Farklı bir Galatasaray izleyeceğiz

Galatasaray yönetiminin en büyük doğrusu bir sistem hocası olan Tudor ile devam etmek oldu.

Tudor akıllı bir teknik adam. En büyük sorunun oyuncuya dayalı düzen olduğunu gördü. Hoca kendi takımını kurmak ve kendi felsefesini hakim kılmak istiyor. Sneijder' in sıkıntısı da bu yüzden. Yönetimin tam desteğini de arkasına alan Tudor, oyuncuya dayalı düzeni, gruplaşmaları, takım içi çekişmeleri sona erdirmek üzere hamleler yaptı.

Tudor takımda ikinci büyük sorunun omurga olduğunu gördü.

Geride güven veren, istikrarlı, tecrübeli bir stopere ihtiyaç duyan Tudor, Maicon ile nokta vuruşu bir transfer yaptı. Porto ve sonra Sao Paulo' da oldukça istirarlı bir görüntü veren Maicon, hava toplarına hakim, oyunu okuma becerisi iyi, kaliteli bir bek. Avrupa' nın devlerinin radarında olmayan, ancak orta seviyede bir stoper. Ülkemiz için bence son derece yeterli bir transfer.

Sneijder' in Tudor ile sorunları, Galatasaray' ı hücumda yaratıcı bir orta saha arayışına itince, bu bölgeye Belhanda alındı. Belhanda' da tıpkı Maicon gibi büyük liglerin ve devlerin asla radarında olmayan, ancak orta seviye liglerde yıldızlığa soyunabilecek bir isim. Türkiye için oldukça yeterli, hatta uyum sağlayabilir ise, Sneijder' i dahi aratmayabilir.

Forvette Gomis, Galatasaray' ın Burak Yılmaz sonrası gol sorunlarına çare olabilecek kalitede bir transfer. Ancak Gomis' e top taşınması lazım. Selçuk, Belhanda ve kalıp hoca ile uyum sağlarsa Sneijder ile Gomis çok iş yapabilir.

Kalesinde sorunu olmayan Galatasaray, stoper, orta saha ve forvet ile omurgayı takviye etti.

Galatasaray' ın yönetimi hem kulübün geleceğini kurtarmaya yönelik operasyonlar yürütüyor, hem de Tudor ile bu sene kısa vadeli bir sportif başarı peşinde koşuyor. Maicon, Belhanda ve Gomis Galatasaray' ın son transferleri olmayacaktır, çünkü Başkan kısa vadede başarı kazanmadan, uzun vadeli reformları hayata geçiremeyeceğini biliyor.

Galatasaray' ın sağ ve sol bek eksikliği bariz bir şekilde gözüküyor. Tudor' un dörtlü defanstan ödün vermeyeceğini bildiğimizden, onun sisteminde bekler çok önemli. Bu sebeple, en azından bir sağ bek transferi düşünülecektir. Ayrıca Bruma ve Podolski' nin yerlerine de mutlaka takviye isteyecektir.

Tudor karakterli, çalışkan, etik futbolculardan bir takım oluşturmak istiyor. Bu çerçevede, kendisinden önce takım içinde oluşan disiplinsiz ortama neşter vurması bile Galatasaray için önemli gelişme. Bu neşter, çalışmayı sevmeyen, kendi otoritesini takım üzerinde gören isimlere yönelik bir neşter. Bu neşter ile, takımda bu durumdan rahatsız olan pek çok kaliteli futbolcu da kendi ideal performansına ulaşacaktır.

Takımda üçüncü sorun, antrenmanlardı. Tudor kendisinden önce takımın iyi ve yeterli düzeyde idman yapmadığını, kapasitesinin çok altında çalıştırıldığını söylüyordu. Tudor' un antrenmanları da bu sene farklılık gösterecek. Geçen sezon, takıma kendi antrenman sistemini uygulayamadı. Sezon öncesi, sezon başı, sezon ortası ve sezon sonuna doğru Tudor' un farklı antrenman sistematikleri var. Sezon öncesi ve sezon ortası takımlarına şiddetli antrenman yaptıran bir hoca. Galatasaray' ın başına geçtiğinde, en çok takımın antrenman sistemi ve şiddetini eleştirmişti. Bu sene bu değişecek. Galatasaray idmanları kıran kırana, yoğun bir tempo içinde geçecek.

Bu sene Fenerbahçe ve Başakşehir eskiye oranla çok daha güçlü olacaklar. Tudor uzun bir mücadele için sırtını güvenle yaslayabileceği bir takım hedefliyor. "Güven", "dayanışma" ve "taktik disiplin" Tudor' un bu sene üzerinde en çok duracağı konular olacak.

Galatasaray bek ve kanatları takım oyuncusu olan, çalışkan ve istikrarlı isimler ile takviye eder ve kadro derinliğini artırır ise bu sene devamlı ilk üçün içinde olur ve şampiyonluğu kovalar.

Yönetimin, futbolcuya dayalı düzeni yıkması ve bir "antrenör takımı" kurabilmesi için Tudor' a desteğe devam etmesi gerekiyor. Ligin ilk haftaları bu takıma sabır gösterilmesi gerek. Değişim ve dönüşüm kolay olmuyor.

İletişim için:

bertan.kaya@yahoo.com

twitter: @bertankayagol