D-Marin Klasik Müzik Festivali programı açıklandı

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali 8 güne uzayan programıyla bu yıl 20-27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılacak.

D-Marin Klasik Müzik Festivali programı açıklandı

Sanatsal programlama ve planlaması Pozitif tarafından üstlenilen festivalin açılışı İdil Biret’inEnder Sakpınar yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile vereceği konserle gerçekleşecek. Festival,açılış konserinin ardındanLondra Oda Orkestrası, Vladimir Ashkenazy, Daniel Kharitonov, LucienneRenaudin-Vary, Fazıl Say, Monica Molina, Bilkent Senfoni Orkestrası, İbrahim Yazıcı, Nazım Hikmet Korosu, Zürih Tonhalle Orkestrası, LionelBringuier, GautierCapuçon, PatriciaKopatchinskaja ve Lura gibi dünyaca ünlü sanatçıları ve orkestraları ağırlayacak.

75’inci yaşını kutlayan usta sanatçı İdil Biret’e “Onur Ödülü”

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, müzik dünyasının en büyük piyano virtüözlerinden biri kabul edilen İdil Biret’in Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile 20 Ağustos Cumartesi 21.00’de D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de vereceği konserle başlayacak. İdil Biret'e Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali tarafından "Onur Ödülü"nün takdim edileceği açılış gecesinin programında,Biret'in üstün yorumuylaEdvardGrieg'in piyano repertuarına kattığı başyapıtı La Minör Konçerto seslendirilecek.

Günümüzün en geniş repertuvarına sahip piyanistlerinden Biret, 1957 yılında dünyanın en köklü müzik okulu Paris Konservatuvarı’nı "Birincilerin Birincisi" unvanıyla bitirdi. Henüz 8 yaşındayken Paris Radyosu'nda ilk resitalini veren İdil Biret, günümüze dek sayısız ödül ve kayıtla, klasik müzik dünyasının takdirini kazandı. Türkiye'nin gurur kaynaklarından İdil Biret, halen dünyanın en önde gelen salonlarında konserler vererek 75. yaş kutlamalarına özel kayıtlar çıkarmaya devam ediyor.

Fazıl Say ve Genç Yıldızlar ilk kez bir arada

Fazıl Say,12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’ndeki ilk konserinde 22 Ağustos Pazartesi 21.30’da genç müzisyenlerle Bodrum Kalesi’nde festivale özel bir projeyle yer alacak. Günümüzün önde gelen müzik festivallerinde konserler veren Dorukhan Doruk, festivalde Say'ın klasikleri arasında yer alan "Dört Şehir" Piyano ve Viyolonsel Sonatı’nı seslendirecek. Geleceğin en parlak kemancılarından biri olarak gösterilen ve yorumlarıyla eleştirmenlerden tam not alan Berfin Aksu, Say'ın piyano ve keman sonatını seslendirecek. Türkiye'nin yeni nesil genç solistlerinden piyanist Iraz Yıldız, konserde seyircilere sürpriz bir program sunacak. Konserin şan solistleri, Nazım Hikmet Korosu'nun genç yetenekleri olan Seda Taşpınar, Uğur Okay ve Gülcan Burcu Değirmenci de Fazıl Say şarkılarını yeni yorumlarıyla seslendirecekler.

Festivalde Akdeniz esintisi

“En iyi Latin Müziği Şarkıcısı” kategorisinde Grammy Ödülü’ne pek çok kez aday gösterilen İspanyol besteci, müzisyen ve aktris Monica Molina Festival’e özel bir orkestrayla 23 Ağustos Salı 21.00’de D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de konser verecek.

Babasının şarkılarını yeniden yorumladığı Mar Blanca albümü ile büyük beğeni toplayan ve Türkiye ile gönül bağını her fırsatta dile getiren İspanyol diva yeni albümünde yer alan şarkılarını senfoni orkestrası eşliğinde ilk kez Festival’de seslendirecek.

Bodrum Kalesi’nde izleyeceğimiz dünya müziğinin bir diğer ismi ise Carlos Saura’nın 2007 tarihli filmi Fados’ta söylediği “Flor dinhaesperanca” ile tüm dünyanın dikkatini çeken Lura olacak. Yükselen kariyerini PaulinoVieira, Bonga, PaulaFlores gibi isimlerle yaptığı düetlerle perçinleyen Lura, 27 Ağustos Cumartesi günü 21.30’da Bodrum Kalesi’nde eski ve yeni şarkılarından bir seçki sunacak.

Bu yıl da dünyaca ünlü orkestralar festivalde

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, Vladimir Ashkenazy şefliğinde İngiltere’nin seçkin oda orkestralarından Londra Oda Orkestrası’nı (LondonChamberOrchestra) 21 Ağustos Pazar günü 21.00’de D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de ağırlayacak. Usta orkestra şefi Vladimir Ashkenazy'nin yönetimindeki Londra Oda Orkestrası müzik dünyasının yükselen iki yeteneği, piyanist Daniel Kharitonov ve trompetçi LucienneRenaudin-Vary’eeşlik edecek.

İngiltere'nin en eski profesyonel oda orkestralarından Londra Oda Orkestrası, kurulduğu günden bu yana dünyaca ünlü bestecilerin yapıtlarını ilk kez seslendirdi ve günümüz bestecileriyle prömiyerlere imza atmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü piyanist ve şef Vladimir Ashkenazy'nin yönetiminde festivale konuk olan Londra Oda Orkestrası, klasik müziğin özgürlüğe sembol olan iki büyük bestecisinin yapıtlarından oluşan programda, iki genç müzik dehasına eşlik edecek.

LucienneRenaudin-Vary, 2016 yılında Fransa'nın en prestijli klasik müzik ödüllerinden LesVictoires de la MusiqueClassique'de“En Büyük Yeni Keşif” ödülünün, Piyanist Daniel Kharitonov ise 2015 yılı 15.Uluslararası Tchaikovsky Yarışması'nın üçüncülük ödülünün sahibi. Kharitonov, Mariinsky Tiyatro Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası ve 12 yaşından beri Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası’nın sürekli solistleri arasında yer alıyor.

Festival programında yer alan bir diğer büyük orkestra ise dünya çapında birçok ödüle sahip Zürih Tonhalle Orkestrası (TonhalleZurichOrchester) olacak. Orkestra, günümüzün en aktif ve genç şeflerinden LionelBringuier yönetiminde, iki farklı programla D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de konser verecek. Zürih Tonhalle Orkestrası 25 Ağustos Perşembe günü saat 21.00’deki ilk konserinde kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en önemli çellistlerinden biri olarak gösterilen Fransız solist GautierCapuçon’a eşlik edecek.

Avrupa'nın en ünlü ve köklü müzik kurumlarından Zürih Tonhalle Orkestrası, 20 ülkeden 100'ün üzerinde profesyonel müzisyeni bir araya getiriyor. 1868 yılında kurulan orkestra bugüne dek RudolfBuchbinder, AlfredBrendel, Gidon Kremer, Sabine Meyer, Joshua Bell, Yo-Yo Ma gibi pek çok önemli isimle konserler verdi. Orkestra 2014-2015 sezonundan bu yana yeni müzik direktörü ve şefi LionelBringuier ile çalışmalarını sürdürüyor.

Kayıtları ve performanslarıyla günümüzün en büyük çellistlerinden biri olarak gösterilen GautierCapuçon, 2001 AndréNavarra Ödülü'nü kazanmasının ardından "Yılın Yeni Yeteneği" olarak anılmaya başlandı. 2004'te Borletti-Buitoni Vakfı Ödülü'nü alan sanatçıbugüne dek pek çok EchoKlassik ödülüne de layık görüldü. Berlin Filarmoni, Kraliyet Concertgebouw, Staatskapelle Dresden, New York Filarmoni, Londra Senfoni, Philadelphia Senfoni, Boston Senfoni gibi orkestralarla verdiği konserlerde, Sir John Eliot Gardiner, KirillPetrenko, GustavoDudamel, Charles Dutoit gibi şeflerle birlikte çaldı. İki yıl önce "Classed'Excellence de Violoncelle"i Paris'te kuran Capuçon, dünyanın dört bir yanından üstün yetenekli genç çellistlere ders vererek ilham kaynağı oluyor.
Zürih Tonhalle Orkestrası, 26 Ağustos Cuma günü saat 21.00’de D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de gerçekleşecek ikinci konserinde ise klasik müziğin son dönemdeki en parlak yıldızları arasında yer alan keman virtüözü PatriciaKopatchinskaja’yaTchaikovsky'nin Keman Konçertosu’nda eşlik edecek. Sanatçının bu konçertoyu yorumladığı albümü geçen yılın en sevilen klasik müzik albümlerinden biri oldu. Son derece aktif bir solist olarak hem orkestra hem de oda müziği çalışmalarını sürdüren Kopatchinskaja'nın yalnızca bu sezon birlikte sahneyi paylaşacağı topluluklar arasındaStaatskapelle Berlin, La ChambrePhilharmonique, ChamberOrchestra of Europe, Houston Senfoni ve Seattle Senfoni Orkestrası yer alıyor.

Fazıl Say Nazım Oratoryosu’nu Bodrum’a taşıyor

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın başyapıtlarından Nazım Oratoryosu, anlatıcı solist Genco Erkal ve solistler SerenadBağcan, Arda Aktar, İdil Bursa, Gökçe Çatakoğlu, Çetin Özen eşliğinde 24 Ağustos Çarşamba saat 21.00’de D-MarinTurgutreis Ana Sahne’de yer alacak. Fazıl Say, 2001 yılında bestelediği, beş farklı bölümden oluşan ve Türkiye'de çok sesli müziğinin başyapıtları arasında yer alan Nazım Oratoryosu’nuİbrahim Yazıcı’nın yönetimindeBilkent Senfoni Orkestrasıile sahneleyecek. Fazıl Say’ın müzik direktörlüğünde Haziran 2015’te kurulan Nazım Hikmet Korosu, genç ve dinamik kadrosuyla bu görkemli konserde yer alacak.

Gün Batımı ve Sabah Konserleri

İzleyicilerin büyük beğeniyle karşıladığı Gün Batımı ve Sabah Konserleri, 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde de devam ediyor. Triopax, Ferhat Can Büyük, Çellistanbul, Emre Engin, Cansın Kara ve OxanaShevchenko, Aziz Bazikiönderliğinde Mavi Quintet, Boğuç Fagot Quartet, Ayşe Şenogul, Mehmet Ariç, Ezgi Anıl’ın konserleriyle festival programı renklenecek.
“Antik Şehrin Kapısı” olarak anılan Mindos Kapısı’nda 27 Ağustos Çarşamba saat 20.00’de Ezgi Anıl’ın solistliğinde gerçekleşecek “Paquito” Trio konseri festival katılımcılarına farklı bir deneyim sunacak.

Bodrum’un Kültür, Sanat ve Müzik Festivali

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali bu yıl D-MarinTurgutreis ve Bodrum Kalesin’nin dışına çıkarak Adasofra, Gümüşlük Eklisia Kilisesi, TÜRSAB Kültür Merkezi ve Şevket Sabancı Parkı’nın yer aldığı buluşma noktaları ile tüm Bodrum’a yayılacak.

20-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek festivalde, klasik müziğin eşlik edeceği çeşitli yan etkinlikler düzenlenecek. Sahne İstanbul koordinatörlüğündeki çocuk atölyeleri, açık hava film gösterimleri, d.ream Akademi ile yemek atölyeleri ve büyüklere masal dinletileri festival takipçilerinin takviminde yer alacak. Ayrıca, Gaia Gallery küratörlüğüyle festival boyunca gerçekleşecek karma sergi herkese Bodrum’u kültür, sanat ve müzik ile deneyimleme fırsatı sunacak.

Festival Biletleri

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’ninbiletleri 12 Nisan Salı günü saat 11.00’den itibaren Biletix satış noktalarından, Biletix Çağrı Merkezi’nden ve Biletix web sitesinden, 11 Temmuz tarihinden itibaren de D-MarinTurgutreis gişelerinde satışa çıkıyor. Festivalin tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı’na ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanıyor.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Deri Şıklığı

Deri Şıklığı
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız için fedakârlık edeceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde detaylar içinde boğulabilirsiniz. Gün içinde iş arkadaşlarınızla birlikte faaliyette bulunacağınız zamanlar var. Sağlıkla ilgili sıkıntılarınızı ihmal etmemelisiniz. Akşam saatlerinde zevk aldığınız şeylerle uğraşacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uğraştığınız işlerinizde yaratıcılığınızı kullanacağınız bir gündesiniz. Aşkta fazla fedakâr bir yapıda olabilirsiniz. Hobileriniz için harcama yapabilirsiniz. İş konularına fazla gerçekçi yaklaşacağınız zamanlar var. Pratik bir şekilde işlerinizi halledip, sevdiğiniz şeylere zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Akşam eğlenceli planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetinizin olduğu konular gündeminizi meşgul edebilir. Hayallerinizin peşinden gidip, yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleriniz için mücadele verebilirsiniz. Zirvede kalabilmek için bazı şeylerden ödün vermeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde kendinizle ilgili değişim içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişimle ilgili işlerinizde yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.  Uğraştığınız işlerinize gerçekçi yaklaşacaksınız. Fazla detaylar içinde boğulmamaya özen gösterin. Yakın çevrenizdeki kişiler için fedakârlık yapma eğiliminde olabilirsiniz. Hareketli bir gün sizi bekliyor. Akşam saatlerinde zevk aldığınız kişilerle buluşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili pratik çözümler getirebilirsiniz. İş hayatınızda kişisel yeteneklerinizi kullanarak başkalarından destek alabilirsiniz. Gün içinde harcamalarınızı kontrol altına almalısınız. Çocuklarınızla zaman geçirmek iyi gelebilir. Akşam saatlerini zevk alacağınız konulara ve hobilerinize ayırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapacağınız işlerinizde yaratıcı hayal gücünüzü kullanacağınız bir gündesiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara gerçekçi bir gözle bakabilirsiniz. Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz konular gündeminizi oluşturabilir. İlişkilerinizde fedakârlık gösterebilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Elinizde olmayan nedenlerle kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. Bilemediğiniz olaylar için fedakârlık yapabilirsiniz. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Uğraştığınız işlere daha gerçekçi yaklaşabilirsiniz. Pratik zekânızla işlerinizi kolayca çözümleyeceksiniz. Akşam saatlerinde daha keyif verici olaylar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yaratıcı hayal gücünüzü gelecekle ilgili beklentileriniz yönünde kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınız için fedakârlık yapabilirsiniz. Sosyal konular gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha kolay yön çizebileceğiniz bir gündesiniz. Akşam saatlerinde zevklere düşkünlük söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki statünüz için fedakârlık yapacağınız bir gündesiniz. Hedeflerinize ulaşmak için hayal gücünün sınırlarını zorlamak zorunda kalabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konulara daha gerçekçi yaklaşabileceksiniz. Bugün bürokratik işlerle uğraşabilirsiniz. Akşam için keyif aldığınız kişiyle birlikte program yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılma isteğiniz hayal gücünüzü destekleyecektir. Özgürleşme isteği içinde yolculuklar planlayabilirsiniz. Akademik konulara ilgi duyacağınız bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Düşüncelerinizi paylaşmak için etrafınızdaki insanlarla iletişim halinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı konulara daha gerçekçi bakabilirsiniz. Kriz yaratan koşullardan kaçınmaya çalışmalısınız. Finansal işlerinizi hallederken pratik olmak isteyebilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar yıpranmanıza neden olabilir. Yaşayacağınız olaylarda daha fedakâr olmaya meyilli olabilirsiniz. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konulara daha gerçekçi yaklaşabilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki olaylara çözümler geliştirmek için kendi hayatınızdan fedakârlık edebilirsiniz. Gün içinde uyum ve dengeyi yakalamak için çaba sarf edebilirsiniz. İşlerinizi pratik şekilde halletmek gün içinde size zaman kazandıracaktır. Akşam saatlerinde zevk aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber