Suudilerin geliştirdiği uygulama App Store'da kısa sürede zirveye çıktı

11.08.2017'de eklendi11.08.2017-17:56 'de güncellendi
Suudi Arabistan'da geliştirilen ve kullanıcıların anonim kalmasını sağlayan Sarahah adlı uygulama, tüm dünyada milyonlarca kullanıcı tarafından indirilerek Apple'ın mağazasında bir numaraya oturdu.

Arapça'da ‘dürüstlük' anlamına gelen Sarahah, kullanıcıların kimliklerini gizli tutarak ‘dürüst' ve ‘samimi' yorumlar yapmasına olanak sağlıyor. İlk başta bir iş yerinde 'samimi' geri bildirimler alabilmek amacıyla ortaya çıkan Sarahah, gençlerin bunu Snapchat'te kullanmaya başlamasıyla yayıldı.

Suudi arabistanlı Zeyneleddin Tevfik adlı bir uygulama geliştiricisi tarafından yaratılan Sarahah'ı kullanan bir kişi, listesindeki arkadaşları hakkındaki düşüncelerini anonim olarak paylaşabiliyor. Diğer sosyal medya araçlarının aksine Sarahah'ta kişiler direkt olarak biriyle etkileşime geçemiyor. Gelen yoruma ‘cevap verme' özelliği bulunmazken, mesajın kimden geldiğine dair bir işaret de olmuyor.

Sarahah kendisini şöyle tanıtıyor: "Sarahah, mahremiyet çerçevesinde arkadaşlarınızdan ve çalışanlarınızdan dürüst geri bildirimler almanızı sağlayarak güçlü yanlarınızı ve geliştirmeniz gereken alanları keşfetmenize yardımcı olur."

Sarahah kullanım alanı olarak çok başarılı bir yapım olsa da eleştirmenlere göre bu uygulama aynı zamanda zorbalığa da teşvik ediyor. Uygulamanın geliştiricisi Sarahah’ı daha temiz bir sosyal ağ yapmak için uğraştığını belirtti.

2 ay önce yayına giren uygulama, 30 ülkenin Apple mağazasında bir numaraya oturdu.