Dünya

11.03.2011 - 02:35 | Son Güncelleme: 11.03.2011-22:36

Prof. Dr. Halilov Japonya’nın tehlikede olduğunu söylemişti

Uluslararası Geochange Kurumu ve Ülkeler Deprem Kestirme Ağı (GNFE) Başkanı Prof. Dr. Elçin Halilov, bir süre önce Milliyet’e yaptığı değerlendirmede Tokyo’nun en riskli şehirler arasında olduğunu belirterek, şöyle demişti:

Sitene Ekle

“2011-2015 arası tsnumi, deprem, volkan patlamaları, seller gibi doğal afetlerin doruğa çıkacağı yıllar olacak. Dünyanın en aktif sismik bölgesi sayılan ‘Ateş çemberi’ adlı bölgenin bu dönemde etkinliği tavan yapacak. Bu çember, Pasifik Okyanusu’ndan Güney ve Kuzey Amerika’ya, Alaska’nın güney bölgelerine kadar uzanan, oradan da Japonya, Filipinler ve Endonezya’yı, Yeni Gine, Yeni Zelanda ve kuzey-batı Okyanusya bölgelerini çembere alan 40 bin kilometre uzunluğunda bir çember. Büyüklüğü 7’nin üzerinde deprem bekleyen şehirler arasında San Francisco, Los Angeles, Meksiko, Petropavlovsk-Kamchatsky, Tokyo, Kyoto, Cakarta yer almakta.  İkinci aktif bölge olan Alp-Himalaya bölgesi ise Avrupa’nın kuzey bölgeleri, Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya’yı kapsıyor.”

 


Etiketler: Pasifik
Peribacalarıyla ünlü ilimiz hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.