Björn Meyer, perküsyonda Andi Pupato, bas, kontrabas ve klarnette Sha’dan oluşan geleneksel Groove müziğin önemli temsilcilerinden Ronin izleyiciyle buluşacak. Funk, modern, klasik müzik ve Japon geleneksel müziği gibi apayrı müzikal dünyalardan unsurları post-modern bir tarzla birleştiren Nik Bärtsch’s Ronin, 4 Ekim 2012, Perşembe günü Babylon sahnesinde.

Şamanizm akımını müzikal doğaçlamalarına başarılı bir şekilde yansıtan ünlü Alman caz piyanisti Jens Thomas, Avustralyalı hard rock grubu AC/DC’nin müziğini baladlar halinde yorumladığı ve Şubat 2012’de “Speed of Grace” adıyla yayınladığı yeni albümünün tanıtım turnesi kapsamında, 6 Ekim 2012, Cumartesi Akbank Sanat’ta düzenleyeceği konser ile keşfedilmemiş renklerin peşine düşüyor.

Müzik kariyerinin daha başlarında olmasına rağmen adı en iyi müzisyenlerle birlikte anılan, 26 yaşındaki genç gitarist Vinny Raniolo ve Madonna, Ringo Starr, Tommy Emmanuel, gitar efsanesi Les Paul gibi popüler müziğin öncü isimleriyle birlikte çalışan; Wall Steert Journal ve New York Times’ın günümüzün en iyi gitaristi olarak tanımladığı Frank Vignola ikilisi dünya turneleri kapsamında, 16 ve 17 Ekim tarihlerinde Nardis’te caz tutkunlarıyla buluşacak.

Dünya caz tarihinin en büyük piyanistlerinden Chick Corea'nın Ağustos 2000'de “Jazztime” dergisine verdiği röportajda “dünyanın en iyi piyanisti” olarak tanımladığı Aydın Esen, 22. Akbank Caz Festivali’nde Belçikalı jazz topluluğu Octurn ile birlikte 9 Ekim 2012, Salı günü Babylon’da sahne alacak.

2010’da yayınladıkları ilk albümleri “Night Walks” ile BBC Radyo tarafından “ayın albümü” ödülüne layık görülen ve uzun süre müzik listelerinde üst sıralarda kalmayı başaran Edinburgh’lü elektronik caz topluluğu Hidden Orchestra, 5 Ekim 2012, Cuma günü Babylon’da festival tutkunlarına enerji dolu bir performans sunacak.

Snow Owl olarak tanınan dünyaca ünlü bas gitar sanatçısı Juan Sebastian Garcia-Herreros, “Jazz” dergisi tarafından son on yılın en iyi beş gitaristinden biri seçilen Bilal Karaman, Bulgaristan’ın en önemli davulcu ve perküsyoncularından Stoyan Yankulov, enstrümanı olan perküsyon ile harikalar yaratan, dört Grammy ödüllü Roberto Quintero ve geçtiğimiz yıl yayınladığı “Artet” albümü ile ilgi toplayan Marcio Tubino’dan oluşan The Snow Owl 5tet 3 Ekim 2012, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta.

KEŞİF YOLCULUKLARI

Cazdan ilham alan ve caza ses veren yeni müzikler ve yeni isimler, Festival’in “Keşif Yolculukları” bölümüne konuk oluyor. Bu bölümde merkezi Dublin’de bulunan ve Avrupa’daki ülkelerin çoğunun partnerliği ile gerçekleşen 12 Points Festivali’nde sahne almış Kaja Draksler Acropolis Qnt, Donkey Monkey ve Elifantree’nin yanı sıra Türkiye’den de Barıştık Mı ve Yakaza Ensemble yer alıyor.

Kendi deyimiyle müzik ve ritim üzerine kurulu bir hayat süren Barıştık Mı, 5 Ekim 2012, Cuma günü; orjinal müzikleri ve kendi kültürlerini klasik ve caz müzik ile birleştirerek, dinleyiciye akustik ve elektronik titreşimlerin birleştiği çok geniş bir ses ziyafeti sunan Kaja Draksler Acropolis Qnt, 8 Ekim 2012, Pazartesi günü; farklı sound ve müzikleriyle alışıldık caz düzeninin dışına çıkan Donkey Monkey, 9 Ekim 2012, Salı günü; pop müziğini caz ve doğaçlama müzikle harmanlayan ve her canlı performansında parçalarına yeni ve eşsiz anlamlar kazandıran Elifantree, 10 Ekim 2012, Çarşamba günü; müzikseverleri doğu ile batı arasında unutulmaz bir yolculuğa çıkaran Yakaza Ensemble ise 19 Ekim 2012, Cuma günü Akbank Sanat’ta gerçekleştirecekleri konserler ile Festival’e renk katacaklar.

HOLLANDA MÜZİK ATLASI

Hollanda’nın müzik iklimi bu sonbahar Akbank Caz Festivali’ne yayılıyor. Türkiye - Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı kutlanması kapsamında, cazdan elektronik müziğe zengin bir program sunan “Hollanda Müzik Atlası” bölümünde; Talking Cows; Rembrandt Frerichs Trio Coltrane Project; The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble; Dutch Sunday: Michiel Borstlap & Sibel Köse; Dutch Sunday: Oğuz Büyükberber & Guus Janssen; DJ Maestro; Barana – feat Ceylan Ertem konserleri yer alıyor.

50’lerin ve 60’ların canlı caz performanslarından ilham alan Hollanda’nın önde gelen jazz gruplarından Talking Cows, 13 Ekim 2012, Cumartesi günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konserle Festival’in yaratıcı ve yeni müziğinin öncüsü olmaya aday.

Rembrandt’ın orta doğu müziği etkilerine rastlanan klasik Amerikan caz türündeki orjinal bestelerini seslendiren Rembrandt Frerichs Trio Coltrane Project, Coltrane yorumlarıyla 12 Ekim 2012, Cuma günü Akbank Sanat’ta sahne alacak.

Caz, post-rock, elektronika gibi türlerden tınılar taşıyan benzeri olmayan müzikleri ile dikkat çeken The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, 10 Ekim 2012, Çarşamba günü Babylon’da festivalseverleri beş duyuya hitap edecek unutulmaz bir performansla ağırlayacak

Türkiye’nin en iyi caz vokalistlerinden biri olan Sibel Köse, 22. Akbank Caz Festivali’nde dünyaca ünlü besteci ve piyanistlerden Michiel Borstlap ile birlikte 7 Ekim 2012, Pazar günü Babylon Dutch Sunday’s’de sahne alacak.

Türkiye ve Avrupa’da özellikle caz, elektronik ve modern müzik dallarındaki çalışmalarıyla tanınan besteci ve klarnet sanatçısı Oğuz Büyükberber, 7 Ekim 2012, Pazar günü Babylon’da gerçekleştirilecek Dutch Sunday’s’de besteci ve piyanist Guus Janssen, kontrbas ustası Ernst Glerum ve perküsyonist Michael Vatcher ile birlikte performans sergileyecek.

Funk, caz, Latin ve elektronik müziği harmanlayarak Japonya’dan Amerika’ya, Avustralya’dan Malezya’ya dünyanın pek çok yerinde festivallerde yer alan Hollanda’nın en ünlü caz DJ’i olarak tanınan DJ Maestro, Türkiye – Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıldönümü kutlamaları kapsamında 12 Ekim 2012, Cuma günü Babylon ve 13 Ekim 2012, Cumartesi günü Babylon Lounge’da.

Türk müzisyen Behsat Üvez ve Hollandalı saz ustası Steven Kamperman’ın ortak buluşmasıyla oluşan Barana, geçmişin derin ve saklı köklerinden vazgeçmeden modern müzikle harmanlayan çoklu ve eğlenceli doğaçlamaların ustası olmayı başarmış müziksel bir sanat eseri. Özü Türk ve Hollanda sentezinden oluşsa da dışa dönük birçok dünya müzik türünü aynı anda sergileyebilen ve aralarındaki güçlü iletişimi müzikle seyirciye yansıtmayı başaran ikili, genç şarkıcı Ceylan Ertem ile oluşturdukları Xenopolis projesini 08 Ekim 2012, Pazartesi günü başlayacak Kampüste Caz turnesi kapsamında genç caz severlerle buluşturacak.

TÜRK CAZININ USTALARI VE GENÇ YETENEKLERİ

Türk cazının ustalarını ve genç yeteneklerini buluşturan “Türk Cazının Ustaları ve Genç Yetenekleri” isimli bölüm yenilikçi çalışmalardan standartlara, sürpriz konukların yer aldığı birlikteliklerden folklorik tınıların renk verdiği çalışmalara uzanan bir çeşitlilik içeriyor. Günümüz türk cazının geniş bir panoramasını sunan bölümde; Erkan Oğur Anatolian Blues, Baki Duyarlar & ”Time of Spring”, Önder Focan & Meltem Ege Group-Songbook, Islak Köpek & Serra Yılmaz, Konstrukt, Yurodny & Hezarfen Ensemble konserleri dikkat çekiyor.

Perdesiz gitar ve perdesiz bağlamayı geliştiren kişi olarak dünya müzik literatüründe yerini alan Erkan Oğur, İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu’dan oluşan Erkan Oğur Anatolian Blues, 10 Ekim, 2012 Cuma gün Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki konserleriyle cazseverlerle birlikte olacak.

Avrupa’nın en iyi caz icracılarından biri olarak gösterilen besteci ve piyanist Baki Duyarlar’ın her biri kendi dallarında başarılı ve yer edinmiş isimlerden oluşan yaratıcı ve yenilikçi projesi “Time of Spring”, 14 Ekim 2012, Pazar günü Salon İKSV’de yeni, güncel, güçlü ve güzelliği temsil eden muhteşem bir performansla izleyicilerle buluşacak.

Caz sahnesinde kendine ait tını ve duygularını müziğe yansıtmayı başarmış ender müzisyenlerden Önder Focan, genç yaşına rağmen olağanüstü yorumu ve sahne performansıyla önemli bir hayran kitlesi edinmiş olan Meltem Ege ile birlikte 22. Akbank Caz Festivali’nde. İkili, Önder Focan’ın bestelerinden oluşan titiz, dürüst ve yaratıcı müziğin en önemli çalışmalarından biri olmaya aday “Songbook” projesi ile 13 Ekim 2012, Cumartesi günü Nardis’te.

Geleneksel Doğu Avrupa müziğine modern yorumlar getiren İrlandalı grubun Yurodny, 22. Akbank Caz Festivali kapsamında, dünyanın pek çok yerinden sanatçılarla ortak çalışmalar yürüten Hezarfen Ensemble ile birlikte sahne alıyor. Yurodny & Hezarfen Ensemble, 12 Ekim 2012, Cuma günü İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka kampüsünde festivalcilerle buluşacak.

Doğaçlama ve özgür caz ruhunun Türkiye’de alışagelmişin dışındaki ender temsilcilerinden sayılan Islak Köpek, Festival kapsamında 20 Ekim 2012, Cumartesi günü Serra Yılmaz eşliğinde Akbank Sanat’ta, doğaçlama estetiğinin spontanlık ilkesine bağlı kalarak çarpıcı ve şiirsel bir dinleti sunacak.

CAZ & DANS

Caz müziği var olduğundan beri onu gölgesi gibi takip eden sanat disiplinlerinden biri de dans oldu. 22. Akbank Caz Festivali, DJ performanslarından swing ve rock’n roll’un modern yorumlarının ses verdiği projelere uzanan “Caz & Dans” bölümünde bu birlikteliğin izini sürüyor.

İngiliz caz müziğinin en aykırı kişiliği olarak tanınan Martina Topley Bird, hayalgücünü zorlayan yaratıcı müziğiyle 10 Ekim 2012, Çarşamba günü GarajIstanbul’da tüm duygularınızı harekete geçirecek.

Birbirinden farklı üç olağanüstü sesten oluşan The Three Ladies of Blues, dinleyenlere göz alıcı bir ziyafet sunuyor. Görünüşleri gibi seksi, güçlü ve hareketli bir performans sunan grup, caz, blues ve gospel en iyi temsilcilerinden. Joan Faulkner, Harriet Lewis ve Joanne Bell’den oluşan The Three Ladies of Blues,

3 Ekim 2012, Çarşamba günü Babylon’da gerçekleştirecekleri muhteşem performanslarıyla festivalcileri Harlem’in eski yıllarına götürecek.

Kabare müziği, ska, caz, folk, klezmer gibi çok çeşitli müzik türlerini punk rock’a dahil ederek kendilerine özgü bir tını yakalayan ve bunu mükemmel sahne performansları ile pekiştiren Amerika’lı Firewater grubu, 12 Ekim 2012, Cuma günü Babylon’da müzikseverlerle buluşacak.

Fransa’nın Bordeaux şehrinden Smokey Joe ve Paris’ten The Kid, diğer adıyla Senbeï’nin ortak projesinde iki DJ , dinleyiciyi gangsterlerin sokakları yönettiği 1930’ların Chicago’suna götürüyor. Hip hop, elektro ve swing’i orjinal bir biçimde birleştirerek dans pistlerini coşturan ikili, 13 Ekim 2012, Cumartesi günü Babylon’da Festival’in en adrenalini yüksek performansını sergileyecek.

30’ların ve 40’ların ‘big band’ ve ‘Gypsy Swing’ akımının canlı performansla birleşmesinden doğan electro swing dans grubu Swing Zazou, 13 Ekim 2012, Cumartesi günü Babylon’daki enerjik ritimlerin ön planda olduğu şovlarıyla oldukça konuşulacak.

Afrika müziğinden etkilenerek geleneksel Capo-Verde müziği etkilerini taşıyan kendi tarzını oluşturan Lura, hüznün, sevincin ve eğlencenin; ritim ve dansla muhteşem birleşimini 6 Ekim 2012, Cumartesi günü Babylon’da cazseverler için sergileyecek.

Rio doğumlu davul ve perküsyon ustası Ricardo Imperatore, 2005 yılında TIM Müzik ödülleri, elektronik müzik kategorisinde en iyi derleme ödülüne layık görülen botECOeletro projesi ile 22. Akbank Caz Festivali kapsamında 6 Ekim 2012, Cumartesi günü Babylon Lounge’da sahne alacak.

Eski swing plaklarına bambaşka bir hava kattıkları toplama albüm serileriyle adını duyuran

White Mink DJ’leri bu swing ve dans tutkusunu 22. Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon Lounge’ın sıcak atmosferine taşımaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar Glastonbury, Bestival ve Big Chill gibi önemli festivallerde performans gösteren White Mink, 5 ve 12 Ekim 2012, Cuma günlerinde Babylon Lounge’da herkesi swing eşliğinde dansa davet edecek.

Paneller ve Atölyeler

22. Akbank Caz Festivali kapsamında pek çok farklı panel ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak.

ATÖLYE: Şapkada Caz Devrimi

Wicked tasarım markasının sahibi İpek Yaylacıoğlu ve İstanbul Moda Akademisi işbirliğinde gerçekleşecek ‘Şapkada Caz Devrimi Atölyesi’nde, katılımcılar caz ikonlarının kullandığı, swing ekolü kostümlerinden hareketle saç aksesuarları ve minyatür şapkalar tasarlayacak.

05 Ekim 2012, Cuma Saat:14:00 - 17:00 Yer: İstanbul Moda Akademisi

ATÖLYE: Ezo Sunal Çocuk Atölyesi - “Çocuklarla Caz”

Orrf Yaklaşımı’na dayalı olarak yapılacak “Çocuklarla Caz” atölye çalışmasında, en temel caz ritmi olan swing, beden perküsyonu, tekerlemeler ve oyunlarla çocuklara tanıtılacak.

6 Ekim 2012, Cumartesi Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat

20 Ekim 2012, Cumartesi Saat: 14:00 Yer: Akbank Sanat

ATÖLYE ÇALIŞMASI: Tap Away

Atölye Dans’ta canlı piyano eşliğinde gerçekleşecek bu atölye çalışmasında, katılımcılar tap dansının tüm inceliklerini eğitmenlerle beraber pratik etme şansı yakalayacaklar.

6 Ekim - 13 Ekim - 20 Ekim Saat: 15:00 Yer: Atölye Dans

ATÖLYE: Caz Eşliğinde Kokteyl

Babylon Lounge’da gerçekleşecek atölyede, katılımcılar caz müziği eşliğinde, Birol Öksüz’ün önderliğinde Grapefruit Passion yapımını uygulamalı olarak öğrenecekler.

10 Ekim 2012, Çarşamba Saat: 18:00 Yer: Babylon Lounge

ATÖLYE: “Beden Müziği ve Caz”

ABD’li beden müzisyenleri 11 Ekim 2012, Perşembe günü enstrüman olarak yalnızca bedenlerini kullanarak cazın kökenleriyle ilintili, kendi geleneksel ve çağdaş stillerinden örnekler sunacakları (hambone, stepping, beden perküsyonu, beatbox, vocal bass, vokal) Akbank Sanat’taki atölye çalışmasının ardından, aynı akşam Nardis’te özel bir konser verecekler. Konserde sanatçılara caz vokalisti Elif Çağlar Muslu eşlik edecek.

11 Ekim 2012, Perşembe Saat: 14.00-15.30, 16.00-17.30 Yer: Akbank Sanat

ATÖLYE: “Mavi Loves Jazz”

Her sene yaratıcı katılımcıların artan ilgiyle izlediği Mavi Loves Jazz/Mavi’nin yaratıcı tasarım atölyeleri, bu sene de 22. Akbank Caz Festivali’ne renk katmaya devam ediyor.

13 Ekim 2012, Cumartesi Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat

ATÖLYE: DRUM & BASS MAGAZINE GİTAR DERGİSİ ATÖLYELERİ

Bu sene ilk defa 22. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşecek olan Drum&Bass Magazine Gitar Dergisi Atölyeleri, enstrümanlara ve müziğe ilgi duyan her yaştan amatör ve profesyonel katılımcıları bekliyor

20 Ekim 2012, Cumartesi Saat:15.00-21.00 Yer: Beyoğlu Gençlik Merkezi

21 Ekim 2012, Pazar Saat:15.00-21.00 Yer: Beyoğlu Gençlik Merkezi

PANEL: Caz Coverları

Farklı müzik türlerine ait parçaların caz tarzında yorumlanması, son yılların gittikçe yaygınlaşan trendlerinden biri. Caz Coverları atölyesi, bu trendin Türkiye’deki temsilcilerinden Yavuz Akyazıcı ile bir değerlendirmesi niteliğinde gerçekleşecek.

17 Ekim 2012, Çarşamba Saat: 19:00 Yer: Akbank Sanat

PANEL: Serbest Müzisyenlerle Sohbetler

Geçtiğimiz yıl ilk adımları atılan Serbest Müzisyenler ve Yapımcılar Derneği kurucu ve üyeleri ile gerçekleşecek sohbet, caz müziğin sektörel bir değerlendirmesi niteliği taşıyacak.

16 Ekim 2012, Salı Saat: 19:00 Yer: Akbank Sanat

PANEL: Türkiye’de Caz Eğitimi

Cazkolik programıyla tanınan Tunçel Gülsoy modertörlüğünde Seda Binbaşgil, Selen Gülün, Baki Duyarlar ve Hülya Tunçağ katılımıyla Türkiye’de caz eğitimini üzerinde gerçekleştirilecek panelde, Türkiye’deki caz eğitiminin geçmişi, bugünü ve geleceği konuşulacak.

11 Ekim 2012, Perşembe Saat: 19:00 Yer: Akbank Sanat

PANEL: Mesleğim Dışında Sadece Caz

Caz müziğine emek vermiş, esas mesleği müzisyenlik olmayan tanınmış isimler, cazcı kimlikleri ile katılımcıların karşısında olacak. Sinema eleştirmeni, gazeteci, caz yazarlığı, çevirmen ve radyo programcılığı gibi pek çok farklı alanda ustalaşmış Sevin Okyay ve Hürriyet yazarı, ünlü gazeteci Sedat Ergin moderasyonunda gerçekleşecek panelde konuşmacılar, farklı mesleklerden olmalarına rağmen gönül verdikleri caz müziğini ele alacaklar.

18 Ekim 2012, Perşembe Saat: 19:00 Yer: Akbank Sanat

SEMİNER: Türkiye’de Cazın Öyküsü

Hülya Tunçağ, 22. Akbank Caz Festivali’nde sesli ve yazılı belgelerin yanı sıra anekdotlarla da zenginleştirilmiş öyküsel bir anlatımla, geçmişten günümüze örneklerle Türkiye’de cazın tarihini katılımcılarla paylaşacak.

16 Ekim - 17 Ekim - 18 Ekim Saat: 15:00 Yer: Akbank Sanat

Social Inclusion Band

‘Sanat-çı engel tanımaz!’ sloganıyla yola çıkan Düşler Akademisi bu kez 7 Ekim 2012, Pazar günü gönüllü müzisyenleri ve sosyal dezavantajlı gençlerle Social Inclusion Band ile Akbank Sanat’ta sahne alacak.

CAZLI BRUNCH

Kulağa olduğu kadar damak zevkine de hitap eden Cazlı Brunch bu yıl da devam ediyor. Kalamış koyundan Fenerbahçe Burnu’na, Adalar’dan Marmara Denizi’ne kadar uzanan muhteşem manzarası ile şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercihi Moda Teras’ın 07 Ekim 2012, Pazar; nefes kesen boğaz manzarası ile Hilton ParkSA’nın ise 14 Ekim 2012, Pazar günü ev sahipliği yapacağı Cazlı Brunch da müzik dolu keyifli saatler yaşanacak.

Akbank Sanat Kafe’de ise 6 Ekim 2012, Cumartesi, 13 Ekim 2012, Cumartesi ve 20 Ekim 2012, Cumartesi günleri Türk cazının genç yeteneklerini dinleyebilir, caza kendinizi bırakıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

LİSELERDE CAZ ATÖLYELERİ

22. Akbank Caz Festivali’nin yeni başlıklarından birisi olan “Liselerde Caz Atölyeleri” bu yıl Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Müzik ile ilgili olsun ya da olmasın, lise çağındaki birçok gence ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan etkinlik; 08 Ekim 2012, Pazartesi günü Üsküdar Amerikan Lisesi ve Kadıköy Amerikan Lisesi, 9 Ekim 2012, Salı günü Özel Şişli Terakki Lisesi ve Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 15 Ekim 2012, Pazartesi günü İstanbul Lisesi ve Galatasaray Lisesi, 16 Ekim 2012, Salı günü İsanbul Amerikan Robert Lisesi ve FMV Özel Işık Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

KAMPÜSTE CAZ

Akbank Caz Festivali’nde festival içinde festival rüzgarını estiren, artık bir Festival klasiği haline gelen “Kampüste Caz” bu yıl rotasına yeni şehir ve isimler ekleyerek yoluna devam ediyor. Festival’in en önemli etkinliklerinden biri olan Kampüste Caz, 8-18 Ekim tarihleri arasında İstanbul’un yanı sıra dokuz farklı şehirde toplam 14 üniversitede cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturuyor.

Türk müzisyen Behsat Üvez ve Hollandalı saz ustası Steven Kamperman’ın ortak buluşmasıyla oluşan, geçmişin derin ve saklı köklerinden vazgeçmeden modern müzikle harmanlayan çoklu ve eğlenceli doğaçlamaların ustası Barana grubuna, güçlü sesi ve kusursuz yorumu ile şimdiden kendine has bir hayran kitlesi oluşturan Ceylan Ertem eşlik ediyor. Ayrıca, genç yaşına rağmen Türk Caz Müziği’nin en beğenilen isimleri arasında gösterilen Elif Çağlar ve küçük yaşlarda müzik eğitimine piyano dersleri alarak başlayan, ilerleyen yllarda caz müziği ile tanışmasıyla birlikte ülkemizin önde gelen caz piyanistleri arasında ki yerini alan Çağrı Sertel, Kampüste Caz konserleri kapsamında Galatasaray Üniversitesi (İstanbul), Kars Kafkas Üniversitesi (Kars), Sabancı Üniversitesi (İstanbul), Bilkent Üniversitesi (Ankara), Kadir Has Üniversitesi (İstanbul), Kayseri Erciyes Üniversitesi (Kayseri), İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul), Adana Çukurova Üniversitesi (Adana), Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul), Gaziantep Üniversitesi (Gaziantep), Eskişehir Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), Bursa Uludağ Üniversitesi (Bursa), Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İzmir) kampüslerinde gençlerle bir araya gelecek.

CAZIN USTALARI İLE GENÇ YETENEKLER JAmZZ’DE BULUŞUYOR

22. Akbank Caz Festivali kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması”, sunduğu yurtdışı eğitim fırsatı ve saygın jürisi ile genç yetenekleri bekliyor. 30 yaşını aşmamış amatör genç yeteneklere, Festival’in bir parçası olma ve profesyonel sanatçılarla birlikte sahnede “Jam Session” yapma imkanı sunan yarışmaya katılmak için adayların, hazırladıkları bir demo CD, kısa öz geçmişleri, müzik tarzlarını anlatan ön yazı ve bir fotoğraf ile Akbank Caz Festivali/JAmZZ konu başlığını ekleyerek 22 Eylül 2012, Cumartesi gününe kadar Akbank Sanat / Beyoğlu adresine ulaştırmaları gerekiyor.

22. AKBANK CAZ FESTİVALİ TİŞÖRT’ÜNÜ SEN TASARLA YARIŞMASI

Geçtiğimiz yıl ilk kez gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören “Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması” bu yıl da devam ediyor. 22. Akbank Caz Festivali boyunca müzisyenler ve festival ekibi tarafından giyilecek festival tişörtünün tasarımı, Facebook üzerinden gerçekleşen Tişört TasarlıCAZ! yarışması ile belirlenecek. Akbank Sanat Facebook sayfası üzerinde müzik ve tasarıma ilgi duyan herkesin zevkle vakit geçirebileceği yarışma, festivalin ruhunu yansıtacak tüm Facebook kullanıcılarının katılımına açık. Katılımcılar uygulamadaki caz enstrümanlarını kullanarak yarattıkları müziğin renk ve desenlerinden oluşan tişört tasarımlarıyla yarışmaya katılabilecekler. 10 Eylül’de sona erecek yarışmada tüm tasarımlar jüri tarafından değerlendirilecek ve en çok beğenilen tasarım resmi festival tişörtü olarak seçilecek. Yarışmada seçilen ilk üç tasarımın sahiplerinin yanı sıra tasarımlara oy veren Facebook kullanıcıları arasında yapılacak çekiliş ile belirlenen 20 kişi de çeşitli ödüller ve 22. Akbank Caz Festivali’nde yer alacak konserlere davetiye kazanacak.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kasım Stili: Kadife

Kasım Stili: Kadife
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde eşinizle birlikte hızlı bir iletişim içine girebilirsiniz. Yoğun bir gündeminiz olabilir. Tepkilerinizi kontrol etmelisiniz. İkili ilişkilerinizde denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Ticari görüşmeler yapabilirsiniz. Anlaşmalarda dikkatli olmanız gerekebilir. Akşam saatlerinde daha eğlenceli programlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki gündeminiz yoğun olabilir. İletişimin kendiliğinden aktığı bir gündesiniz. Gün içinde yapacağınız programlar sizi rahatlatacaktır. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Beraber çalıştığınız kişilerden yardım alabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız uğraşlarla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yoğun bir haberleşme içinde olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönelmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha kolay riskler alabilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla sohbet etmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili haberler alabilirsiniz. Ev hayatınızda hareketli bir gündem sizi bekliyor. Eskiden kalma konularla ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eğitim konusunda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Sabah saatlerinde yazışma ve konuşmalar sizi fazlasıyla meşgul edebilir. Hazırlayacağınız sözleşmelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde ikili ilişkilerinizle ilgilenme fırsatı bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde görüşmeler de yoğunluk olabilir. Ticari konularla ilgili anlaşmalar gündeme gelebilir. İş hayatınızda alacağınız destekler nedeniyle hafiflemiş hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Kişisel niyetlerinizi rahatça ortaya koyabilirsiniz. İletişimden kaynaklı aksaklıklara dikkat edin. Ticari konular gündeme gelebilir. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konulara yönelmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde sevdiklerinizle planlar yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı iletişim problemleriyle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Alınan kararlarda dikkatli olmakta fayda var. Gizli düşmanlar olabilir. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Kendi iç dünyanıza yöneleceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde rahatlatıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eşiniz ve yakın çevresindeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. Bazı konularda çok fazla sorumluluk alıyor olabilirsiniz. Kendinize bakmanız gereken zamanlar olabilir. İç uyumunuzu yakalamaya çalışabilirsiniz. Yeni kararlar almak için uygun zamanlar olmayabilir. Sorumlu olduğunuz konularda kendinizi ortaya rahatça koyabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sabah saatlerinde yoğun bir gündeminiz olabilir. İletişimin hızlı aktığı zamanlar var. Gün içinde hedeflerinize ulaşmak için uygun koşullar oluşacak. Sağlam temeller atmak isteyeceksiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla plan yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde görüşmelerin yoğun olduğu zamanlar olabilir. Ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar var. Keşfetmek ve anlamlandırmak için yolculuklar planlayabilirsiniz. Gün içinde etrafınızdaki kişilerle düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. Akşama doğru keyifli konular söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan koşullar oluşabilir. Sabah saatlerinde hızlı akan iletişimden kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. Sakin kalmaya özen gösterin. Finansal konularda yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir. Akşam saatlerinde aşk hayatınız canlanabilir. Yeni ortamlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber