Dünya
20.08.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 20.08.2013-2:30

Selanik’te 3 kişi namaz kılınca cami kapandı

Yunanistan’da 60 yıl sonra yeniden ibadete açılan tarihi Yeni Cami, tekrar cemaatin olmaması nedeniyle kapatıldı.

Sitene Ekle

DHA

Yeni Cami’ye Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın talebi üzerine Batı Trakyalı Türklerin seçtiği müftü yerine, bakanlığın atadığı İskeçe Müftüsü tarafından Ramazan Bayramı namazı öncesi bir imam ve bir müezzin görevlendirilmişti. Ancak Selanik’te yaşayan Türklerin kurduğu Makedonya- Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği üyeleri, bu kararı protesto etmiş ve camiye gitmeme çağrısı yapmıştı. Bu nedenle Yeni Cami’de bayram namazı atanmış müftünün görevlendirdiği bir imam, bir müezzin ve kentte bulunan bir Müslüman turistin katılımı ile kılındı.

Bakan Çelik de namaz kılamadı
Caminin kapanması üzerine atanan imam ve müezzin İskeçe’ye geri döndü. Bugüne kadar çeşitli fotoğraf, resim sergilerinin açıldığı mekân olarak kullanılan cami yeniden eski sessizliğine döndü. Halen Yeni Cami’de Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın atadığı bir personel görev yapıyor. Kubbesindeki süslemeleri yenilenen, duvarlarındaki onarım çalışmaları ise yarım bırakılan caminin giriş bölümününde bir dönem kilise olarak kullanılması nedeniyle çan sistemi de yer alıyor. Selanik’te Atatürk Evi Müzesi’nin 3 yıllık onarımının ardından yeniden açılışı nedeniyle düzenlenen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de Cuma namazını Yeni Cami yerine, Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’ne ait mescitte kıldı.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi kibarca olmayan, bayağı, sıradan anlamına gelir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Haftanın son günü, hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.