Geri Dön

"Lefter'in heykelini hak ettiği bir yere taşıyacağız"

Efsane futbolcunun ailesinin avukatı Bulcay, "Heykelin üzerini kapattırarak kişisel rant konusu olmaktan çıkardık. Belediye ile görüşmelere başladık, heykelin hak ettiği bir yere naklini sağlayacağız" dedi.

"Lefter'in heykelini hak ettiği bir yere taşıyacağız"

Avukat İlyas Bulcay, Türk futbolu ve Fenerbahçe'nin "Ordinaryüs" lakaplı efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis'in Büyükada'daki heykelinin üzerini kapattırarak, ona yapılan saygısızlığı önlediklerini ifade etti.

Lefter'in mirasçıları olan eşi İstavrini Küçükandonyadis ve kızı Aliki Balkan Sayın'ın avukatlığını üstlenen Bulcay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heykelin hak ettiği yere taşınıncaya kadar mühürlenmek suretiyle üzerinin kapatıldığını, böylece kişisel rant konusu olmaktan da çıkarıldığını kaydetti.

Aynı zamanda Fenerbahçeliler Derneği Başkanlığı da yapan Bulcay, Lefter ile hiçbir bağı olmayan Galatasaraylı bir işletmecinin, heykeli kendi mekanının önüne koydurduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Adada vakıf gibi bir oluşum var, Lefter'i sevdikleri için heykelini yaptırıyorlar. Ancak heykeltıraş parasının tamamını ödeyemiyorlar, yarısını ödeyebiliyorlar. Heykel ortada kalıyor. Orada meyhanesi olan Galatasaraylı bir arkadaş, kalanını ödüyor, belediyeye de heykeli diktiriyor. Güya kamu arazisi olan bir yer ama özellikle yazın etrafını masalarla çeviriyorlar. Millet orada yiyip içiyor, ondan dolayı oraya gelen insanlar var. Gelmişken burada oturalım diyorlar. Ticari bir şeyde kullanıyor bunu. İçince kontrolünü kaybeden insanlar, heykelin ağzına sigara takıyorlar, eline kadeh veriyorlar, hoş olmayan şeyler yaşanıyor. Aile de bundan rahatsız olup girişimlerde bulunuyor. Belediye konuya kulak asmayınca avukatlara gidiyorlar, olay bana kadar geldi ve girişimlerde bulunup heykelin üzerini kapattırdık."

"Lefter, Metin Oktay ülkenin değerleri"

Bulcay, Lefter ve Metin Oktay gibi futbol efsanelerinin ülkenin önemli değerleri olduğunu vurgulayarak, "Bunlar bizim vefa göstermemiz gereken insanlardır" dedi.

Adalar Belediyesi ile görüşmelere başladıklarını bildiren Bulcay, "Ben bedelsiz bir şekilde konuyla ilgileniyorum. Savcılığa şikayet edildi. Dün itibarıyla da heykel örtüldü. Belediye ile görüşmelere başladım. Yakın zamanda tekrar konuşacağız. Heykelin Büyükada'da ona daha uygun olan bir meydana ya da güzel bir yere konulmasını, naklini sağlayacağız" diye konuştu.

Heykeli işletmesinin önüne koyduran kişinin doğru bir hareket içerisinde olmadığını savunan Bulcay, "Metin Oktay, Lefter bunlar ülkenin değerleri. Kadıköy'de de Metin Oktay'ın heykeli var. Herkes saygı gösteriyor ona. Göstermek de zorunda. Kişisel çıkarlara da alet edilemez. Ne benim, ne Fenerbahçe'nin ne Galatasaray'ın bunlar. Bunlar hepimizin. Bu işin tarafları var. Menfaat penceresinden değil de adalet penceresinden bakmak lazım" ifadelerini kullandı.

Cenk Tosun, Crystal Palace formasıyla Manchester City'ye konuk oluyor!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber