16.09.2014 02:30 | Son Güncelleme:
Arif Balkan / İstanbul

Sokak ortasında inanılmaz ölüm!

Kütahya’da selde yürürken akıma kapılan Resul Pekuslu’nun babası, elektrik kutusunda kaçak olduğunu söyledi. Elektrik Mühendisleri Odaları ise gerekli bakımların yapılmadığını ve kutuların yer altına alınması gerektiğini belirtti.

Kütahya’da önceki gün öğleden sonra başlayan sağanak yağmur sonrası kentte oluşan sel, 17 yaşındaki Kılıçarslan Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Resul Pekuslu’nun hayatını kaybetmesine neden oldu. Bir anda bastıran sağanak yağmur nedeniyle göle dönen sokakta yürümekte zorlanan ve kaldırımdaki elektrik kutusuna tutunmak isteyen Pekuslu, elektrik dağıtım kutusundan yayıldığı öne sürülen yüksek voltajlı elektrik nedeniyle hayatını kaybetti.
Vatandaşlar akıma kapıldıktan sonra sokakta yağmur sularının içine sırt üstü düşen Pekuslu’yu görünce ambulansa ve polise durumu bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, kutudaki akımı kestirdikten sonra Pekuslu’nun yanına yaklaştı. Liseli Resul sağlık ekibinin çabasına rağmen kurtarılamadı.

Hayali öğretmen olmaktı
Kütahya Kılıçarslan Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Pekuslu’ın sabah saatlerinde dershanedeki sınavı için evden çıktığını belirten baba Ziya Pekuslu, oğlunun ölümünde ihmal ve sorumsuzluk olduğunu öne sürdü. Kütahya’da büfecilik yapan baba Pekuslu, “Elektrik kutusunda kaçak olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili hukuki girişimlerde bulunacağız. Oğlumun ölümüne sebebiyet verenlerin hukuk karşısına çıkmasını istiyorum” dedi. Baba Pekuslu, Resul’ün arkadaşlarıyla buluştuğunu ve eve gelirken hayatını kaybettiğini belirterek, “Dün okula gidecekti. Hayat dolu bir çocuktu. Müzikle yakından ilgileniyordu ve rap müzik yapıyordu. Üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. En büyük hayali öğretmen olmaktı” diye konuştu.

‘Kutu tehlike saçıyor’
Ölümün gerçekleştiği Barbaros Sokak’ta emlakçılık yapan Oğuzhan Altuntaş ise, kutunun vatandaşlar için ciddi riskler taşıdığını belirterek, şöyle konuştu:
“Kaldırım üzerinde olması büyük sıkıntı. Bütün yolu kapatıyor. 17 yaşındaki gencin ölümünde sokakta kim varsa herkesin ölümüne neden olabilirdi. Daha önce ilgili yerlere bildirimde bulunmuştuk. Ancak kimse gelmedi. Yaklaşık 2 ay önce de bir arkadaşımız kutunun yanından geçerken elektriğin kendisini ‘ısırdığını’ söylemişti. Kutu tehlike saçıyor.”

‘Dokunulması engellenmeli’
Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nden Oda Müdürü Emre Metin ise kaldırım üzerinde bulunan elektrik kutusunun Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’ne göre bakım ve onarımının yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Yönetmeliğe göre kutuların yetkili elektrik dağıtım şirketleri tarafından 3 ayda bir periyodik bakımlarının yapılması gerekiyor. Kaçak olduysa doğrudan ihmal vardır. Yüksek voltajlı elektrik dağıtan bu kutuların kaldırımda vatandaşların dokunamayacağı şekilde kafeslenmesi gerekirdi. Görünen kutunun kilidinin olmadığı yönünde. Kilit kontrollerinin yapılmış olması lazım. Muhtemelen zaten kaçak vardı. Yağmur yağınca iletim arttı.”

‘Ortada bir ihmal var’
İstanbul Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Beyza Metin ise şunları söyledi: “Bu olayda anlaşılan öğrencinin, bağlantı kutusuna teması ile bu olay gerçekleşmiş. İstanbul’da bu yer altından gerçekleştiriliyor ama Anadolu’da birçok yerde bağlantı panolarla yapılıyor. Orada o kişinin panoya değeceği kadar yaklaşamaması gerekiyor. Doğrudan dokunmaya karşı koruma için gerekli önlemler alınmamış. Burada her türlü elektrik idaresinin ihmali var. Trafoların bakımı, gerekli kontroller yapılmıyor.”

‘Yıldırım düşmüş’

Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri ise olay sonrası ekiplerinin bölgede inceleme yaptığını ancak bir kaçak tespit edilmediğini belirtti. Yetkililer, kutuların bakım ve onarımlarının düzenli olarak yapıldığını belirterek, “Bazı görgü tanıkları gence yıldırım çarptığını iddia ediyor. Biz kutuda kaçak tespit etmedik” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0