Yazarlar
29.09.2014 - 02:30

Şempanzeler saldırıyor

Sitene Ekle
asli.aydintasbas@milliyet.com.tr  |  Aslı Aydıntaşbaş asli.aydintasbas@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Issız adaya giderken en sevdiğim 10 romanı yanımda götürme hakkım olsa, hiç kuşkusuz bunlardan biri ‘Brazzaville Kumsalı‘ olurdu.
William Boyd’un iddiasız, şatafatsız romanı, Afrika’da şempanzelerle ilgili bilimsel araştırma yapan bir İngiliz kadının hikâyesidir. Evlilik hayatında başarısız olup kendini Afrika’da bir saha çalışmasına adayan Hope Clearwater, bu hayvanlarla ilgili çok tuhaf bazı gerçekleri keşfetmeye başlar...
Örneğin bu şirin yaratıklar, doğal ortamlarında, hiç de belgesellerdeki gibi sevimli değil; çok daha saldırgandırlar. Gerçek hayatta şempanzeler savaşırlar, dövüşürler. Kurdukları küçük kabilelerde güç ve hiyerarşi vardır.
Daha da kötüsü, şempanzeler gerektiğinde çekinmeden birbirlerini öldürür...

‘Doğuştan katil’
İnsan ırkını temsil eden homo sapien’lerin DNA yapısının %98 şempanzeyle aynı olduğunu duymuşsunuzdur...
Bu yüzden de, şiddetin, savaşın, kafa kesmenin günlük hayatımızın bir parçası olduğu bu günlerde Washington Post’ta çıkan bir araştırmayı, çok dikkatli okudum. Pimu isimli bir şempanzenin 4 kişilik bir şempanze çetesi tarafından dövülerek öldürülüşünü anlatan yazı, 18 ayrı araştırma sahasından yola çıkarak şempanzelerin ‘doğuştan katil‘ olduğunu aktarıyor.
İster hakimiyet kurmak, ister yiyecek ya da dişi şempanzeleri elde etmek için olsun, şempanzeler çeşitli taktiklerle rakiplerini elimine etmekten çekinmiyor.  

‘Toplumlararası öldürme’
Daha da çarpıcı olan, 152 ‘şempanze cinayetinden’ çoğunun ‘toplumlararası öldürme’ olması. Yani bir bölgede yaşayan şempanze çetesi, şu ya da bu nedende bir başka şempanze grubuyla çete savaşına giriyor, birbirlerini vahşice öldürüyor.
Afrika’nın dev ormanları herkese yetecek kadar büyükken ‘ne saçma iş’ diyeceksiniz. Doğru. Ama antropolog Joan Silk’e göre, topluca öldürme şempazenin doğasında var. Bu hayvanlar küçük gruplara ayrılıp diğer aşiretin alanına giriyor, böylelikle savaş başlıyor.

Anlamak imkânsız
Peki neden? Şu ana kadar okuduğum yazılardan hiçbirinde, bu anlamsız şiddet için doyurucu bir açıklama görmedim. Nasıl ki insanların neden Londra’dan, Düsseldorf’dan, Sakarya’dan kalkıp grup halinde bir başka ülkeye giderek oradaki canlıların kafasını neden kestiğini anlayamıyorsak, şempanze şiddetini de anlamak mümkün değil.
Evet bu savaşlar görünürde güç için, toprak için, yerel kaynaklar için yapılıyor ama... Bazen de sadece öldürmek için öldürüyor insan ırkı birbirini...
Kobane direnirken, Erbil direnirken, Irak ve Suriye’de oluk oluk insan kanı akarken, bazen düşünüyorum:
Sahi bizi insanlar değil de şempanzeler yönetseydi, bundan farklı mı olurdu?


Yazarlarda Ara
Bul
Alın yazısı, yazgı anlamına gelen sözcük nedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.