30.03.2011 12:30 | Son Güncelleme:

Sürpriz atama: Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün özel yetkisi kalktı

Özel yetkili Ergenekon savcısı Zekeriya Öz İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine getirildi. Özel yetkileri alınan Savı Öz'ün Ergenekon'dan sorumlu olmayacağı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Özel yetkili savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ise İstanbul Başsavcı Vekilliğine getirildi.

HSYK Birinci Dairesinin adli yargı kararnamesi yayınlandı.

 

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Fikret Seçen, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak görevlendirildi.

Alınan bilgiye göre, HSYK’nın kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Fikret Seçen, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde bulunan Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği görevine getirildi.

Aynı kararnameyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Zekeriya Öz ile Ercan Şafak’ın ise görevlerini Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesinde sürdürecekleri öğrenildi.

Bu arada, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, basın mensuplarının soruları üzerine, böyle bir atama beklemediğini, kendisi için sürpriz olduğunu söyledi

.

ÖZ VE ŞAFAK’IN ÖZEL YETKİLERİ ALINDI-

Bu atamalarla Başsavcı Vekili olan Zekeriya Öz ve Ercan Şafak’ın CMK’nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri atamalar nedeniyle kalktı. Öz ve Şafak bundan sonra Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’nde görev yapacak.

SEÇEN İSE ÖZEL YETKİLİ SAVCILIĞA BAŞSAVCIVEKİLİ OLDU-

İstanbul Başsavcısı olan Turan Çolakkadı’dan boşalan koltuğa ise Fikret Seçen atandı. Seçen, bundan sonra özel yetkili Başsavcı Vekili olarak görev yapacak. Haber: Selahattin GÜNDAY, İstanbulDHA

DHA'ya konuşan Savcı Öz, 'yorgundum ama beklemiyordum. sürpriz oldu dedi'

İŞTE ARTIK ZEKERİYA ÖZ'ÜN OLMAYAN SORUŞTURMA VE DOSYALAR

 

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Hakimler ve Savcılar yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin bugün 539 sayılı adli yargı kararnamesini ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı. Bu atama ile Öz’ün, CMK’nın 250. maddesi kapsamında belirlenen özel yetkileri kalktı. Özel yetkileri kalkan Savcı Öz’ün halen yürütmekte olduğu soruşturmaları ise başka savcılara devredecek. İşte Savcı Öz’ün yürüttüğü soruşturmalar;

*Emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile Korgeneral ile Korgeneral Mehmet Otuzbiroğlu’nun ifadesinin alındığı, Genelkurmay’da hazırlandığı iddia edilen ve hükümet aleyhine kara propaganda yaptığı belirtilen internet siteleri ile ilgili yürütülen "İNTERNET ANDICI" soruşturması

*Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüphelileri arasında bulunduğu ‘ADİL YARGILAMAYI ETKİLEME’ soruşturması

*‘ADİL YARGILAMAYI ETKİLEME’ soruşturması kapsamında CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal hakkında ‘fezleke’ hazırlanması

*Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un şüphelileri arasında bulunduğu ‘ÖRTÜLÜ ÖDENEK’ soruşturması

* Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Ahmet Şık, Nedim Şener gibi gazetecilerin tutuklandığı ‘ODA TV’ soruşturması

*Emekli Albay Mehmet Ülger, öğretim görevlisi Ruhi Abat, Binbaşı Haydar Yeşil gibi isimlerin tutuklandığı ‘ZİRVE YAYINEVİ KATLİAMI’ soruşturması. Bu soruşturma kapsamında da bugün Pro. Dr. Zekeriya Beyaz’ın evinde de arama yapıldı.

 

AK PARTİ'DEN TEPKİ GELDİ AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün özel yetkileri alınarak Başsavcı Vekilliği'ne getirilmesini değerlendirdi.

AK Partili Bozdağ, ''Rızası olmadan yetkisinin kaldırılması yanlıştır. Yeni savcıların davaya hakim olması zaman alır. Kendisinin Ergenekon davasına bakması gerekiyordu. Eğer artık bakmayacaksa yanlıştır. Dava süreci daha da uzayacaktır. Bu sürece müdahaledir'' dedi. Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargılama süreçlerini uzatacaktır. Şimdi hakim ve savcılar bir yerde görev yaparken, onların atamaları belli bir süreyi kapsıyor. Bunun dışında atamalar olduğu zaman, mazeretler dikkate alarak atamalar yapılıyor. Bu süre dolmuş değil benim bildiğim. Kendilerinin talebi var mı onu da bilmiyoruz. Eğer Savcı Öz’ün herhangi bir talebi yoksa, o zaman bu atama talebe rağmen, herhangi bir olmaksızın yapılmış bir atamadır.

Terfi etmiş olsalar bile, başka bir göreve gelmiş olsalar bile ben devam eden sürece müdahale anlamı olduğunu düşündüğümden, bu kararnamenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben bir hukukçu olarak ben rahatsızım. Devam eden davalarla ilgili, o davanın savcısının talebi yoksa, mazereti yoksa, süresi dolmamışsa, davayı etkiler, sürece müdahale anlamı taşır. Geçtiğimiz sene HSYK, konu gündeme geldiğinde biz yine aynı duruşu ortaya koyduk. Ama bu savcıların alınmasını isteyenler için onlar da başka değerlendirmeler yapacaklar."

 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0