Üstü örtülen rezalet(2)

6 Haziran 2019’da, bu sütunlarda, bir engelli spor federasyonundaki cinsel tacizleri ve daha sonra da Cumhuriyet  Başsavcılığı’na başvuran sporcuların tehdit edilerek ifadelerini

6 Haziran 2019’da, bu sütunlarda, bir engelli spor federasyonundaki cinsel tacizleri ve daha sonra da Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran sporcuların tehdit edilerek ifadelerinin geri alındığının sağlandığını yazmıştık.
Bu yazımız üzerine sizlerden çok sayıda mail, sms aldık. Genelde, “Açıklayın bu adamın kim olduğunu?”, “Hangi federasyon bu?”, “Niçin açıklamıyorsunuz?” gibi sözlerle karşılaştık.
Bizim görevimiz, ülkemiz sporunda ve de özellikle engelliler sporunda, engelli sporcularımızın istismar edilmeleri konusunda elimizdeki belgelere göre kamuoyu ile bu konuları paylaşmaktır. Ancak federasyon ismi ve bu nasıl adlandıracağımızı bilemediğimiz kişi veya kişilerin isimlerini açıklamak bizim görevimiz değildir. Ülkemizin Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu bize başvurduğunda, tabi ki elimizdeki belgeleri kendilerine vereceğiz.
Ancak bundan daha önemlisi, bu belgeler verildikten sonra, yine hangi güçlerin, hangi çıkarlar doğrultusunda devreye girip, bu işin örtbas edilmesini sağlayabilecekleri ihtimalini de aklımızda tutmaktayız.
Sporda bu tip cinsel tacizler tüm dünyada var. Ancak oralarda olay ortaya çıkınca örtbas edilmiyor. O suçlular cezalarını çekiyor ve bir daha sporla ilişkileri olmuyor.
Bizde ise, Tahkim Kurulu’nun verdiği 2,5 aylık bir işten el çektirme cezası ile sınırlı kalıyor. (Daha önce örneklerini yaşadığımız gibi).
Çünkü ceza 3 ay olursa, o federasyon başkan ve yetkilileri görevlerinden uzaklaştırılıyor!