Ege

14.03.2011 - 01:00 | Son Güncelleme: 14.03.2011-21:43

Selçuk Belediyesi 5 katlı bina verdi

Belediye Başkanı Vefa Ülgür, ilçede açacağı üniversite için yer tahsisi isteyen Türk Hava Kurumu’na, dershane olarak kullanılan yeri ayırdı

Sitene Ekle

VEYSEL EROL Selçuk DHA-İZMİR DHA- DHA

İzmir’in Selçuk ilçesinde, Türk Hava Kurumu (THK) tarafından kurulması planlanan üniversite için belediye tarafından 25 yıllığına bina tahsis edildi. THY Vakfı, Selçuk’ta bir fakülte ve yüksekokul için bir süre önce belediyeye bina ve arsa talebinde bulunmuştu. Vakfın bu talebi, Belediye Meclisi’nde kabul gördü.

Yapılanma süreci başladı
CHP’li Başkan Ülgür, THK Üniversitesi kampusünün, Selçuk’taki kurum ve kuruluşlarla halkın göstereceği yaklaşım doğrultusunda ilçede kurulma ihtimali olduğuna dikkati çekti. Üniversitenin şu an Ankara, Selçuk ve Menemen ile Fethiye’de yapılanıp, eğitim öğretime geçmeyi planladığını vurgulayan Başkan Ülgür, “Üniversite ilçemizde ilk etapta bir fakülte ve meslek yüksekokulu açarak eğitime başlayacak. Ardından son yıllarda hızla gelişmekte olan sivil havacılığa dönük hizmetlerin verileceği bakım ve onarım atölyeleri Selçuk’ta hizmete açılacak. Arsayı belediye olarak biz vereceğiz, binayı kendileri yapacak. Bunun dışında Türk Hava Kurumu, ilçemizde yeni bir hava alanı açmayı da planlıyor. Onarım ve bakım için gelecek uçaklar bu hava alanına inecek. Bu havaalanı ihracat ve turizm amaçlı da kullanılacak” dedi.
Belediye Meclisi, 9 CHP, 6 AKP’li olmak üzere toplam 15 üyesinin oybirliğiyle, şu anda dershane ve kız yurdu olarak kullanılan binayı, 25 yıllığına THK’ya verdi.

Gaziemir Lisesi’ne kardeşten tam destek
İzmir Üniversiteler Platformu’nun, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirdiği eğitimde işbirliği projesi kapsamında Gaziemir Lisesi ile kardeş okul olan İzmir Üniversitesi’nin yöneticileri, hayata geçirilecek projeleri planlamak üzere bir araya geldi. 2010 yılı Kasım’nda imzalanan işbirliği protokolü, işlemeye başladı. Toplantıda, önümüzdeki günlerde ele alınacak projeler tartışıldı. İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Gaziemir Lisesi Müdürü Mehmet Çalışkan ve diğer eğitimcilerin katıldığı toplantıda, üniversiteye giriş için deneme sınavı yapılması, psikolojik destek sağlanması, ebeveyn ilişkileri, dikkat eksikliği, stresle başa çıkma gibi konularda eğitim verilmesi karara bağlandı. Ayrıca lise öğrencilerine bilgisayar ve İngilizce eğitimi de verilecek. 

Öğrencilerden Gediz  standına büyük ilgi
İzmir Eğitim ve Kariyer Fuarı’na katılan Gediz Üniversitesi’nin standını üç günde yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. Educaturk İzmir Eğitim ve Kariyer Fuarı, 5’inci kez gerçekleştirildi. 61 eğitim kurumunun katıldığı organizasyonda Gediz Üniversitesi de yer aldı. İzmir Seyrek’te kampusü, Çankaya’da da hazırlık binasıyla eğitim veren Gediz Üniversitesi, özel tasarlanan standıyla ilgi çekti, ziyaretçi akınına uğradı. Üç günlük fuar süresince 10 binin üzerinde kişi geldi, üniversite hakkında bilgi aldı.
Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve kurucu vakfın Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Küçükbay da hayallerini üniversite süsleyen gençleri yalnız bırakmadı. 


Etiketler:
Hangisi bir kedi cinsidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.