10.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:

SAMP-T katkı sağlayacak

Milli Savunma BakanıNurettin Canikli, Türkiye,İtalya ve Fransa’nın imzaladığı savunma işbirliğine yönelik niyet beyanı konusunda“Bu alandaki eksiklerimizi de büyük oranda giderecek ve yerli, milli imkanlarla havasavunma sisteminin oluşumuna katkı sağlayacak olan bir proje” ifadesini kullandı.

NATO Karargahı’nda, Savunma Bakanları Toplantısı ve ikili görüşmelerine yönelik açıklamalarda bulunan Canikli, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile de bir araya geldiğini anımsattı. Canikli “Görüşmede NATO ile ilgili konuların yanı sıra ağırlıklı olarak Irak ve Suriye’deki gelişmeler, PKK’nın Suriye kolu PYD ile ilgili hususları ayrıntılı bir şekilde görüşme, değerlendirme ve kanaatlerimizi aktarma imkanı bulduk” dedi.

Yeni projeler

Canikli, İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores de Cospedal Garcia ile görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki savunma sanayi ilişkilerinin  geliştirilmesi, başta kara, hava ve deniz sistemleri ile Ar-Ge olmak üzere tüm alanlarda daha iyi bir seviyeye taşınmasına yönelik niyet beyanı imzaladıklarını belirtti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinott ile de üçlü görüşme  gerçekleştirdiklerini aktaran Canikli, görüşmede savunma işbirliğine ilişkin niyet beyanı imzaladıklarını hatırlattı. Canikli, şöyle devam etti:

“Türk-Fransız ve İtalyan firmalarının iştiraki ve EUROSAM Konsorsiyumu kapsamında hava ve füze savunma sistemi geliştirmek, üretmek, kullanmak konusundaki işbirliğini artırmak üzere bu niyet beyanı imzalandı. S-400 hava savunma sisteminin yanında yine SAMP-T füze sistemlerinin daha iyi, bir üst modelinin bu ülke firmalarıyla birlikte geliştirilmesi, Türkiye’de birlikte üretimi ve kullanılmasını içeriyor. Bu alandaki eksiklerimizi de büyük oranda giderecek ve yerli, milli imkanlarla hava savunma sisteminin oluşumuna katkı sağlayacak olan bir proje.”


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0