Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın dünkü basın toplantısı, görünen ve dillendirilenlerin ötesinde farklı nedenlere dayanıyor. Bunlardan en önemlisi Şenol Güneş’le yaşanan 2 şampiyonluktan sonra geçen yıl hayal kırıklığı ile alınan dördüncülük ve bu yıl ilk sekiz haftada yaşanan kayıplar.

Beşiktaş camiası, taraftarlar ve üyeler, bu yıl ligde daha yoğun bir rekabet ortamının yaşandığını vurgularken paranoyaya varan kuşkuları da dillendiriyorlar.

O kuşkuların en başında hakem kararları dile geliyor. Bu kararlardan dolayı Beşiktaş’ın, hem puan, hem de haksız ve yanlış kartlarla oluşan cezalardan oyuncu kayıplarına uğradığı anlatılıyor. Şampiyonluk yarışındaki takımlardan bazısının yolu açılırken, Beşiktaş’ın yolunun kapatıldığına inanılıyor.

Ayrıntılara girmek istemem ama, özellikle hakem görevlendirmelerinden alınan örnekler kafa karışıklığı ve tartışma yaratıyor. Fikret Orman’ın 2 şapka ile (Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı- Beşiktaş Kulübü Başkanlığı) düzenlediği basın toplantısı, hepsinden önemli ve öncelikli olarak camiadaki kuşku ve kaygıları giderecek mesajlara dayanıyor.

Başkan, VAR sisteminin değerini ve yararını kabul ediyor. Ancak Türkiye’deki ilk sezon uygulamasında VAR’ın değil, o sistemi kullanan insanların, yani hakemlerin hatalarını özellikle vurguluyor.

Bu beyanların en önemlisi Başkan’ın eskisinin tam aksine “hakemlerin iyi niyetli olduğuna artık inanmaması”dır.

Amaç camianın “gazını almak” değilse, bu sözler ciddi biçimde değerlendirilmelidir. Fikret Orman, sistemin içinde yer alan hakemlerin yanlış kararlar verdiğini, bu kararların düzeltilmesi için yapılan VAR’da uyarıların da sonuçsuz kaldığını söylüyor. Verdiği örnekler iddiasını kanıtlamaya yeter mi yetmez mi, bilemem. Ancak bu iddiaların ciddi biçimde araştırılması gerek.

Beşiktaş - Evkur Yeni Malatyaspor maçında Medel’in ikinci sarı kart ve kırmızıyla ihraç edilmesi yanlış. Bunu maç günü de yazdım. Dün de Başkan Orman söyledi. Orada daha da yanlış olan şey, ikinci sarı ve kırmızılarda VAR protokolunun uygulanmaması. İFAB’ın bunu ciddi biçimde ele alması gerekiyor.

Konya’daki maçta Medel - Uğur mücadelesinde yine Medel’in gördüğü sarı kart ve penaltı kararı yanlış. Bu defa protokole ve uyarıya rağmen Ümit Öztürk yeniden seyredip ilk kararında ısrar ediyor.

Beşiktaş camiasındaki kaygıların yanı sıra hakem camiasında da kaygılar var. Örneğin bazı hakemler “ego”larını aşamıyor. Sisteme rağmen direnebiliyorlar. Bazı video asistan hakemleri de yeterince uyarıda bulunmuyorlar. Ben böyleleri için “uyuyorlar” diyorum.

Sorunlardan biri de Türkiye’deki VAR sisteminin, ilk yılında video asistanlarının faal hakemlerden seçilmesi. Hakemler bir hafta sahada bir hafta ekran başında nöbetleşe yer ve rol değiştirince birbirlerini kolladıkları söyleniyor. Ekran başında uyumanın önemli nedenlerinden biri bu.

Orman’ın hem Kulüpler Birliği hem de Beşiktaş adına toptancı bir yaklaşımla yaptığı eleştirilere muhatapları yanıt verebilir. Burada sadece kamunun en çok ilgilendiği hakem kararlarına ilişkin iddialarını ele aldım.

Dünyanın her yerinde bir uçak düştüğü zaman kazayı araştıran teknik ekiplerin ilk sorusu şudur: “Hata nerede? İnsanda mı uçakta mı?”

Şayet sistem sorunsuzsa, hata insana aitse bunun adı “Pilotaj Hatası” dır. Biz de MHK Başkanı Namoğlu’nu uyaralım: “Dikkat pilotaj hatası var!”

Volkan ve özür

Fenerbahçeli Volkan Demirel Başkan Ali Koç’un kendisiyle ilgili açıklamalarından sonra soruyor: “Neden özür dileyecekmişim?...” Kendisine özür gerektiren davranışı ve uygulanan ceza ile ilgili bir yazı gelmediğini, tebligat yapılmadığını hatırlatıyor.

Doğru ya da yanlış... Volkan Fenerbahçe’nin fenomen oyuncularından biridir. Kimsenin Fenerbahçeliliği tartışılmamalıdır.

Volkan Demirel, Başkan’ın açıklamalarından önce çağırılıp uyarılsaydı, belki de her şey gündem dışında çözümlenmiş olurdu.

Bazen çözümsüzlük ve radikal kararlar da çözüm olarak ele alınabilir.

Önceki dönemi tasfiye etmek isteyen Koç yönetimi böyle bir karar aldıysa Volkan’ı kadro dışı bırakarak hamlesini tamamlamış demektir.

TEK / ÇİFT

Galatasaray, devre arasında bir değil, iki santrfor alacakmış. Yönetici dostlar yorgunluktan çift görmeye başladılar sanırım.

Çok yaşasın Atilla Örsel

Cumartesi günü gurur ve duygu dolu anlar yaşadık. Kartal’daki cimnastik salonuna küçük bir törenle “ATİLLA ÖRSEL” adı verildi. Türk cimnastiğine 30 yıldan fazla hizmet verip altın sporcular yetiştiren rahmetli Başkan’ı sevgi ve saygıyla andık. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Genel Müdürlüğe ve Federasyon Başkanı Suat Çelen’e teşekkürler.

Dikkat: Pilotaj hatası VAR