Yürümeye imkan vermeyen şehir 'düşünmeye' de izin vermez!

Gerçekleştirebilmek için yalnızca iki bacağa sahip olmamızın yeterli olduğu yürüme eylemiyle insanoğlunun zihinsel gelişimi tarih boyunca nasıl bir ilişki içinde oldu? Düşünce tarihine yön veren isimlerin neden en büyük tutkusu yürümekti? Yürümek yaratıcılığı nasıl etkiledi?

Yürümeye imkan vermeyen şehir 'düşünmeye' de izin vermez!

Hep Kitap etiketiyle yayınlanan Filozoflar Nasıl Yürür? kitabında akademisyen, filozof ve yazar Roger-Pol Droit bu soruların izini sürüyor ve bizi isimlerine tutkun olduğumuz düşünürlerin yürüyüş rotalarına davet ediyor.

Kitap boyunca Aristoteles'i, öğrencileriyle Lycée’nin jimnasyumunu adımlarken, Kant'ı, Königsberg’deki günlük gezintisinde, Thoreau'yu Walden Gölü kenarında turlarken, Nietzsche ise Sils-Maria’nın bayırlarında görebiliyorsunuz. Farkında olmadan sizde bu yürüyüşlere katılıyor ve onların soluğunu yakından duyuyorsunuz.

Roger-Pol Droit, Filozoflar Nasıl Yürür'de 27 filozofun hikâyesiyle yürümenin etrafında küçük bir felsefe tarihi çiziyor. Okuru filozoflarla birlikte Antik Yunan’dan günümüze, Kopenhag’dan Tibet’e götürüyor.

Fransız yazar Roger-Pol Droit, "Filozoflar Nasıl Yürür" kitabıyla ilgili Uğur Ugan'ın sorularını yanıtladı:

Uğur Ugan: Bugünün felsefe anlayışıyla yürüme arasında nasıl bir ilişki kuruyorsunuz?

Roger-Pol Droit: Yürümek insana özgüdür. Bu ne anlama gelir? Biz insanlar, diğer yaşayan türler arasında sadece bize özgü bir tür hareket etme şekline sahibiz. İki ayağımız üzerinde doğrulur ve hafifçe düşmeye başlarız, bu düşüşü durdurur ve sonrasında onu da durduracağımız yeni bir minik düşmeyi başlatırız, bu böyle sürer gider… İşte bizim yürüyüş şeklimiz budur! Peki biz nasıl düşünürüz? Yürümeyle aynı şekilde, bilhassa felsefede. Öncelikle doğruluğundan emin olduğumuz şeyler sallanmaya, düşmeye başlar ve biz yeni bir dayanak oluştururuz -ki bu dayanak da süratle sarsılmaya mahkumdur. Felsefede yolculuk insanın yürümesine benzer şekilde gelişir; asla durağanlık yoktur ve hep düşmeye çok yakınsınızdır.

Yürümeye imkan vermeyen şehir düşünmeye de izin vermez

U.U.: Tanıdık filozofların en büyük tutkusu yürümek ise bugünün filozoflarının tutkusu ne olabilir?

R.P.D: Geçmişteki birçok büyük filozof iyi bir yürüyüşçüydü. Örneğin, birçokları arasında Aristo, Montaigne, Kant, Rousseau, Kierkegaard ve Nietzsche yürümeye düşkünlükleriyle bilinirdi. Bugün ise filozofları dağlardaki patikalardan ziyade, genellikle kütüphanelerde ve ders verdikleri sınıflarda buluyoruz. Ama durum ne olursa olsun, bence buradaki temel nokta, daha önce açıkladığım gibi, bazı düşünürlerin yürümeyi sevmesi, bazılarının da sevmemesi değildir. En önemli husus, yürüme ve düşünme şeklimiz arasındaki benzerliktir.

U.U: Günümüzde orta sınıf-beyaz yakalı sınıfın doğaya dönüş, alternatif bir şeyler arama gayreti var. Bu arayış yeni felsefik sorunlar ve analizler doğurur mu?

R.P.D: Bu mümkün. Çünkü şehirlerden, kapalı mekanlardan ve teknik, teknolojik ve kurallara boğulmuş bir dünyadan ne kadar çok uzaklaşırsanız, kendinizi o ölçüde kainat ve gerçek yaşama bağlı hissedersiniz. Ama yine de, teknik ve kurallı dünyamızdan kaçış tasavvuru kanaatimce bir yanılgıdır. Bizim asıl görevimiz, gerçek yaşamla örneğin dijital cihazları meczetmek olmalıdır.

Yürümeye imkan vermeyen şehir düşünmeye de izin vermez

"Yürümeyen insanlık yok olmaya mahkumdur!"

U.U: Değişen kent algısıyla beraber yürüme olanakları da buna göre değişiyor. Özellikle İstanbul gibi büyük metropollerde yürüme parkurları git gide daralıyor. Yeni dünyanın kentlerinde düşünen insanla-kent arasında nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?


R.P.D: Yürümeye imkan vermeyen şehir ortamı “düşünmeyen” insanlar üretir! İnsanoğlunu yürümeden mahrum olarak hayal ettiğimiz böyle bir kabusta, korkarım ki insanın yerine insani olmayan bir canlı türünü tasvir etmiş oluruz. Sanırım yürüme, düşünme ve insan olma aşağı yukarı aynıdır ve(ya) daha da fazlasıdır. İşte o zaman netice açık ve nettir; yürümeyen insanlık, yok olmaya mahkumdur!

U.U: Düşüncenin sembolü olarak addedilebilecek Paris, Prag, Viyana gibi kentlerin olduğu bilinciyle yakın tarihte buna benzer başka kentlerin olabilceğini düşünüyor musunuz?

R.P.D: Öyle sanıyorum. Antik çağdan modern zamanlara kadar batıda olduğu kadar doğuda da birçok şehir felsefeyle birlikte anılmıştır. Dolayısıyla, yeni felsefi merkezlerin halihazırda ortaya çıkmakta olduğunu veya gelecek nesiller boyunca farklı bir tarzda ortaya çıkacağını tahmin edebiliriz, çünkü küreselleşme ve dijital dünya belli bir fiziksel mekana bağlı eski tip düşünce “okulları”nın kurulmasını zorlaştırmaktadır.

"Esas nokta; düşünme için yürümek değil, yürüme için yürümek"

U.U:Düşüncenin tarihi açısından doğuyla-batı arasında nasıl bir ayrım var sizce?

R.P.D: Öncelikle, ikisi arasında herhangi bir farkın mevcut olduğundan emin değilim. Çoğu zaman farklılıklar tasavvur edilir, önyargı ve vehimlerle ortaya konulur, ancak konuya ilişkin belirli bir metnin yorumlanması veya akademik bilgiler sayesinde bunlar ortadan kalkar. Yine de kabaca söylemek gerekirse ikisi arasındaki temel farklılık mantığın kullanılmasındadır; batıda mantık vasıtasıyla bir şeyler yapılır ve ortaya konulurken, doğuda mantık kullanılarak bir adım öteye (daha ileriye) bakma hedeflenir.

U.U:Yürümek düşünceyi fiziksel olarak nasıl etkiliyor? Yaratıcılığı arttırıyor mu?

R.P.D: Buradaki esas nokta düşünme için yürümek değil, yürüme için yürümektir ve yaratıcı düşünce bunun akabinde plansız bir şekilde ortaya çıkar.

Yürümeye imkan vermeyen şehir düşünmeye de izin vermez

U.U: Kitabı yazarken doğada yürüyen filozoflarla kentte yürüyen filozoflar arasında nasıl bir düşünce ayrımı keşfettiniz?


R.P.D: İki filozof tipi arasındaki fark, taşlar ve otlar arasındaki farka benzer, ama korkarım ki mesele bu kadar basit değildir. Sanırım her bir filozof, yürüyüşü ve düşünüşü arasında daha önce açıkladığım genel çerçevede kendine has bir ilişki türüne sahiptir.

"En iyi seyahat..."

Yürümeye imkan vermeyen şehir düşünmeye de izin vermez

U.U: Her yere gidebilen bir yazar olsaydınız, bu seyahatin nereye ve nasıl gerçekleşmesini isterdiniz?

R.P.D: Bu soruya yanıt kapsamında sürprizli ve plansız olaylarla dolu seyahatlari çok severim diyebilirim. Bence en iyi seyahat bitiş noktasının neresi olduğunu hiçbir zaman bilmediğiniz seyahattir. Tıpkı hayatın kendisi gibi…

Fotoğraf: © Bruno Levy

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Pazartesi Yoğunluğu

Pazartesi Yoğunluğu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün gündeminizde aşk ve yaratıcı konular var. Yaratıcı olduğunuz konulara karşı heves duyabilirsiniz. Arkadaşlarınızla görüşmek sizi iyi hissettirebilir. Olumlu ve güçlü ruh halinizi herkese yansıtmalısınız. Şans içeren konularda kısmetiniz yüksek. Akşamüstü saatlerinde daha da zevklerinize düşkün olabilirsiniz. Harcamalarınızda abartıya kaçmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Evdeki işleri toparlamak isteyebilirsiniz. Sabahtan başlayan iyimser tavrınız evdeki herkesi mutlu edecektir. Güven aradığınız durumlar yaşayabilirsiniz. Babanızla ilgili kısmetlerle karşılaşacağınız zamanlar olabilir. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız konularda abartılı şeyler yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli ve keyifli geçeceğinin sinyallerini sabahtan beri alıyor olmalısınız. Konuşmalarınız etrafınızdakileri motive ediyor olabilir. İşlerinizin şanslı aktığı zamanlar söz konusu. Kendinizi oldukça pozitif ifade ediyorsunuz. İletişimden kaynaklı kısmetler gelebilir. Siz yine de bu konulara karşı dikkatli olmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel yeteneklerinizi rahatça ifade edebileceğiniz bir gündesiniz. İş hayatınızda başkalarından alacağınız desteklerle kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Maddi konular gündeminizi etkileyebilir. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz. Sevdiğiniz insanları evde ağırlamak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Şanslı günlerinizden birindesiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için heves içinde olabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Bu konulardan gelen kısmetleriniz olabilir. Gün içinde yapmak istediğiniz şeyler için imkânlar söz konusu. İlerleyen saatlerde keyfinize düşkünlüğünüz artabilir. Sevdiğiniz işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Gizli olaylar gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatleri daha olumlu açılar söz konusu. İyimser tavrınızla olayların üstesinden gelebilirsiniz. Kabullenme içine girebilir, içsel süreçler yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konulara yöneleceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizi hayata geçirmek için yeni imkanlar söz konusu olabilir. Sosyal konular gündeminizi yorabilir. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek için kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz alanlara yönlenmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşamüstü keyif aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki konular gündeminizi etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi sorumluluklara hazır ve hevesli hissedebilirsiniz. İyimser tavrınız üstlerinizin gözünden kaçmayacaktır. Önünüze yeni imkanlar da çıkabilir. Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. İlerleyen saatlerde zevklerde abartılar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak ve yeni şeyler öğrenmek için hevesli bir gününüzdesiniz. Yabancılarla ilgili konularda yeni imkânlar söz konusu olabilir. Uluslararası konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz durumlarla karşı karşıya kalacaksınız. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konulara karşı daha istekli olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gündeminize gelebilir. Hevesli olduğunuz konular kriz yaratabilir. Ortaklı konulara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullara karşı özen göstermelisiniz. Öğleden sonraki saatlerde keyif aldığınız konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Zevklere düşkünlük söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminize gelebilir. Ortaklıklar konusunda hevesli bir gündesiniz. Beklediğiniz bir dava süreci varsa, olumlu ilerleme olabilir. Uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. İlişkilerinizde uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda önünüze iyi imkânlar çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızla ilgili gelişmeler söz konusu olabilir. Günü planlayarak hareket etmenizde fayda var. Çalışma koşullarınızda yeni imkânlar söz konusu olabilir. Pozitif tavrınızla çalışma arkadaşlarınızı da yönlendirebileceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi ifade etmekte zorlanmayacaksınız. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız konularda abartıya kaçabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber