Geri Dön

Benfica'nın çılgın projesi

Benfica Kulübü, Fogo adasında yanardağ patlamasıyla yok olan binaları yeniden inşa etmek için harekete geçti, 30 milyon euroluk projeye dahil oldu.

Benfica'nın çılgın projesi

Onur Dinçer/Skorer Dış Haberler

Portekiz'in köklü kulübü Benfica, ülke dışında büyük bir sosyal sorumluluk projesinin altına imzasını attı. Cape Verde ismiyle bilinen Yeşil Burun Adaları'nda iki yıl önce bir yanardağ faaliyete geçmiş, volkanın patlamasıyla lavlar kilometrelerce uzaklığa erişip bölgedeki yaşamı olumsuz etkilemişti.

Atlas Okyanusu'nda toplam 10 adadan oluşan takım adalar topluluğuna Cape Verde deniliyor. Bunların en güneyinde Fogo Adası bulunuyor ve bu ada ülkenin en yüksek noktasına sahip. Doruk noktası deniz seviyesinden 2800 metre yükseklikte bulunan Fogo yanardağı, 1951, 1995 ve 2014 olmak üzere son dönemde üç büyük patlama yaşadı.

Son patlamada bazı yerleşim yerleri kullanılamaz hale geldi. Benfica Kulübü, zarar gören yerleşimlerin tekrar inşası adına oluşturulan 30 milyon euroluk bir projeye dahil oldu. Achada Furna isimli yerleşim bölgesine konut, hastane ve okul inşaatları yapılacak.

Cape Verde Başbakanı Jose Maria Neves, kulübün kâr amacı gütmeyen kuruluşu Benfica Vakfı'nın okul inşaatını finanse edeceğini açıkladı. Gelecek ay start verilecek projenin, iki buçuk yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor.

Fenerbahçe'den duygulandıran paylaşım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber