2-1 önde olduğu yarı final serisinin 4. maçında lacivert-beyazlılar’a Abdi İpekçi’de konuk olan Beşiktaş Sompo Japan, bir önceki karşılaşmanın gerginliğinden kurtulamadığı gözlenen rakibini rahat bir oyunla devirdi, final biletini cebine indirdi.

Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde finalin adı Fenerbahçe-Beşiktaş Sompo Japan oldu. Siyah-beyazlı ekip, yarı final serisinin 4. maçında konuk olduğu Anadolu Efes’i 91-65 ile geçti, durumu 3-1 yaparak tur atlamayı bildi.

Bir önceki maçtaki olaylar ve ardından gelen cezanın Efes’i biraz motive edebileceğini düşünmüştük ama Olimpiakos’a elendikten sonra kafa olarak sezonu tamamladığını defalarca vurguladığımız Efes cephesinde değişen bir şey olmadığını anladık. Bir önceki maçta yaşanan gerginlik anında 8 sayı öndeyken bir anda rakibine yakalanan lacivert-beyazlılar’ın daha ilk çeyrekte maç başa baş giderken saha kenarında yaşanan tartışmalar sırasında yine rakibine ciddi bir seri şansı tanıması, kriz anlarında takımı toparlayacak bir yıldızının olmadığının da ispatıydı. Zaten Beşiktaş da o dakikadan sonra önce 12-0 seri buldu, ardından her dakika arayı açtı ve hiç soru işareti bırakmadan adını finale yazdırdı.

Efes’in daha ilk yarıda 12 top kaybı yapması hücumun sürekli aksamasına neden olurken, savunmada da bu sezonki tüm Beşiktaş maçlarındaki sıkıntıyı yine yaşadılar ve hem 1, hem de 5 numaradan yıkıldılar. Tüm maçlarda pota altını rakibe bırakmışken, Perasovic’in bir kez daha Kirk’ü dışarıda bırakıp, maçı tek 5 numara ile oynaması da akıl almaz bir hataydı.

Beşiktaş cephesinde ise Ufuk Sarıca etkisi vardı. Son iki yıldır play-off görmeyen siyah-beyazlılar’ı, daha ilk sezonunda, çok mütevazı bir bütçeyle 3 Euroleague takımını geçerek finale taşıması Sarıca’nın ne kadar ustalaştığının kanıtı. Efes’in tüm açıklarını ustaca kullanması bir yana, her rakip için küçük değişikliklerle hazırladığı tam saha baskısı, en önemlisi de herkesi sonuca inandırması, onları bir ara 37 sayı, maç sonunda da finale taşıdı. Bu şartlarda, bu ligde gelinen final çok büyük başarı.