Vesely’nin ardından yarı finalde Lauvergne’nin sakatlanmasıyla tek 5 numarası kalan sarı-lacivertli ekip, finalde hata yapmadı, Anadolu Efes karşısında Datome-Sloukas ikilisinin etkili performansıyla kazanarak tarihindeki 6. kupa şampiyonluğunu yaşadı.

Ankara’da düzenlenen Türkiye Kupası finalinde Anadolu Efes’i 80-70 yenmeyi başaran Fenerbahçe Beko, şampiyonluğa ulaştı. Yarı finaldeki Telekom mücadelesinde Lauvergne’in sakatlanmasının, zaten Vesely’den yoksun oynayan Fenerbahçe’yi nasıl etkileyeceği merak konusuyu. Elde tek 5 numara Ahmet kalmıştı ama Obradovic’in sarı-lacivertli ekibin başında 4, hatta zaman zaman 5 kısayla çok büyük başarılar yakaladığı da hafızalardaydı. Efes’in ön alan baskısına karşı çift guardla maça başlayan, oyunun büyük bölümünde de Melli’nin 5 numara olduğu 4 kısayla oynayan sarı-lacivertli ekip, rakibin oyununu bozmayı başardı. Özellikle 2. çeyrekte Fenerbahçe’nin kısa beşine karşı tam 7 top kaybı yapan Efes, ilk çeyrekteki üstünlüğü 13-0’lık seriyle rakibine kaptırırken, devre sonunda rakibinden 9 top daha az kullanmanın sıkıntısını yaşadı.

Datome devleşti
Son dönemde çabuk kontrolü kaybeden Kalinic’in aynı pozisyonda iki faul yapıp, 3 faule ulaşarak kenara gelmesi, Fenerbahçe’nin düzenini biraz sekteye uğrattı. Efes de soyunma odasından topu Dunston’a geçirme fikriyle gelip, rakibin zaafını kullanınca, maçı yeniden ortaya getirdi. Bu bölümde Melih’in skora yaptığı katkı, Fenerbahçe için krizin büyümesini önledi.
Son çeyrekte maçın en değerli oyuncusu seçilen Datome sahnedeydi. İtalyan yıldız hücumda mükemmel işler yaparken, savunmada da boyalı alanda göğüs göğüse çarpıştı! Efes bu sayılara doğrularından uzaklaşarak Beaubois ve özellikle Micic’in birebirleriyle karşı koymaya çalıştı. Beaubois 9’da 1 ile oynarken, Micic adeta tek başına oynamaya başlayınca, düzenini tıkır tıkır işleten Fenerbahçe farklı kazanmayı başardı.

Ataman çıldırdı!
Anadolu Efes Coachu Ergin Ataman, maç içinde oldukça sinirlendi. Hakem kararlarına tepki gösteren tecrübeli çalıştıcı, önce hakem masasında bulunan MHK Danışması Kostas Rigas’a tepki gösterdi, ardından da Yunanistan’daki sahadan çekilme olayına gönderme yaparak ‘Olimpiakos gibi mi yapalım’ diye bağırdı.
Maç sonunda da TBF Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok’un yanına giden Ataman, kendi kulüplerinden 4, F.Bahçe Beko’dan ise 1 oyuncu alınmasına da tepki gösterdi. Anadolu Efes, F.Bahçe’nin kupayı kaldırmasını beklemeden salondan ayrıldı.