FİBA Avrupa kongresi, Cumartesi günü Münih’te toplanıyor

FİBA Avrupa kongresi, Cumartesi günü Münih’te toplanıyor. Gündemin en önemli maddesi, yeni başkan ve yönetim kurulu üyelerinin seçimi.
Turgay Demirel 17 Mayıs 2014’den beri FİBA Avrupa Başkanlığı görevini sürdürüyor. Harun Erdenay da yönetim kurulu üyesi. Demirel, 5 yıllık yeni dönemde de başkanlığa aday olmaya karar verdi. Adaylığın geçerli sayılması için en az 1 ülke federasyonunun desteklemesi gerekiyor.
Hayır, durun biraz... Aklınıza gelen kolay ezberi unutun.
Türkiye Basketbol Federasyonu Turgay Demirel’i kongreye önermiyor, desteklemiyor. Dahası, yönetim kurulu üyesi Harun Erdenay’ı çizip Hüseyin Beşok’u aday gösteriyor.
Başkan Hidayet Türkoğlu ile yönetim kurulu, Turgay Demirel’in iki rakibi Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Dejan Tomaseviç ve Belçikalı Cyriel Coomans ile daha yakın temaslarda bulunuyor. TBF 8 Mayıs’ta iki aday dışında başka bir adayla ilgilenmediklerini (!) diplomatik bir dille 49 ülke federasyonuna e-mail yoluyla bildiriyor.
Kurallara uygun bir durum. Ama geleneklerimize aykırı. Yıllardan beri UEFA, FİFA, CIO başta olmak üzere önemli uluslararası spor organizasyonlarında spor adamlarımızın yönetime katılması için sinerji ve dayanışma örnekleri sergilemişiz. Oradaki yöneticilerimizi hep desteklemişiz. Çok da başarılı olmuşlar.
FİBA Avrupa’ya gelince gelenek terk ediliyor. İçerdeki kopukluklar, kırgınlıklar, anlaşmazlık ve çatışmalar dışarı da yansıyor.
Hüzün verici bir durum... Belki daha da fazlası. Bu durumun çözülmesi gerekiyor.
Turgay Demirel hem TBF Başkanlığı, hem de FİBA Avrupa Başkanlığı’nda çok başarılı işler yaptı. Hak ettiği desteği kendi ülkesinin federasyonu TBF’den alamasa da 7 ülkenin desteğine sahip: Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Finlandiya, Monako, Ukrayna ve Fransa. Kulisler o kadar yoğun ki Turgay Demirel’i destekleyen hepimizin tanıdığı Makedon Peter Naumoski, kendi ülkesinde salt bu nedenle başkanlıktan düşürülmüş. TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve CEO Ömer Onan’ın 22 Mart’ta Slovenya’da düzenlenen toplantıda, “Biz sonuna kadar Sırbistan Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Dejan Tomaseviç’i destekliyoruz” dedikleri anlatılıyor.
FİBA Avrupa’ya 50 ülkenin basketbol federasyonları üye. Demirel 2014’de başkanlığa seçildiğinde 40 oy almıştı. Cumartesi günü 3 adaylı kongrenin daha çekişmeli geçmesi bekleniyor.
Turgay Demirel’i destekleyen bazı federasyon başkanları, “Tamam Türkoğlu seni desteklemiyor ama, spor bakanlığınız bir mektupla bu adaylığı desteklerse, buradaki şansımız ve gücümüz artar” diyor. Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu bu destek mektubunu hazırlatmış, ama henüz imzalamamış. Gecikmiş durumdayız.
Demirel-Türkoğlu arasındaki sorunları, basketbolumuzdaki derin cepheleşmeyi biliyorum. Bu sorunlarla şimdilik ilgilenmiyorum. Kaygılandığım tek konu Türk sporunun FİBA Avrupa gibi önemli bir organizasyonda ağır kayba uğramaması gereğidir.
Kaygıyla anlattık, saygıyla bitirelim: Sayın Bakan, bir imza ver... O mektup gitmezse, Avrupa bize güler!

Beşiktaş: Önce Avcı, sonra Korkut


Beşiktaş’ta Şenol Güneş sonrası hoca arayışı devam ediyor. Bu konuda Başkan Orman’ın bazı temaslar yaptığını biliyorum. Abdullah Avcı için lig sonuna ertelenen Göksel Gümüşdağ görüşmesi olacak. Gözdelerden biri de Tayfun Korkut. Futbol bilgisi, Bundesliga tecrübesi ve Beşiktaş’ın hafızasındaki yeri şansını artırıyor. Lucescu (bağlı olarak Guti) olasılığı yok gibi. Sergen Yalçın için de “henüz erken” görüşüyle dosya kapanıyor.

Utanç ve Gurur

Galatasaray’da Başakşehir galibiyetinden sonra sevinç, coşku ve kutlama gösterileri sürerken gözden kaçanları da not edelim: Üzülerek belirtelim ki Türk futbolunun en çok şampiyonluk kazanan hocası Fatih Terim, kendisine hiç yakışmayan görüntüler sergiledi. Eski futbolcusu, Başakşehir yardımcı antrenörü Orhan Ak’a tokat attığını, yumruk sıktığını biliyoruz, gördük. Ayrıca Başakşehirli Robinho’ya da yumruk sallamış, Brezilyalı şaşırmış. Görgü tanıkları anlattı ki Terim fiziksel hamlelerinin yanı sıra ağır küfürler de savurmuş. Orhan Ak, birkaç ay önce kanserden kaybettiği annesine küfür edilince fenalaşmış.
Fatih Hocamız, hemen her başarısının yanında anlaşılmaz biçimde kavga ediyor, PFDK’dan ağır cezalar alıyor. İnsanların kalbini kırıyor. Herkes kutlayadursun, Hoca’nın özür dilemesi gerekiyor.

THY Euroleague Final-Four’a Fenerbahçe ve Anadolu Efes gibi iki devimizi gönderdik. Türkiye’nin basketbol ülkesi olduğunu bir kez daha gösterdik. Tamam da... Final maçında CSKA Moskova ile boğuşan Efes’in Coach’u Ergin Ataman’a bir grup Fenerbahçe taraftarının aleyhte tezahürat yapması yakıştı mı? Ergin Ataman’ın sinirlerini bozup karşılık vermesine çanak tutmak ayıp değil mi? Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un ayağa kalkıp müdahale etmesi bile yeterli olmadı.


Rekabeti, kazanmayı, kaybetmeyi, dayanışmayı ve dostluğu öğrenmedikten sonra basketbol ülkesi olmuşuz... Boşuna!

Ah be Taki!

Milliyet spor sayfalarında harika röportajlara, çarpıcı haberlere imza attı. Televizyon gazeteciliğine geçti, orada da parladı. Osman Bölükbaşı gibi siyasetçileri de konuşturdu. Son işleri eşsiz doğal yaşam ve avcılık programlarıydı. Atletizmi çok iyi bilir, hemen bütün sporcuları tanırdı. Bir de hayran olduğum özelliği: O klasik otomobil koleksiyoncusuydu. Deli dolu, maceracı, sevimli, yaratıcı ve dinamik bir meslektaşımızdı, hepimizin dostuydu Taki Doğan. Beklenmedik bir anda aramızdan ayrıldı. Yüreğimizi yaktı giderken. Can arkadaşım Taki, rahat uyusun!. Başımız sağolsun.