Cumartesi

12.11.2016 - 02:30

Sadece kaset formatında bulabileceğiniz iki albüm

“Kaset ne zaman geri dönecek?” tarzı, ancak benim gibi rahatsızları ilgilendiren bir soruyu kendime sorarken, karşıma çıkan yeni kasetlerden bahsetmemek olmaz

Sitene Ekle

Tektosag’ın (bir değerli yerli label’ımız, bilmeyenlere not) sapsarı, şık, retro tasarımlı acid toplamasını rafta karşımda görünce beynimin çalışmayı unutmuş gri hücreleri harekete geçti. Ne zamandır ziyaretçi yüzü görmemiş uzak akraba gibi toparlanıp kapıya koştular ve sitemle beni içeri buyur ettiler. Bu buyur etme sırasında hayatımın bir bölümü film şeridi gibi gözümün önünden geçti. 

Bakırköy - Kadıköy hattında karışık toplama kaset yapmalar, muhtelif plakçılarda güncel pop parçaların remikslerini kaydettirmeler, hatta Shannon’ın “Let The Music Play’ini, “High Energy”yi, “Big in Japan”ı ve Van Halen’dan “Panama”yı remikslemeyi başardığım bir kasetim vardı, o bile aklıma geldi.

Eski dostla karşılaşma

Acid lafını ilk duymam, lisedeki havalı kızlardan birinin çantasında gördüğüm smiley rozetiyle karşılaşmamdan yaklaşık bir ay kadar sonra olmuştu. 1989 baharında İtalya’ya düzenlenen bir lise gezisinde Garda’da bir diskodaydım (göl kıyısındaki tesis ne de havalı gelmişti). Herkes ellerini havaya kaldırıp “Big Fun” diye bağırıyordu. Benim Rainbow üzeri Malmsteen dinlediğim yıllardı. Kültür şokunu siz hayal edin. Sonraları acid denizine balıklama daldım denemez ama kendi çapımda Detroit’çileri çok dinlemiş, sevmişimdir. Her zaman büyüleyici bulmuşumdur.

Acid o zamandan bu zamana yükseldi, düştü, 80’ler revival ile trend oldu, hip oldu, vesaire oldu ve işte bugünlere geldik. Moda’da bir plak dükkanının rafında karşıma sarı renkli bir yerli kaset olarak çıkabiliyor eski dost acid. 

Hem de ocak 2016 çıkışlı yepyeni denebilecek bir kaset. Tektosag’ın bu başarılı yerli acid derlemesi dijital versiyon dışında sadece kaset olarak bulunuyor. 

Dalt Wisney, Age Reform, VST Spor, Splitradix, Müca, Wupperman, Ali Berger, Boidflow, Oxynucid, Acid Elf, Aleister Q, 101, Chris Moss Acid, Rolando Simmons imzalı 14 parça var. 

“Acid dönem olarak ve estetik olarak kasete yakışıyor diye düşündük. Aynı zamanda toplamada yer alan prodüktörler için halen kullanımda olan bir medium. Hem kaydetmek hem de yayınlamak için en ucuz ve kullanışlı analog çözümü sunuyor. Zaman içinde plak kadar olmasa da kendine bir yer bulacağını düşünüyoruz” diye konuşmuşlardı Hafifmuzik.org’da Berk Sayan’a geçen ocakta.

Çok başarılı bulduğumu belirtmem lazım. Muhakkak satın alın, köşeye atın, ileride koleksiyonluk olur.

Kasete yakışmış

Bir diğer kaset Jakuzi’nin “Fantezi Müzik” adlı albümü. Domuz Müzik etiketiyle çıkan bu güzel Türkçe sözlü indie albümümüz de dijital dışında kaset olarak satın alınabiliyor. 80’lerin synthe’lerini kullanmayı seviyor ekip (Kutay Soyocak, Taner Yücel, Can Kalyoncu) gördüğüm kadarıyla. Gayet yakışmış, şık durmuş. 

Bu yönüyle de kasete format olarak yakışan bir albüm. 

Abilerinizin, babalarınızın evde kıyıda köşede kalmış kasetçalarını çıkarın ve orada dinleyin. Her müzik kendine has formatında güzel.

Kasete basılan albümlerin çoğalmasını diliyorum ben kendi adıma.

Kadıköy’ün gençlik merkezi

Kadıköy Belediyesi’nin Gençlik Sanat Merkezi’nin açılışı geçenlerde yapıldı. 110 yıllık bir ahşap konak olan eski adıyla Özdemiroğlu Mektebi, belediye tarafından satın alınmış. Aslına uygun yenilenmiş. Şimdi gençlik sanat merkezi olarak hizmet verecek. 14 yaş üzeri öğrencilere drama ve müzik eğitimi verilecek. Derslikler, etüt odaları dışında 90 kişilik bir performans salonu, sergi salonu, kütüphane, müzik ve film arşivi bulunuyor. Bir plak dinleme odası bile var. Müzikle, plak dinleme kültürüyle, kitaplarla tanışmak için güzel bir yer. Şimdi iş burayı sahiplenecek, burayı ev haline getirecek gençlerde. Aklınızda bulunsun.

Belediyeler nasıl kültür hizmeti vermeli sorusunun yanıtını arayan yazılar yazmıştım. Popüler isimlere konser verdirmeyi bırakalım, kalıcı işler yapalım demiştim. Bu güzel bir örnek olmuş. Tebrikler.

Şu ara dinlemeniz gereken 5 şarkı 

 “Sweet Thing” - Pixie Geldof: Bob Geldof’un model olan küçük kızı şansını müzik dünyasında denemeye devam ediyor. Violet adlı grubuyla 2012’de bir single yayınlayan Geldof, “moody” havaların hakim olduğu ilk solo albümünün açılış şarkısında gayet etkileyici.

 “New Song” (Mike D Remix) - Warpaint: Warpaint’in 2016 tarihli albümü “Heads Up”ta yer alan dans temalı şarkılardan biri olan “New Song”a Beastie Boys’dan Mike D nefis bir remiks yaptı. İlgi gösterelim.

 “Dead Alive” - The Shins: 2017’de yayınlanacak yeni abümlerinden çıkan hareketli ve enerjik single bir süredir dolaşımda. The Shins’in müziğinde büyük sürprizlere yer yok, bulundukları yer zaten çok güzel.

 “Might As Well Be Gone” - Pixies: Pixies’in yeni albümü 90’lar gitar müziğini seven biri için hâlâ ilginç çünkü kulağa hiç demode gelmeyen bir sound’a sahipler. 2016 model “Head Carrier” albümünden melodik bir şarkı bu. “Monkey Gone To Heaven” kafaları...

 “Season 2 Episode 3” - Glass Animals: İngiliz indie popçuların ikinci albümünden bol efektli ama “minimal” bir balad. Yeni nesil elektronik ve pop evililiklerine güzel bir örnek. (En güzellerinden biri için adres hâlâ Django Django bence, aramızda kalsın). 

©Copyright 2016 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.